Svijet je stao, priroda se liječi!
Napori na sprječavanju širenja zaraze koronavirusom dovode do pada onečišćenja zraka u cijeloj Europi
Najnovije snimke satelita Copernicus Sentinel-5P ponovno pokazuju značajno smanjenje koncentracije dušikovog dioksida u nekoliko glavnih gradova u Europi - uključujući Pariz, Madrid i Rim, priopćila je Europska svemirska agencija (ESA).
Nakon što je Europska agencija za okoliš (EEA) prošlog tjedna potvrdila veliko smanjenje koncentracija onečišćujućih tvari u zraku, posebice koncentracije dušikovog dioksida (NO2), nova potvrda stigla je i iz Europske svemirske agencije (ESA).
Zahvaljujući uvođenju karantena i strogih mjera ograničenja kretanja širom Europe te posljedičnog smanjenja automobilskog prometa i drugih aktivnosti, u velikim je europskim gradovima značajno smanjena razina onečišćenja zraka. To potvrđuju i najnoviji podaci ESA-e objavljeni krajem prošlog tjedna, a temelje se na snimkama satelita Copernicus Sentinel-5.
Znanstvenici iz nizozemskog Kraljevskog meteorološkog zavoda (KNMI) koristili su podatke sa satelita Copernicus Sentinel-5P za praćenje vremenskih prilika i onečišćenja diljem Europe, i to za razdoblje od 14.-25. ožujka, te su ih usporedili s mjesečnim prosjekom koncentracija iz 2019. godine. Na satelitskim je snimkama tako jasno uočljivo smanjenje koncentracija onečišćujućih tvari u velikim europskim gradovima, posebice štetnog dušikovog dioksida (NO2), među kojima su Pariz, Madrid, Milano, Barcelona, Bruxelles i Frankfurt.
- Satelitske snimke Europske svemirske agencije odnose se na razdoblje od 14.-25. ožujka 2020. / © European Space Agency (ESA)
„Koncentracije dušikovog dioksida variraju iz dana u dan zbog promjena vremena te se zaključci ne mogu izraditi temeljem podataka za jedan dan“, objašnjava Henk Eskes iz KNMI-ja zašto je odabrano razdoblje od 14.-25. ožujka 2020. godine.
„Promatranjem podataka za određeno vremensko razdoblje, u ovom slučaju 10 dana, u mogućnosti smo uočiti promjene zbog ljudske aktivnosti. Kemija naše atmosfere je složena, a postotni pad koncentracija onečišćujućih tvari u zraku može se donekle razlikovati od pada emisija. Atmosferski modeli, koji uzimaju u obzir dnevne promjene vremena u kombinaciji s inverznim tehnikama modeliranja, potrebni su nam za kvantificiranje utjecaja emisija temeljem satelitskih promatranja.“ - dodaje Henk Eskes.
KNMI-ovi su znanstvenici, stoga, u suradnji s kolegama iz cijelog svijeta izvršili detaljnu analizu korištenjem raspoloživih zemaljskih podataka, podataka o vremenu i inverznog modeliranja kako bi interpretirali promatrane koncentracije te procijenili utjecaj mjera ograničenja kretanja zbog sprječavanja širenja koronavirusa.
- Satelitske snimke Europske svemirske agencije odnose se na razdoblje od 14.-25. ožujka 2020. / © European Space Agency (ESA)
Kako se navodi u ESA-inom priopćenju, pomno se nadzire situacija na sjeveru Europe, uključujući Nizozemsku i Ujedinjeno Kraljevstvo, no znanstvenici su uočili veću varijabilnost zbog promjenjivih vremenskih prilika. Stoga će nova ovotjedna mjerenja omogućiti procjenu promjena koncentracije dušikovog dioksida iznad sjeverozapadne Europe.
„Posebnosti satelita Copernicus Sentinel-5P, njegova velika prostorna rezolucija i sposobnost preciznog promatranja tragova stakleničkih plinova u usporedbi s drugim satelitskim misijama, omogućuju nam ova jedinstvena mjerenja koncentracija dušikovog dioksida iz svemira“, rekao je Claus Zehner, voditelj misije Sentinel-5P u Europskoj svemirskoj agenciji.
Podsjetimo, prema podacima EEA-a posljednjih su tjedana u mnogim talijanskim gradovima smanjene koncentracije dušikovog dioksida (NO2). U Milanu su, primjerice, prosječne koncentracije NO2 u posljednja četiri tjedna bile najmanje 24 % niže u odnosu na četiri tjedna ranije ove godine, dok je prosječna koncentracija od 16. do 22. ožujka bila 21 % niža nego istog tjedna 2019. godine.
- Satelitske snimke Europske svemirske agencije odnose se na razdoblje od 14.-25. ožujka 2020. / © European Space Agency (ESA)
U Bergamu, talijanskom gradu koji se nalazi u središtu epidemije koronavirusa, koncentracija N02 je u posljednja četiri tjedna u stalnom opadanju, a od 16. do 22. ožujka bila je 47 % niža nego u istom tjednu 2019. godine. Također, u Rimu su prosječne koncentracije NO2 u protekla četiri tjedna bile 26-35 % niže u odnosu na isti tjedan prošle godine.
Slični trendovi uočeni su i u drugim europskim gradovima u kojima su uvedene karantene i provedene stroge mjere ograničenja kretanja, pa je u istom vremenu, od 16. do 22. ožujka, u Barceloni koncentracija N02 smanjena za čak 55 %. U Madridu se prosječna razina NO2 u tjedan dana smanjila za 56 %, a u odnosu na isti tjedan 2019. godine, smanjenje iznosi bilo 41 %. U Lisabonu je koncentracija NO2 u istom razdoblju smanjena za 51 %.
S.F. / Ekovjesnik