Pet geoinženjerskih rješenja predloženih za borbu protiv klimatskih promjena
Ako već ljudi ne mogu utjecati na smanjenje emisija stakleničkih plinova, mogu li geoinženjerske tehnologije?
Prošlotjedno izvješće UN-a osvijetlilo je geoinženjerstvo, disciplinu koja predlaže provođenje većih intervencija za suzbijanje globalnog zatopljenja, a u nastavku donosimo pet predloženih geoinženjerskih rješenja za izbjegavanje potpune katastrofe klimatskih promjena.
Izvješće UN-ovog Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC) istaknulo je geoinženjerstvo kao neophodni Plan B ako se povećanje prosječnih svjetskih temperatura ne bude moglo ograničiti na razinu od najviše 1,5 °C u odnosu na predindustrijske razine.
O rješenjima koja nudi geoinženjerstvo bit će govora na panelu Good Design for a Bad World, koji se održava 20. listopada 2018. u sklopu Dutch Design Weeka.
IPCC izvješće daje pokusno odobrenje za geoinženjerska istraživanja
Trenutačno postoje dva glavna pristupa geoinženjerskih rješenja: uklanjanje ugljikovog dioksida (eng. Carbon-Dioxide Removal, CDR) i upravljanje Sunčevim zračenjem (eng. Solar Radiation Management, SRM).
CDR rješava sam korijen uzroka globalnog zatopljenja uklanjanjem stakleničkih plinova iz atmosfere (hvatanje i skladištenje ugljika, CCS), a SRM pak ostavlja stakleničke plinove netaknutima, ali nadmašuje njihov utjecaj reflektirajući Sunčevu svjetlost daleko od Zemlje.
U svom izvješću, IPCC na navedena dva pristupa gleda potpuno drugačije i CDR smatra mjerom za ublažavanje klimatskih promjena, dok SRM vidi kao pomak, ali ne i kao mjeru popravka emisija stakleničkih plinova. Znanost je još uvijek nesigurna po pitanju SRM-a, ali mišljenja je da takav pristup još uvijek može dobiti svoje mjesto u borbi protiv klimatskih promjena.
SRM bi mogao “potencijalno smanjiti” utjecaj temperaturnog prekoračenja
“Ako napori za ublažavanje ne budu održavali svjetsku prosječnu temperaturu nižu od 1,5 °C, tada SRM može potencijalno smanjiti klimatske utjecaje privremenog temperaturnog prekoračenja”, navodi se u izvješću IPCC-a.
IPCC navodi ekstremne temperature, brzinu porasta razine mora i intenzitet tropskih ciklona kao posljedice koje bi mogle biti smanjene kroz primjenu SRM-a. Međutim, njegovo odobrenje je visoko kvalificirano: “Iako teorijski razvoj pokazuje da je SRM tehnički izvediv, globalni eksperimenti na terenu nisu provedeni, a većina znanja o SRM-u temelji se na nesavršenim modelskim simulacijama i pojedinim prirodnim analogijama.”
IPCC-ovo izvješće istražuje četiri predložene vrste SRM-a, zajedno s prihvatljivijom metodom uklanjanja ugljikovog dioksida (CDR).
Evo što IPCC govori o svakoj od ovih ideja:
Fotografija: Dezeen.com
Uklanjanje ugljikovog dioksida (CDR)
Što je to? CDR se odnosi na različite tehnologije za uklanjanje ugljikovog dioksida (CO2) iz atmosfere, čime se smanjuje zagrijavanje. Najčešći od ovih procesa je kombinacija bioenergije s tehnologijom hvatanja i skladištenja ugljika (BECCS), a koju je IPCC već uključio u svoje modeliranje.
Je li izvedivo? BECCS je izvediv, iako IPCC sumnja može li se to nadograditi na vrijeme. Postoje neslaganja o dostupnosti zemljišta za plantaže biomase, a projekt je skup i energetski zahtjevan. Bez obzira na to, IPCC je pozitivan oko provedbe CDR tehnologije.
Je li sigurno? Kemijsko hvatanje i skladištenje CO2 duboko u podzemlju se općenito smatra sigurnim oblikom skladištenja gdje se ugljik može pohranjivati i tisućama godina. Ostale oblike skladištenja, poput pohranjivanja u tlu i drveću, treba pažljivije koristiti zbog njihove češće regeneracije.
Fotografija: Dezeen.com
Stratosferska injekcija aerosola (SAI)
Što je to? SAI je glavna vrsta SRM-a razmatrana u IPCC-ovom izvješću. Ovo je područje gdje geoinženjerstvo postaje kontroverznije. Dok CDR rješava uzrok globalnog zatopljenja smanjujući emisije stakleničkih plinova, SRM ga samo maskira ili neutralizira. Specifično kod SAI, plinovi se ispuhuju u stratosferu kako bi reflektirali dio Sunčeve topline, oponašajući učinak koji se prirodno događa prilikom jake vulkanske erupcije.
Je li izvedivo? IPCC tvrdi da postoji visoka suglasnost o tome da bi SAI mogao učinkovito djelovati pri ograničavanju zagrijavanja na ispod 1,5 °C, ali najveća prepreka može biti nedostatak javne podrške.
Je li sigurno? Postoje zabrinutosti zbog nepredviđenih posljedica korištenja geoinženjerstva na ovoj razini. Drugi problem je ono što se događa kad se SAI prekine – tzv. prekidni šok uzorkuje brzi rast temperature, stvarajući ogromne probleme za buduće generacije koje nisu pristale na primjenu ove prakse.
Fotografija: Dezeen.com
Obasjavanje morskog oblaka (MCB)
Što je to? Kao i svi oblici SRM-a, MCB uključuje reflektiranje Sunčeve svjetlosti od Zemlje. U ovom slučaju, dolazi do raspršenja morske soli ili drugih čestica među morske oblake kako bi postali gušći i reflektirajući.
Je li izvedivo? Nekoliko simulacija potvrdilo je da navedeni mehanizam djeluje, a IPCC tvrdi kako MCB ima potencijal za snižavanje temperatura na regionalnoj razini.
Je li sigurno? Postoje slični problemi s nepredviđenim posljedicama kao i kod SAI, ali više na lokalnoj razini.
Fotografija: Dezeen.com
Stanjivanje cirus oblaka (CCT)
Što je to? Cirus je (uz kumulus i stratus) jedna od tri osnovne vrste oblaka koji spadaju u skupinu visokih oblaka u obliku bijelih vlakana, bjeličastih pločica ili koprena. Cirus oblaci ne reflektiraju puno Sunčevog zračenja natrag u svemir, ali budući da nastaju na visokim nadmorskim visinama i pri hladnim temperaturama, oni upijaju dugovalno zračenje na Zemlji i imaju sličan klimatski utjecaj kao staklenički plinovi. CCT ima gotovo suprotno djelovanje od MCB-a te nastoji kroz stanjivanje cirus oblaka omogućiti oslobađanje dugovalnog zračenja.
Je li izvedivo? U ovoj fazi, CCT predstavlja najmanje razumljiv geoinženjerski prijedlog, tako da se ne može smatrati izvedivim.
Je li sigurno? Nesigurno je.
Fotografija: Dezeen.com
Izmjena albeda tla (GBAM)
Što je to? Albedo označava sposobnost objekta za odbijanje dolaznog elektromagnetskog zračenja, to jest odnosi se na količinu Sunčeva zračenja koju planet reflektira sa svoje površine. Izmjena albeda tla mogla bi se postići putem malih arhitektonskih mjera, koje uključuju izbjeljivanje krovova i upravljanje zemljištem, ali i putem većih mjera navedenih u izvješću IPCC-a, a koje uključuju pokrivanje ledenjaka ili pustinja s reflektirajućom folijom.
Je li izvedivo? IPCC zaključuje da GBAM ima pravi potencijal za snižavanje temperature na regionalnoj, ali ne i na globalnoj razini. Temelji se na prirodnim analogijama za koje je potvrđeno da funkcioniraju, a provedene simulacije su do sada potvrdile mehanizam rada.
Je li sigurno? Nisu zabilježene veće sigurnosne zabrinutosti.
- Klara Perović / Ekovjesnik