Kampanja Boranka dobitnik nagrade Europski građanin

Nagrada Europski građanin dodjeljuje se od 2008. godine

Kampanja Boranka Saveza izviđača Hrvatske dobitnik je nagrade Europski građanin za 2020. godinu, objavio je Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj. Riječ je o priznanju koje Europski parlament dodjeljuje za iznimna postignuća u promicanju europskih vrijednosti i zajedništva.

Dan Špicer, poslovni direktor Saveza izviđača Hrvatske i glavni koordinator kampanje Boranka, istaknuo je kako je nagrada Europski građanin velika čast i veliko priznanje.

„Naša kampanja Boranka pokazala je kako ljubav prema prirodi i domovini može ujediniti čitavu Hrvatsku, ali biti i odličan primjer ostalim europskim državama kako se odgovorno odnositi prema okolišu i zajednici.  Boranka je do sada uključila više od 7.000 volontera koji su na opožarenim područjima Dalmacije posadili više od 85.000 novih stabala.  Zbog toga je Boranka postala ujedno i najveća volonterska akcija pošumljavanja požarišta u čitavoj Europi, ali i najnagrađivanija neprofitna kampanja ikad. Mi u Savezu izviđača Hrvatske nastavljamo s naporima očuvanja prirode i u narednom razdoblju, a ovakve nagrade samo su nam dodatna motivacija da uključimo još više građana i vratimo zelenilo na crna požarišta“, rekao je Špicer.

Savez izviđača Hrvatske baštinik je stoljetne tradicije skautskog pokreta u Hrvatskoj te je najveća organizacija za djecu i mlade u zemlji. Kampanju Boranka Savez provodi od 2018. godine.

Nagrada Europski građanin dodjeljuje se od 2008. godine pojedincima i organizacijama za inicijative koje jačaju europski duh solidarnosti, kreativnost i motiviranost te potiču aktivnosti kojima se konkretno izražavaju vrijednosti sadržane u Povelji Europske unije o temeljnim pravima. Građani i udruge projekte za ovu nagradu mogu prijaviti samostalno, a kandidate mogu nominirati i zastupnici u Europskom parlamentu. U svakoj državi članici, nacionalni žiri odabire finaliste, a o konačnim pobjednicima odlučuje Odbor za nagradu koji vodi predsjednik Europskog parlamenta.

Dosadašnji laureati u Hrvatskoj su: Martina Čuljak s projektom Help Balkans, Hrvatska gorska služba spašavanja, humanitarna udruga fra Mladen Hrkać koja pomaže osobama sa zdravstvenim poteškoćama i njihovim obiteljima koje dolaze u Zagreb na liječenje, udruga Transplant koja promiče darivanja i presađivanja organa te Tvrtko Barun, kao ravnatelj Isusovačke službe za izbjeglice u jugoistočnoj Europi.  U 2019. priznanje nije dodijeljeno zbog izbora za deveti saziv Europskog parlamenta.

VEZANE VIJESTI

U bečkom Alsergrundu postavljen prvi „spužvasti kamen“

U Beču je razvijeno novo inovativno rješenje za održivo korištenje kišnice i održavanje vlažnosti tla oko uličnog drveća tijekom dugih sušnih razdoblja. Riječ je o takozvanom „spužvastom kamenu“ (njem. Schwammstein) koje prikupljenu kišnicu duž ulica preusmjerava u tlo oko drveća, a zalijevanje se regulira pomoću inteligentnog ventila. Prvi „spužvasti kamen“ sada je postavljen i u bečkom Alsergrundu.

Boranka - najveća akcija pošumljavanja opožarenih područja u Dalmaciji

Volonteri Greenpeacea iz 5 zemalja pridružili su se u subotu dosad najvećoj akciji pošumljavanja opožarenih područja u Dalmaciji. U  sklopu kampanje Boranka u organizaciji Saveza izviđača Hrvatske, posađeno je oko 3.000 novih sadnica u okolici Splita. Važno je osvijestiti da klimatske promjene dovode do sve većeg broja požara na Mediteranu.

CO2MPENSATING BY PLANTING

Prvi i jedinstveni cjeloviti program u Hrvatskoj i regiji koji tvrtkama, gradovima, općinama i ostalim zainteresiranima omogućuje nadoknadu proizvedenih emisija CO2 i neutralizaciju vlastitog ugljičnog otiska putem sadnje stabala

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER