Teslina modernizacija grčke električne mreže
Pouzdana električna energija za udaljene grčke otoke korištenjem OIE
Predstavnici tvrtke Tesla i grčke vlade na nedavnom su sastanku raspravili načine osuvremenjivanja električne mreže mnogobrojnih grčkih otoka mikro električnim mrežama i energijom iz obnovljivih izvora. Teslinom tehnologijom smanjila bi se, naime, ovisnost grčkih otoka o fosilnim gorivima.
Fosilna goriva ili pohranjena solarna energija
Grčka ima na tisuće otoka, od koje stotine nisu naseljene što za izgradnju pouzdane električne mreže u ovoj europskoj državi predstavlja velik izazov. Naime, naseljeni otoci koji su relativno daleko od kopna uvelike se oslanjaju na fosilna goriva pri napajanju svojih lokalnih električnih mreža.
Međutim, napredne tehnologije skladištenja energije i solarnih panela mogle bi uskoro olakšati postizanje cilja da svaki stanovnik Grčke ima pristup pouzdanom izvoru energije. Naime, Elon Musk se nedavno sastao s grčkim ministrom za okoliš i energiju Giorgosom Stathakisom kako bi raspravili moguće načine grčkog korištenja Tesline tehnologije, točnije Teslinog Powerpacka.
Teslina tehnologija širi se otocima svijeta
Grčka ne bi bila prva država koja bi imala koristi od Tesline tehnologije. Muskova tvrtka je prvi ovakav sustav instalirala 2016. godine na otoku Ta'u u Američkoj Samoi – solarnu farmu snage 1,4 megavata i sustav za pohranu energije od 6 megavatsati sa 60 jedinica Powerpackova, što je tom otoku omogućilo znatno smanjenje korištenja dizela za generiranje energije.
Tvrtka je od tada implementirala slične sustave na Havajima, Portoriku i mnogim drugim mjestima te sada nešto slično tome žele napraviti i u Grčkoj. Ministar Stathakis je za grčki list Capital izjavio kako bi partnerstvo s Teslom moglo biti izuzetno korisno za stvaranje „energetski pametnih“ otoka.
Energija u spremniku
Tesla i grčka vlada planiraju uspostaviti pilot projekt na Limnosu, osmom po veličini grčkom otoku. Otok Limnos je izbran zbog njegove relativno male površine te niskih zahtjeva za električnom energijom tijekom ljeta. Ideja je postaviti veliku solarnu farmu i kombinirati je s postrojenjem za skladištenje energije kako bi se pohranjeni višak energije generiran tijekom dana mogao koristiti noću.
Udaljavanje od neobnovljivih izvora energije poput dizela svakako je poželjno i ekološki prihvatljivo. Osim toga, prikupljanje Sunčeve energije na grčkim otocima s mnoštvom sunčanih sati ne zahtijeva velike napore, a moglo bi dati odlične rezultate.
Barbara Kalebić / Ekovjesnik