Prijavite se na foto-natječaj „Jadranska blaga“ i pokažite kako Jadran izgleda kroz vaše oči!

JADRANSKA BLAGA | Za tri najbolje plasirana rada slijede vrijedne nagrade

Imate li fotografiju koja prikazuje blaga Jadranskog mora? Prijavite se na foto-natječaj „Jadranska blaga“, pokrenut u sklopu projekta ASPEH, i pokažite vrste i staništa koja naše more čine tako jedinstvenim. Pošaljite svoje najbolje fotografije i osvojite priliku da ih vidi i stručna, znanstvena međunarodna zajednica na budućim ASPEH događanjima.

Interreg projekt „Adriatic SPEcies and Habitats of coastal areas – ASPEH“ dio je širih nastojanja da se priroda sačuva smanjenjem pritiska na biološku raznolikost te definiranjem zajedničkih alata i strategija za očuvanje tri ključne vrste i tri dragocjena morska staništa Jadranskog mora.

„Vjerujemo da je očuvanje prirode moguće jedino ako djelujemo zajedno. Tu dolazite vi, sa svojim objektivom. Pomozite nam prikazati ljepotu i krhkost našega zajedničkog mora. Nadahnite druge. Podsjetite sve zašto se svaka vrsta računa i zašto je svako stanište važno te usput osvojite vrijedne nagrade za svoj trud“, poručuju iz Udruge Sunce.

Moguće prijave u jednoj ili obje kategorije

Zabilježite trenutak koji govori više od riječi – odaberite temu koja vam je najbliža i pokažite svoj pogled na Jadran. Prijave se zaprimaju u kategorijama:

  • Jadranska divljina - usredotočeno na glavatu želvu (Caretta caretta), patku njorku (Aythya nyroca) i morskog kulika (Charadrius alexandrinus). Pokažite ove vrste u njihovom prirodnom okruženju!
  • Jadranska staništa - u fokusu su livade posidonije (Posidonia oceanica), muljevita i pješčana dna koja nisu prekrivena morem u vrijeme oseke te potopljene i djelomično potopljene špilje.

Fotografije koje prikazuju navedene tri vrste i/ili staništa imat će prednost pri odabiru za nagrade.

Upute za prijavu

Za prijavu na natječaj, potrebno je poštovati sljedeće uvjete:

  • Maksimalno pet originalnih fotografija po sudioniku.
  • Fotografije moraju biti u JPEG/JPG formatu, s minimalnom rezolucijom od 3000 piksela na dužoj strani.
  • Slike ne smiju biti prethodno objavljene niti nagrađivane na drugim natječajima.
  • Svaka fotografija u nazivu mora sadržavati ime i prezime autora, te naslov fotografije (npr. Ivo Ivić_Modra špilja i njezini stanovnici.jpg).
  • Autor, sudionik natječaja, slanjem fotografija na natječaj potvrđuje autentičnost i autorstvo snimljene fotografije te prihvaća da se fotografije koriste u svrhu promocije projekta uz obavezno navođenje autorstva.

Tko može sudjelovati?

Natječaj je otvoren za sve zaljubljenike u prirodu, fotografske entuzijaste, profesionalce i amatere. Nema geografskih ograničenja – ako imate fotoaparat i volite Jadran, dobrodošli ste.

Prijave zaprimamo putem Google obrasca, a rok za prijavu je 31. kolovoza 2025. Fotografije zaprimljene nakon roka te one koje ne odgovaraju uvjetima natječaja i zadanoj temi, neće se razmatrati.

Autori fotografija koje su odabrane za korištenje bit će obaviješteni e-poštom. Finalisti i pobjednici bit će objavljeni u rujnu 2025.

Dodatne napomene:

  • Fotografije moraju poštovati etičke smjernice za fotografiranje divljih životinja te zakone o zaštiti vrsta i staništa. Nemojte uznemiravati životinje i narušavati njihova staništa.
  • Prijavom potvrđujete da ste autor fotografije i da imate sva autorska prava.
  • Odabrane fotografije bit će korištene (uz navođenje autora) u komunikacijskim i promotivnim aktivnostima projekta ASPEH (poput izložbi, društvenih mreža, izvještaja i sličnih materijala).

Natječaj je organiziran u sklopu projekta ASPEH, koji je financiran iz Programa prekogranične suradnje Interreg Italija-Hrvatska 2021-2027. Cilj projekta je očuvanje biološke raznolikosti Jadrana kroz zajedničke alate i strategije za zaštitu ključnih vrsta i staništa te unaprjeđenje upravljanja lokalitetima Natura2000. Projekt potiče prekograničnu suradnju između Italije i Hrvatske kako bi se očuvao ekološki integritet Jadranskog mora i osigurao dugoročni održivi razvoj ovog vrijednog područja. Projekt je sufinanciran od strane Europske unije i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

VEZANE VIJESTI

U talijanskom Brindisiju održan prvi sastanak projekta ASPEH

Očuvanje morske bioraznolikosti i razvoj strategije za bolje upravljanje lokalitetima Natura2000 glavni su ciljevi INTERREG projekta ASPEH (Adriatic SPEcies and Habitats of coastal areas), koji zajedno provode hrvatski i talijanski partneri.

Postanite čuvari posidonije

Kampanja „Postani čuvar posidonije“ provodi se od srpnja 2021. s ciljem osvještavanja javnosti, a posebice nautičara, o važnosti zaštite i očuvanja morskih cvjetnica, s posebnim naglaskom na posidoniju (Posidonia oceanica).

Projektom SASPAS nastoje se zaštititi morsko dno i morske cvjetnice, a posebno posidonija

Udruga Sunce želi istaknuti značaj i svrhu ekološki prihvatljivog sidrenja te potaknuti nautičare na promišljanje o sidrenju i lokacijama sidrenja. Putem kampanje „Postani čuvar posidonije“ namjerava se stvoriti mreža društveno odgovornih tvrtki koji će kao 'ambasadori posidonije' pomoći u ostvarenju cilja te stvoriti mrežu nautičara koji svojim ponašanjem i djelovanjem izravno pomažu u zaštiti morskih cvjetnica.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER