Boranka - najveća akcija pošumljavanja opožarenih područja u Dalmaciji

Greenpeace: Požari su lice klimatskih promjena

Volonteri Greenpeacea iz 5 zemalja pridružili su se u subotu dosad najvećoj akciji pošumljavanja opožarenih područja u Dalmaciji. U sklopu kampanje Boranka u organizaciji Saveza izviđača Hrvatske, posađeno je oko 3.000 novih sadnica u okolici Splita. Važno je osvijestiti da klimatske promjene dovode do sve većeg broja požara na Mediteranu.

Savez izviđača Hrvatske, Hrvatske šume i Hrvatska gorska služba spašavanja pokrenuli su promotivno-edukativnu kampanju Boranka s ciljem podizanja svijesti građana, pogotovo djece, o važnosti šuma, zaštiti prirode te prevenciji i zaštiti od požara. S obzirom na sve dramatičnije manifestacije klimatskih promjena, Greenpeace upozorava da globalno zatopljenje povećava učestalost, trajanje i intenzitet suša i ekstremnih vrućina koje pogoduju požarima. 

„Klimatske promjene ne događaju se daleko od nas ili negdje u budućnosti. Samo u zadnjih nekoliko dana u Hrvatskoj je izgorjelo stotine hektara površine na najmanje pet lokacija. Od lipnja je u priobalju gorjelo preko 2.000 puta. Šumski požari prijetnja su za stanovništvo, ugrožavaju naseljena područja i uzrokuju neprocjenjivu štetu na opožarenim područjima. U zadnjih deset godina, osam je bilo najtoplijih u povijesti mjerenja. Temperaturni rekordi nastavljaju se rušiti rastom emisija CO2”, izjavila je Petra Andrić, iz organizacije Greenpeace.

Visoke temperature i duga sušna razdoblja utječu na zapaljivost vegetacije i stvaraju uvjete za širenje vatrene stihije. Prema podacima DHMZ-a, temperatura zraka tijekom ljeta 2018. bila je iznadprosječna diljem Hrvatske, a na većini područja toplinske prilike opisane su dominantnom kategorijom ekstremno toplo.

„Pozdravljamo inicijativu Saveza izviđača i sa zadovoljstvom smo se pridružili ovoj akciji, tim više što su šume naš saveznik jer pomažu smanjenju udjela CO2 u atmosferi. Podsjećamo da su požari jedno od lica klimatskih promjena do kojih dovodi korištenje sveprisutnih fosilnih goriva. Borba s klimatskim promjenama ne odvija se samo na opustošenim padinama Mosora. Okretanje obnovljivim izvorima energije kojih imamo u izobilju nije samo pitanje održive ekonomije, odgovornog raspolaganja resursima i energetske neovisnosti”, dodala je Andrić.

Greenpeace Hrvatska / Ekovjesnik

 

>>> Pročitajte još >>> Što pokazuje analiza plastičnog otpada s tri jadranska otoka?

VEZANE VIJESTI

Projekt „Drava LIFE“: Novi život za Dravu

Bili smo dio male ekipe novinara koja je imala jedinstvenu priliku zaploviti Dravom s članovima tima Drava LIFE projekta kroz dvije županije, Međimursku i Koprivničko-križevačku, uz granicu Hrvatske i Mađarske. Krenuli smo iz Donje Dubrave u Međimurju, a nakon kratkog osvježenja našu četverosatnu vožnju čamcem puni dojmova završili smo u blizini Repaša u Općini Molve u Koprivničko-križevačkoj županiji.

Uz pomoć kupaca i radnika Radenske posađeno 20 tisuća stabala

Kampanja pošumljavanja nadograđena je entuzijazmom radnika tvrtke Radenska Adriatic u čijim je vrtovima, uz planiranih 10.000 stabala u slovenskom Pomurju i 10.000 stabala u Dalmaciji, „sa srcem“ posađeno i dodatnih 240 crvenih hrastova.

CO2MPENSATING BY PLANTING

Prvi i jedinstveni cjeloviti program u Hrvatskoj i regiji koji tvrtkama, gradovima, općinama i ostalim zainteresiranima omogućuje nadoknadu proizvedenih emisija CO2 i neutralizaciju vlastitog ugljičnog otiska putem sadnje stabala

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER