Tko će „golemi kružni tok“ pretvoriti u mirnu, pješačku i zelenu površinu?

Place de la Concorde | Projektom obnove ovog izuzetno vrijednog trga u srcu francuskog glavnog grada želi se unaprijediti njegov cjelokupan izgled uz istovremenu prilagodbu izazovima klimatskih promjena

Ovog četvrtka, 27. ožujka, žiri kojim supredsjedaju pariška gradonačelnica Anne Hidalgo i predstavnik Ministarstva kulture otkrit će pobjednika natječaja koji će biti odgovoran za provedbu projekta preuređenja Trga sloge (Place de la Concorde). Glavni cilj projekta je „pretvoriti ovaj golemi kružni tok u mirnu, pješačku i zelenu površinu“.

Najveći pariški trg i dragulj francuske kulturne baštine Place de la Concorde svakako je jedan od najpoznatijih trgova na svijetu. Smješten u srcu francuske metropole uz obalu rijeke Seine, kao spomenik kulture klasificiran je 1937. godine, a od 1991. uvršten je na UNESCO-ov Popis svjetske baštine. Posljednjih godina trg je u središtu opsežnog procesa razmatranja obnove s ciljem unapređenja cjelokupnog prostora i prilagodbe klimatskim izazovima 21. stoljeća.

Tko će biti zaslužan za preuređenje ovog slavnog trga doznat će se ovog četvrtka, 27. ožujka, kada će stručni žiri sastavljen od predstavnika Grada Pariza, Ministarstva kulture i svih članova Nacionalne komisije za baštinu i arhitekturu (CNPA) u pariškoj Gradskoj vijećnici objaviti pobjednika natječaja.

Gotovo godinu dana nakon što je oformljeno stručno povjerenstvo (La Commission Concorde) za izradu prijedloga obnove i pravila razvoja novog prostora Trga sloge, pod predsjedanjem Jean-Jacquesa Aillagona i Ann-José Arlot, kao i provedenog javnog savjetovanja od 2. travnja do 29. svibnja 2024., čast sutrašnjeg proglašenja pobjednika natječaja pripala je pariškoj gradonačelnici Anne Hidalgo i predstavniku francuskog Ministarstva kulture.

  • Trg sloge (Place de la Concorde) © Meizhi Lang / Unsplash

„Ponovno otkrivanje ljepote trga Place de la Concorde“

Podsjetimo, dvanaest prijedloga i preporuka koje je pripremilo stručno povjerenstvo, integrirano je u projekt koji je Grad Pariz predstavio Nacionalnoj komisiji za baštinu i arhitekturu (CNPA). Njima se uz „očuvanje i poboljšanje povijesnog okruženja trga“ predlaže obnova vegetacije i sadnja na površini od 3,2 ha „kako bi se ublažili učinci globalnog zatopljenja“ i omogućila „transformacija ovog golemog kružnog toka u mirnu, pješačku i zelenu površinu“.

Također, predlaže se ukidanje prometnih traka koje presijecaju trg i pješacima sprječavaju pristup obali rijeke Seine i vrtovima Jardins des Champs-Élysées. Dokumentom se također predlaže „odabir biljnih vrsta prilagođenih klimatskim izazovima“, „zadržavanje simetrične kompozicije trga“ te općenito „davanje prednosti pješacima i zelenim površinama“.

„Pozitivno mišljenje CNPA-a omogućuje nam pokretanje sljedećih koraka, a posebno odabir projekta koji će otkriti svu ljepotu trga Place de la Concorde i prilagoditi ga izazovima našeg stoljeća“, poručili su prošle jeseni iz Grada Pariza.

  • Prije početka Olimpijskih igara u Parizu na Trgu sloge obnovljene su i modernizirane monumentalne fontane – Fontaine des Mers (Fontana mora - na fotografiji) i Fontaine des Fleuves (Fontana rijeka), koje je 1840. dizajnirao arhitekt Jacques Ignace Hittorff. © Février Photography / Unsplash

Svjetska baština glavna zvijezda Olimpijskih igara u Parizu 2024.

Ovaj projekt, jedan od najvažnijih na kraju drugog mandata Anne Hidalgo, predstavlja dio nasljeđa Olimpijskih igara u Parizu 2024. tijekom kojih su se na trgu površine 7,8 hektara održavala natjecanja u više olimpijskih disciplina.

Olimpijska natjecanja poslužila su kao svojevrsna vježba koja je pariškoj gradskoj upravi omogućila jasniju viziju budućnosti trga i razvoj projekta njegovog preuređenja za koji je najavljen procijenjeni proračun od oko 35 milijuna eura.

>>> Pročitajte još >>> Svaki m² je važan! | Rivoli 2030: Transformacija pariške prometne žile kucavice

  • Mogući izgled legendarne pariške prometnice Rue de Rivoli 2030. godine © Atelier Soil – Lou

Sredinom listopada prošle godine stručni žiri izabrao je sljedećih pet kandidata za predaju ponude: 1. Chatillon Architectes (baština), Louis Benech (krajolik) i Snøhetta (urbanizam); 2. Antoine Dufour (baština i krajolik) i Atelier Soil (urbano planiranje); 3. Eugène (baština), Michel Desvigne (krajolik) i H2O (urbano planiranje); 4. Pierre Antoine Gatier (baština) i Alexandre Chemetoff (krajobraz i urbano planiranje) te 5. Philippe Prost (baština i urbano planiranje) i Bruel Delmar (pejzaž).

Pobjednika natječaja doznat ćemo u četvrtak, dok se predstavljanje konačnog projekta očekuje 2026. godine. Preuređenje ovog izuzetno vrijednog prostora u srcu francuskog glavnog grada između vrtova Tuileries i Avenue des Champs-Élysées, na kojem je nedavno postavljeno oko četrdeset palmi, bit će glavna zadaća jednog od pet navedenih timova.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Počinje transformacija pariškog trga Place de la Concorde

Prošlog tjedna francuska Nacionalna komisija za baštinu i arhitekturu dala je pozitivno mišljenje o projektu Grada Pariza za preuređenje Trga Sloge (Place de la Concorde). Radovi na obnovi najvećeg pariškog trga i njegovoj prilagodbi izazovima 21. stoljeća tako mogu početi već danas.

Transformacija pariškog Trga sloge povjerena timu Philippea Prosta i Bruela Delmara

Čast preuređenja najvećeg pariškog trga Place de la Concorde pripala je arhitektu Philippeu Prostu, dobitniku nagrade Grand Prix National d’architecture 2022., i krajobraznom arhitektu Bruelu Delmaru. Ova odluka žirija na čelu s predstavnicima Grada Pariza i francuskog Ministarstva kulture objavljena je u četvrtak 27. ožujka 2025.

Polovica najvećeg pariškog trga uskoro bez automobila

U intervjuu za tjednik „La Tribune Dimanche“ pariška gradonačelnica Anne Hidalgo potvrdila je kako polovica najvećeg trga francuske metropole vozačima automobila više neće biti dostupna nakon Ljetnih olimpijskih igara, koje će se u Parizu održati od 26. srpnja do 11. kolovoza 2024.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER