EK: Što mislite o povećanju klimatskih ciljeva EU-a do 2030.?

E-savjetovanje je otvoreno do 23. lipnja 2020.

Europska komisija poziva građane EU-a da iznesu svoje stavove o planiranom povećanju cilja za smanjenje emisija u EU do 2030. te predlože nove mjere i politike potrebne za smanjenje emisija CO2.

Kao dio Europskog zelenog plana, Europska komisija će u rujnu ove godine predstaviti sveobuhvatan plan za povećanje klimatskih ciljeva EU-a do 2030. godine. Planom će se predložiti povećanje trenutačnog cilja EU-a do 2030. sa najmanje 40 % smanjenja emisija stakleničkih plinova na najmanje 50 % ili 55 %, u usporedbi s razinama emisija iz 1990. godine.

Komisija će također predložiti da se novi cilj ugradi u pravo EU-a, najprije izmjenom nedavno predloženog Europskog zakona o klimi, a kasnije kroz sektorske zakonodavne prijedloge.

Revizija, odnosno povećanje trenutačnog cilja EU-a do 2030. znači usmjeravanje EU-a na postupniji put prema ostvarenju cilja klimatske neutralnosti do 2050. Također, time se pomaže ubrzavanje i fokusiranje napora za ostvarivanje tranzicije do 2050. i osiguravanje vodeće uloge EU-a u rješavanju globalnih izazova.

Povećani klimatski ciljevi zahtijevaju angažiranje i djelovanje svih gospodarskih sektora, građana, vlasti i civilnog društva, a mjere i politike moraju biti oblikovane na odgovoran način, uzimajući u obzir socijalno uravnoteženu, pristupačnu i pravednu tranziciju. Plan Europske komisije je prikupiti stavove, mišljenja i prijedloge širokog kruga dionika, i to temeljem sveobuhvatne procjene utjecaja i analize nacionalnih energetskih i klimatskih planova.

Stoga se od građana/ki EU-a traži njihovo mišljenje o povećanju klimatskih ciljeva te prijedlozi novih mjera kojima bi se utjecalo na smanjenje emisija.

E-savjetovanje je otvoreno od 31. ožujka do 23. lipnja 2020., a možete mu pristupiti ovdje.

S.F. / Ekovjesnik

 

 

VEZANE VIJESTI

Pariz 2050. gradi se već sada!

Scenarij s 50 stupnjeva Celzija prema predviđanjima Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC) u Parizu se još uvijek može izbjeći. No, to zahtijeva odlučno i hitno djelovanje, a s obzirom na to da klimatske promjene također pogoršavaju društvene nejednakosti, Pariz će s prilagodbom i zelenom transformacijom odlučno nastaviti i u nadolazećim godinama.

Izglasan prijedlog EU klimatskog zakona, cilj je smanjenje emisija na 60% do 2030.

Članovi Europskog parlamenta u Odboru za zaštitu okoliša glasali su da EU i sve države članice pojedinačno moraju postati klimatski neutralne do 2050. godine te pozvali na ambiciozniji cilj smanjenja emisija do 2030. godine. U petak 11. rujna Odbor za okoliš, javno zdravstvo i sigurnost hrane Europskog parlamenta usvojio je njihovo izvješće o Europskom klimatskom zakonu sa 46 glasova za, 18 protiv i 17 suzdržanih.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER