EU ulaže u terminal za ukapljeni prirodni plin na Krku

Bespovratnim sredstvima pokrit će se dio ukupnih troškova izgradnje terminala, koji se procjenjuju na 383,6 milijuna eura.

EU će uložiti 101,4 milijuna eura u izgradnju terminala za ukapljeni prirodni plin (LNG) na Krku. Na jučerašnjem zasjedanju Vijeća ministara energetike te u prisutnosti povjerenika za klimatsku i energetsku politiku Miguela Ariasa Cañetea i ministara energetike Hrvatske i Mađarske potpisan je sporazum o dodjeli bespovratnih sredstava u okviru Instrumenta za povezivanje Europe (CEF).

Bespovratnim sredstvima pokrit će se dio ukupnih troškova izgradnje terminala, koji se procjenjuju na 383,6 milijuna eura.

„Potpisanim sporazumom pokazujemo da je energetska unija stvarnost na terenu: izgrađujemo veze koje nedostaju u energetskoj infrastrukturi, ujedinjujemo tržišta i poboljšavamo sigurnost opskrbe. Ovim će se ulaganjem omogućiti opskrba Hrvatske i Mađarske prirodnim plinom, ali i pojačati diverzifikacija izvora energije u srednjoj i jugoistočnoj Europi te dati gospodarski poticaj cijeloj regiji. Ovakvim projektima EU svojim građanima pruža stvarnu dodanu vrijednost“, pozdravio je ulaganje Povjerenik Miguel Arias Cañete.

U okviru svoje strategije energetske unije EU je odlučan graditi veze koje nedostaju u energetskoj infrastrukturi te svakoj državi članici zajamčiti pristup najmanje trima izvorima plina. Izgradnjom LNG terminala, koji će najprije funkcionirati kao plutajući terminal za LNG i jedinica za uplinjavanje godišnjeg kapaciteta od najmanje dvije milijarde prostornih metara, povećat će se sigurnost opskrbe plinom u srednjoj i jugoistočnoj Europi. LNG terminal će ujedno poboljšati konkurentnost u regiji te, kao prioritetan projekt u okviru inicijative za plinsku povezanost srednje i jugoistočne Europe (CESEC), omogućiti djelotvorniju integraciju ključnih infrastrukturnih projekata.

Krk je zbog toga istinsko postignuće inicijative CESEC kojim se pokazuje kako ta inicijativa može otvoriti put regionalnoj suradnji. U okviru Instrumenta za povezivanje Europe projektima za transeuropsku energetsku infrastrukturu do 2020. godine na raspolaganju je ukupno 5,35 milijardi eura.

Predstavništvo EK u Hrvatskoj / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Prosvjed PROT!V plutajućeg LNG terminala u Omišlju na otoku Krku

Danas se u Rijeci u organizaciji Općine Omišalj održava veliki prosvjed protiv plutajućeg LNG terminala u Omišlju na otoku Krku. Prosvjed počinje u 12 sati na riječkom Korzu, odnosno na Trgu 128. brigade Hrvatske vojske, a organizira se i potpisivanje peticije protiv izgradnje plutajućeg LNG terminala u Rijeci, Njivicama, Omišlju, Malinskoj, Dobrinju, Vrbniku, Krku, Puntu, Baški i Opatiji.

Omišljani su protiv plutajućeg LNG terminala

Eko udruge tvrde kako ovaj projekt nema ekološku, ekonomsku, ni sigurnosnu dimenziju, a posebno im smeta upotreba klora, što prema riječima Marijane Cvijetić Piršić iz udruge Eko Kvarner studijom nije posebno obrađeno. Dodatan problem predstavlja i korištenje mora za uplinjavanje LNG-ja, čime će se ono hladiti za 5-7 stupnjeva.

Primorci složni protiv izgradnje plutajućeg LNG terminala na Krku

Jučer je u organizaciji Općine Omišalj uz potporu ostalih jedinica lokalne samouprave, Grada Rijeke, Primorsko-goranske županije, brojnih udruga i umjetnika iz Rijeke održan veliki prosjed protiv izgradnje plutajućeg LNG terminala u Omišlju na otoku Krku. Na riječkom Korzu se okupilo oko četiri tisuće prosvjednika, javlja Novi list.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER