Kako električne četkice za zube potiču krizu EE otpada

Električne četkice: čisti zubi, prljav planet? Savršena oralna higijena ili otklanjanje odgovornosti?

Električne četkice za zube postale su uobičajene u današnjim kupaonicama, a prema proizvođačima i trgovcima osiguravaju čišće zube i savršenu oralnu higijenu. No, ispod njihovog sve elegantnijeg dizajna krije se još jedan velik ekološki problem. Svake godine baci ih se na milijune pa ovi mali uređaji potiho doprinose globalnoj krizi EE otpada, pokrećući hitna pitanja o ekološkom dizajnu, odlaganju i kružnom gospodarstvu.

Malo tko bi električnu četkicu za zube naveo kao još jedan uzrok krize EE otpada. Međutim, postoji sve više dokaza kako ovi mali uređaji dodatno potkopavaju postizanje ciljeva kružnog gospodarstva. S više od 34 milijuna korisnika samo u Ujedinjenom Kraljevstvu od 2022. i milijunima širom svijeta, električne četkice za zube značajno doprinose porastu količine EE otpada. Njihova prodaja raste potaknuta nižim troškovima i agresivnim marketingom te dodaje pritisak na tok otpada koji već izmiče kontroli.

Koliko se četkica baca u Ujedinjenom Kraljevstvu?

Expert Reviews tako navodi kako tipična britanska kućanstva proizvedu više od 26 milijuna tona otpada godišnje, što odgovara težini 260 velikih brodova za krstarenje. Dok se 12 milijuna tona ovog otpada reciklira, 14 milijuna tona završava na odlagalištima. Prema podacima Zaklade za oralno zdravlje 2020. godine električnu četkicu za zube koristile su dvije trećine (67 %) odraslih osoba u Ujedinjenom Kraljevstvu ili 52 posto više u odnosu na prethodnih pet godina.

Ako prosječna glava četkice za zube teži šest grama, a prosječna ručka 20 grama, to znači gotovo 2300 tona dodatnog otpada godišnje – samo od električnih četkica za zube! Unatoč svojoj relativno maloj težini, električne četkice za zube predstavljaju golem teret za okoliš upravo zbog ugrađene elektronike, kompozitnih materijala i litij-ionskih baterija.

Zašto su električne četkice za zube loše za kružno gospodarstvo?

Električne četkice za zube utjelovljuju mnoge izazove s kojima se danas suočava kružni dizajn proizvoda. One uključuju dijelove koji se ne mogu reciklirati, primjerice, tvrdu plastiku spojenu s metalnim komponentama, ljepilima i oblikovanom elektronikom koja otežava ili onemogućuje rastavljanje. Tu je i problem najčešće zatvorenih litij-ionskih baterija koje se ne mogu ukloniti, što odgovorno recikliranje čini izazovnim i riskantnim. Poseban problem predstavlja njihov kratak vijek trajanja i bacanje nakon samo par godina ili još prije – najčešće zbog kvara ili slabijeg rada.

Prema tome, očito je riječ o proizvodima koji su na kraju vijeka trajanja namijenjeni za odlaganje, a ne za popravak ili recikliranje. Zbog toga najvećim dijelom završavaju na odlagalištima pridonoseći gomilanju EE otpada koje je, prema Global E-waste Monitoru, 2022. premašilo 59,4 milijuna tona. To je ekvivalent više od 1,5 milijuna teretnih kamiona od 40 tona ili dovoljno za formiranje kruga oko planeta.

„Električne četkice za zube na popularnoj kineskoj online platformi Temu stoje manje od tri funte pa ih ljudi brzo mijenjaju kad se pokvare. U međuvremenu, ljubitelji gadgeta bacaju svoj savršeno dobar model i zamjenjuju ga sljedećom generacijom, koja se može pohvaliti nepotrebnim aplikacijama i višestrukim 'načinima čišćenja'“, ističe Emma Armstrong iz tvrtke In2tec.

Životni ciklus i mogućnost modularnog dizajna

Istraživanje Trinity Collegea u Dublinu potkrepljuje ovaj problem čvrstim podacima. Dr. Brett Duane i njegov tim svojom su studijom procjene životnog ciklusa proizvoda iz 2020. usporedili klasične plastične, bambusove, električne i hibridne četkice za zube kako bi procijenili njihov utjecaj na okoliš tijekom vremena.

„Svake godine koriste se i bace milijarde četkica za zube. Naše istraživanje pokazuje da su električne četkice za zube vrlo štetne za planet i ljude koji su uključeni u proces proizvodnje i distribucije“, rekao je dr. Brett Duane.

Električne četkice za zube zauzele su najviše mjesto zbog svog ugljičnog otiska, korištenja resursa i toksičnosti – uglavnom zbog elektronike i baterija, ali i upotrebe energije u proizvodnji i složenih opskrbnih lanaca. Studija je zagovarala koncept trajne ručke sa zamjenjivim glavama od reciklirane plastike kao praktičnu alternativu.

„Idealna četkica za zube je ona koja koristi recikliranu plastiku. Potreban nam je sustav u kojem se plastične četkice za zube mogu sakupljati poput baterija i potom reciklirati te koristiti za nove proizvode“, dodao je Duane.

Što je alternativa?

Nekoliko tvrtki, uključujući SURI, Sustainable Tomorrow, Crescent Nest, Kaylaan, The Humble Co. i In2tec, nude održiva rješenja na tržištu električnih četkica za zube korištenjem ekološki prihvatljivih materijala, modularnog dizajna i inovativnih tehnologija recikliranja za smanjenje EE otpada i promicanje dugovječnosti proizvoda.

In2tec je tako razvio tehnologije ReUSE® i ReCYCLE™ koje omogućuju potpuno rastavljanje sklopova tiskanih ploča (PCBA) na kraju vijeka trajanja, olakšavajući ponovnu upotrebu komponenti i značajno smanjujući količinu EE otpada.

Za razliku od energetski intenzivnih metoda usitnjavanja ili kemijske ekstrakcije, In2tecov sustav može vratiti komponente u opskrbni lanac, usklađujući se s ciljevima kružnog gospodarstva, posebice očuvanja resursa i produljenja životnog ciklusa proizvoda.

„Većina četkica za zube nije dizajnirana za ponovnu upotrebu ili recikliranje i može završiti na odlagalištu nakon nekoliko godina, ako ne i nekoliko mjeseci“, kaže Emma Armstrong. „Smanjenje količine EE otpada je nužnost, kao i prihvaćanje modularnog dizajna koji osigurava da se komponente ponovno koriste ili popravljaju.“

Modularni dizajn – rješenje budućnosti?

Rastući problem otpada od električnih četkica za zube odražava šire nedostatke u dizajnu i politici koji i dalje predstavljaju izazov ambicijama kružnog gospodarstva. Rješavanje ovih problema u velikim razmjerima zahtijeva sustavnu promjenu koja proizvode za osobnu higijenu stavlja pod okrilje održivog dizajna i ponovne upotrebe.

Ključne strategije koje bi mogle podržati ovu promjenu uključuju ugradnju principa modularnog dizajna u razvoj proizvoda, čineći uređaje lakšim za popravak, nadogradnju ili rastavljanje za ponovnu upotrebu. Proizvođači bi trebali koristiti manje elektronike u proizvodima kao što su električne četkice za zube, ali i drugi mali uređaji, a poticanjem certificiranja i označavanja proizvoda namijenjenih za rastavljanje i popravak omogućila bi se veća transparentnost, kao i prikupljanje proizvoda umjesto neodgovornog bacanja – baš kao i baterija ili pametnih telefona. Naposljetku, usvajanje inovacija u proizvodnji omogućilo bi brže postizanje ciljeva kružnog gospodarstva.

Mnogima se električne četkice za zube ne čine kao velik problem u gospodarenju otpadom, no one ipak naglašavaju problem dizajna proizvoda i odlaganja EE otpada. Značajna promjena može početi i s najmanjim i najjednostavnijim predmetima kao što su četkice za zube.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Berlinska robna kuća NochMall postavlja nove standarde u održivoj kupovini

NochMall je prva robna kuća rabljene robe u Berlinu, ali i puno više od toga. Ovdje se na više od 2000 četvornih metara ne prodaju samo namještaj, odjeća, kućanski uređaji i razne potrepštine za kućanstvo, igračke, knjige i još mnogo toga – čak oko 30 000 artikala koji čekaju drugi život u novom domu, već se organiziraju brojne radionice, a Berlinčani educiraju o kružnom gospodarstvu i sprječavanju nastanka otpada.

EE otpad je najbrže rastući otpad u EU-u, a reciklira ga se samo 40 posto!

Elektronički uređaji i električna oprema sastavni su dio našeg svakodnevnog života koji je teško zamisliv bez perilica rublja i usisivača ili pametnih telefona i računala. No, otpad koji oni proizvode otežava smanjenje ekološkog otiska EU-a, navodi se u priopćenju Europskog parlamenta.

Veliki uspjeh ljubljanske akcije „Donesi male aparate“

U akciji „Donesi male aparate“ („Prinesi male aparate“) od 1. do 21. listopada u Ljubljani je prikupljeno 26.192 kg malih kućanskih aparata, od čega je 4.145 kg bilo ispravno. Akciju je organizirao Grad Ljubljana u suradnji s tvrtkom ZEOS.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER