LNG presuda neće zaustaviti kampanju protiv izgradnje terminala

Nevjerojatna je razina pritiska i institucionalnog nasilja koju Vlada RH i tvrtka LNG Hrvatska vrše nad lokalnom zajednicom

Upravni sud u Rijeci je dana 25. veljače 2019. odbacio sve tri tužbe koje su Zelena akcija i Zelena Istra, Općina Omišalj te Primorsko-goranska županija podnijele protiv rješenja Ministarstva zaštite okoliša i energetike o prihvatljivosti zahvata plutajućeg LNG terminala za okoliš, izvijestila je današnjim priopćenjem Zelena akcija.

Presuda je donesena odmah nakon jučer održanog drugog ročišta. Sutkinja je kratko navela kako nije utvrdila nezakonitosti u postupku donošenja rješenja o procjeni utjecaja na okoliš. 

„Nažalost nismo iznenađeni presudom. Smatramo kako je Vlada RH, kao i Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, donošenjem odluke o državnom sufinanciranju plutajućeg LNG terminala te najavama o skorašnjem početku radova uvelike utjecala na rezultate ovog sudskog spora. Moglo bi se tvrditi kako je to i svojevrsni javni pritisak na sud“, izjavila je Marija Mileta, voditeljica kampanje protiv LNG terminala u Zelenoj akciji. 

Detaljno će obrazloženje tužitelji dobiti naknadno s presudom, na koju postoji mogućnost žalbe Visokom upravnom sudu.

„Nažalost, ovaj primjer pokazuje kako u Hrvatskoj zapravo nema adekvatne pravne zaštite u postupcima zaštite okoliša. Naime, u ovom, kao i drugim okolišnim predmetima pred upravnim sudovima u RH, bila su odbijena predložena vještačenja, kao i svjedočenja, što takoreći znači, da nije bilo uobičajenog dokaznog postupka“, rekla je Željka Leljak Gracin, predsjednica Zelene akcije.

Zanimljivo je kako je, bez obzira na neusklađenost ovog zahvata u okoliš s prostornim planom, sud zauzeo stav kako to nije predmet ovog sudskog postupka već postupka osporavanja lokacijske dozvole.

„To je vrlo neobično jer je usklađenost s prostornim planom preduvjet pokretanja postupka procjene utjecaja zahvata na okoliš“, dodala je Leljak Gracin.

Ova presuda svakako ne označava kraj borbe protiv ovog izuzetno štetnog projekta. 

„Nevjerojatna je razina pritiska i institucionalnog nasilja koju Vlada RH i tvrtka LNG Hrvatska vrše nad lokalnom zajednicom, kao i svih 18.944 građana i građanki koji su dali svoj potpis protiv projekta. Ovakvo se stanje kršenja ljudskih i građanskih prava nikako ne smije normalizirati. Stoga će Zelena akcija nastaviti s kampanjom protiv čitavog LNG projekta kao i davanjem podrške lokalnoj zajednici na Krku", zaključila je Mileta. 

Zelena akcija / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Rim donosi svoj prvi glavni plan za drveće

Zaštita, obnova i širenje zelenila tri su glavne odrednice novog Glavnog plana Grada Rima za provedbu intervencija na zaštiti, regeneraciji i širenju gradskih zelenih površina te ublažavanja i prilagodbe klimatskim promjenama na urbanom području glavnog talijanskog grada.

Uskoro počinje 23. Jesenski eko-seminar Zelene akcije

Tradicionalni Jesenski eko-seminar Zelene akcije održat će se i ove godine, od 17. studenog do 15. prosinca, ali u malo drugačijem, online izdanju radi trenutne pandemije koronavirusa. Očekuje vas 9 zanimljivih predavanja.

Prosvjed PROT!V plutajućeg LNG terminala u Omišlju na otoku Krku

Danas se u Rijeci u organizaciji Općine Omišalj održava veliki prosvjed protiv plutajućeg LNG terminala u Omišlju na otoku Krku. Prosvjed počinje u 12 sati na riječkom Korzu, odnosno na Trgu 128. brigade Hrvatske vojske, a organizira se i potpisivanje peticije protiv izgradnje plutajućeg LNG terminala u Rijeci, Njivicama, Omišlju, Malinskoj, Dobrinju, Vrbniku, Krku, Puntu, Baški i Opatiji.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER