Veliki napredak u industrijskoj proizvodnji biogoriva iz algi
Zamjena za fosilna goriva
Znanstvenici iz tvrtki ExxonMobil i Synthetic Genomics Inc. (SGI) su ostvarili veliki napredak za industrijsku proizvodnju biogoriva iz algi, razvijajući pritom soj algi sposoban za pretvaranje ugljika u ogromne količine energetski bogatih masnoća koje se koriste za proizvodnju biogoriva.
Znanstvenici iz tvrtki ExxonMobil i Synthetic Genomics Inc. (SGI) su ostvarili veliki napredak za industrijsku proizvodnju biogoriva iz algi, razvijajući pritom soj algi sposoban za pretvaranje ugljika u ogromne količine energetski bogatih masnoća koje se koriste za proizvodnju biogoriva. Fotografija: Diana House Flickr
Korištenje CO2 za proizvodnju masti kod algi nije ništa novo, ali količina masti koju razvija ovaj novi soj algi od izuzetnog je značaja.
„Masne alge čine soj puno prikladnijim za proizvodnju biogoriva u industrijskom mjerilu“, izjavili su iz ExxonMobil tvrtke.
Gorivo na bazi algi ima brojne prednosti kao što su manje emisije stakleničkih plinova u usporedbi s ostalim izvorima energije. Također, u odnosu na druge sirovine koje se koriste za proizvodnju biogoriva poput kukuruza ili šećerne trske, proizvodnja algi u industrijskom mjerilu ne bi imala negativnih utjecaja na proizvodnju hrane.
Znanstvenici iz Exxon Mobil-a i SGI-a istražuju proizvodnju biogoriva iz algi još od 2009. godine. Izmjenom dijelova genoma odgovornih za apsorpciju dušika, osnovnog nutrijenta, uspjeli su razviti alge s 40-postotnim udjelom masti, što je dvostruko veći udjel u odnosu na konvencionalne alge.
„Znali smo da alge imaju veći potencijal za proizvodnju biogoriva od ostalih sirovina kao što su kukuruz ili soja. Za razliku od njih, alge ne zahtijevaju obradivu zemlju ili slatku vodu“, rekao je Alessandro Faldi, znanstvenik iz ExxonMobil-a.
„Pred nama je još uvijek dug put“, izjavio je Faldi, „Morat ćemo povećati sposobnosti algi u pretvorbi sunčeve energije u biomasu kako bi se dodatno povećala proizvodnja masnoća te početi s testiranjima više algi uzgojenih pri različitim uvjetima“.