Novi rimski park uz Tiber - Prati dell’Acqua Acetosa - simbol je urbane obnove i ljubavi prema prirodi
Nakon parka Lungotevere delle Navi - prelijepe šetnice i terase s pogledom na rijeku Tiber – otvoren je i drugi od pet planiranih parkova koji će zajedno činiti najveći rimski linearni park
Nakon otvaranja prekrasne terase Lungotevere delle Navi u ožujku ove godine, Grad Rim je 10. svibnja otvorio i drugi od planiranih pet novih „d’affaccio“ parkova – s pogledom na rijeku Tiber. Riječ je o parku Prati dell’Acqua Acetosa, koji je na ukupnoj površini od 8,5 hektara uređen na području II. rimske općine, između mostova Roma-Civita Castellana i Tor di Quinto.
Park je rezultat sveobuhvatne sanacije i urbane obnove, tijekom koje je uklonjeno gotovo 4000 tona građevinskog otpada, više od 590 tona miješanog otpada, 145 tona glomaznog otpada i metala te više od pola tone opasnog otpada. U okviru programa renaturalizacije posađeno je oko 100 stabala i 2000 grmova, a dodatno ozelenjivanje površina izvedeno je hidrosjetvom.
Park Prati dell’Acqua Acetosa sada stanovnicima i posjetiteljima Rima nudi novouređenu pješačku stazu uz obalu Tibera, pet terasa za promatranje prirode i učenje o bioraznolikosti, biciklističku stazu povezanu s novim podvožnjakom, kao i obnovljeni parking. Park krasi i mural renomiranog talijanskog street artista Moby Dicka, posvećen vodi i životinjskom svijetu, što ovom prostoru daje i snažan umjetnički identitet.
- Novi park Prati dell’Acqua Acetosa © Isidoro Bonfà | Facebook
Otvaranje parka na dan kolektivne skrbi za Rim
Otvorenje parka simbolično je održano na dan inicijative „Roma Cura Roma“ („Rim se brine o Rimu“), posvećene kolektivnoj skrbi za grad, kada Rimljani u suradnji s udrugama i partnerskim tvrtkama Grada Rima ovaj dan provode u čišćenju ulica, trgova, parkova i zelenih površina te zajedno odaju počast i iskazuju ljubav prema svom gradu. Time se dodatno naglašava važnost zajedničkog djelovanja u brizi za rimske javne prostore.
Kako je naglasila dogradonačelnica Sabrina Alfonsi, „park je nastao kao rezultat najintenzivnije akcije ekološke obnove u protekloj godini, uključujući i uklanjanje opasnih ilegalnih naselja“.
Važno je istaknuti da rimska gradska uprava kontinuirano radi na uključivanju građana u brigu o javnim prostorima. Objavljen je Javni poziv za dostavu prijedloga projekata za skrb, zajedničko upravljanje i društveno vrednovanje obalnih parkova, uključujući i park Prati dell’Acqua Acetosa. Građanske inicijative pozvane su podnijeti prijedloge do 12. lipnja 2025., čime se omogućuje zaključivanje ugovora o suradnji sukladno rimskom modelu sporazuma o suradnji („Patti di collaborazione“).
U planu je i objava poziva za upravljanje dvama ugostiteljskim objektima u sklopu parka Prati dell’Acqua Acetosa, a očekuje se aktivno uključivanje lokalnih udruga i inicijativa kako bi park ostao živ, uređen i dostupan svima.
„Ovo je mjesto još donedavno bilo jedno od najdegradiranijih u Rimu, a sada je tiho, lijepo i otvoreno svima.“ – istaknuo je gradonačelnik Rima Roberto Gualtieri.
Otvorenje ovog parka dio je šire gradske strategije obnove obala Tibera, financirane sredstvima za Jubilej 2025., a ukupna vrijednost pet planiranih parkova d’affaccio iznosi 7,3 milijuna eura.
Proširenje istočnog plućnog krila Vječnog Grada
Kao dodatna potvrda sustavnog pristupa gradske uprave, Grad Rim je nedavno osigurao i dodatnih 15,7 hektara zemljišta za širenje parka Parco di Centocelle, jednog od najvažnijih projekata urbane šume na istoku grada. Kupnja je realizirana za cijenu od 780.000 eura, čime će park, koji je već doživio značajnu revitalizaciju, postati još veći i pristupačniji stanovnicima kvarta Torre Spaccata i okolnih naselja.
U vremenu kad mnogi gradovi prostore uz rijeke vide kao potencijalne komercijalne zone, Rim ih pretvara u javne zelene oaze. I u tome je lekcija koja bi se i u Zagrebu morala naučiti – da je povratak prirodi ujedno i povratak sebi.
- Parco di Centocelle © Roma Capitale
Što se dogodilo sa „zelenim“ obećanjem o uređenju Kvatrića?
Dok Rim stvara zelene urbane oaze i istinski uključuje građane u njihovo planiranje i upravljanje, Zagreb nastavlja s estetski i funkcionalno upitnim rješenjima - poput „pješačke“ Mačkarykove i stare Vlaške ili „drveća“ u žardinjerama u Draškovićevoj.
Primjer je i zaboravljena najava zagrebačkih „zelenih“ iz 2023." da će Kvaternikov trg – danas betonsku pustopoljinu bez hlada i vode – pretvoriti u „urbanu šumu“. Prema tadašnjoj izjavi dogradonačelnika Luke Korlaeta, planirale su se manje terase, postavljanje mobilne česme (bečke Brunnhilde!) i „art instalacija" kako bi se konačno uredio „prostor za zadržavanje građana“. A sve to, kako je izjavio, da bi „Kvatrić, koji je „u arhitektonskom i infrastrukturnom smislu uspješan projekt, od tranzitorija postao poprište događanja“.
Osim praznih riječi i neispunjenih obećanja, to je još jedan primjer kako se potrebe stanovnika Zagreba zamjenjuju jeftinim urbanim kozmetiziranjem bez prave vizije i stvarne zelene infrastrukture.
S.F. & D.R. | Ekovjesnik