Grad Beč dobio moćno superračunalo
„VSC-4“ radi milijune milijardi računskih operacija u sekundi, a koristit će ga austrijski znanstvenici
U Beču je početkom prosinca 2019. u rad pušteno superračunalo „Vienna Scientific Cluster 4“, poznatije kao „VSC-4“. Radi se o najmoćnijem računalu koje je ikad pokrenuto u Austriji, a upotrebljavat će se u znanstvene i istraživačke svrhe.
Zajednički je to projekt pet austrijskih sveučilišta – Tehničkog sveučilišta u Beču „TU Wien“, gdje je računalo i postavljeno, te Sveučilišta u Beču, Sveučilišta za prirodne resurse i primijenjene bioznanosti u Beču „BOKU“, Tehničkog sveučilišta u Grazu „TU Graz“ i Sveučilišta u Innsbrucku, a uvelike ga je financiralo austrijsko Ministarstvo obrazovanja, znanosti i istraživanja.
Sa svojih 37.920 procesnih jezgri „VSC-4“ dostiže snagu od 2,7 petaflopsa, što znači da može provesti milijune milijardi računskih operacija u sekundi. Stoga uopće ne čudi što na listi 500 najboljih računala u svijetu zauzima 93. mjesto. Osim toga, da bi se prilikom njegova rada štedjela energija, ugrađen mu je posebno dizajniran i visokoučinkovit sustav vodenog hlađenja.
- Superračunalo „Vienna Scientific Cluster 4“, poznatije kao „VSC-4“ / Foto: © derknopfdruecker.com
Raspon mogućih primjena ovog superračunala izrazito je velik pa se tako može koristiti za simulacije ranog svemira nakon velikog praska, za potrebe bioinformatike, medicinske simulacije, izračune za razvoj novih materijala kao i za izradu modela za optimalno upravljanje javnim prijevoznim sredstvima. Imajući to na umu mnoga su područja znanosti danas nezamisliva bez prvoklasnih superračunala. Stoga će austrijska znanost u području računalstva visokih performansi zasigurno i ubuduće uživati visok ugled u svijetu.
EurocommPR / Ekovjesnik