Najčešće korišteni „jeftiniji“ menstrualni proizvodi ujedno su najštetniji za zdravlje

Zelena akcija: „Suočavanje s menstrualnim siromaštvom zahtijeva sustavne promjene!“

Udruga Zelena akcija poziva donositelje odluka da napokon prepoznaju problem menstrualnog siromaštva i krenu raditi na sustavnim rješenjima

Aktivistkinje i aktivisti Zelene akcije danas su performansom obilježili Tjedan menstrualnog siromaštva koji se održava od 24. do 28. svibnja. Na Glavnom kolodvoru u Zagrebu postavili su transparent u obliku jednokratnog plastičnog uloška s natpisom „Krvavo plaćamo ovaj otpad“

„Menstrualno siromaštvo globalni je problem, a rješavanje tog problema je ljudsko pravo”, izjavila je Ana Marija Mileusnić iz Zelene akcije. Dodala je kako postoji i „krvava“ istina o konvencionalnim plastičnim menstrualnim proizvodima za jednokratnu upotrebu, koji imaju negativan utjecaj na naš planet, ali i na zdravlje osoba s menstruacijom.

  • Foto: Zelena akcija

Aktivisti su upozorili kako suočavanje s menstrualnim siromaštvom zahtijeva sustavne promjene; od uvođenja seksualnog i zdravstvenog obrazovanja do donošenja mjera koje omogućuju da sigurniji, višekratni i održivi menstrualni proizvodi budu dostupni svim osobama s menstruacijom.

„Pozivamo donositelje odluka da smanje porez na menstrualne potrepštine i potaknu promicanje višekratnih menstrualnih potrepština kao rješenja“, naglasila je Mileusnić. 

U Hrvatskoj je glavni problem u porezu na menstrualne potrepštine koji iznosi 25 posto što je treći najveći porez na robu široke potrošnje u svijetu. Visoka stopa PDV-a na esencijalnu higijensku potrepštinu, o kojoj ovisi polovica stanovništva, povećava društvene nejednakosti te diskriminira osobe s menstruacijom.

  • Infografika: Zelena akcija / Break Free From Plastic

„Više od 10 posto osoba s menstruacijom u Hrvatskoj nije u mogućnosti kupiti dovoljno uložaka da bi ih redovito mijenjale.  Više od 10 posto njih ne može si uopće priuštiti uloške te ih odabiru prema cijeni, a ne kvaliteti”, objasnila je Mileusnić.

Pokazalo je to prvo takvo istraživanje u RH koje je provela udruga PaRiter iz Rijeke. „Prema istraživanju, čak jedna trećina osoba s menstruacijom izabrala bi sigurnije, održive i višekratne potrepštine ako bi si ih mogla priuštiti“,  dodala je Mileusnić.

Menstrualne su potrepštine skupe, a najčešće korišteni menstrualni proizvodi su oni najjeftiniji, ali i najštetniji za zdravlje osoba s menstruacijom.

„Takvi proizvodi izrađeni su od jednokratne plastike, a uz to sadrže koktel štetnih kemikalija čije prisustvo može uzrokovati ozbiljne posljedice na ljudsko zdravlje poput bolesti srca, neplodnosti i poremećaja u endokrinom sustavu”, objasnila je Mileusnić.

  • Foto: Zelena akcija

Jednokratni plastični menstrualni proizvodi negativno utječu i na okoliš, a glavna posljedica vidljiva je na odlagalištima otpada i u morima. Tamo su ulošci i tamponi, zajedno s njihovim aplikatorima, jedan od deset najčešćih jednokratnih plastičnih proizvoda te su kao takvi predmet EU Direktive o smanjenju jednokratne plastike.

„Višekratne i održive menstrualne potrepštine dugoročno su ekonomski isplative, zdraviji su izbor za osobe s menstruacijom i smanjuju zagađenje jednokratnom plastikom. Međutim, kako bi njihovo korištenje bilo što raširenije, nužni su sustavni poticaji; od uključivanja u sustav obrazovanja i smanjenja poreza do poticaja za kupnju takvih proizvoda“, zaključila je Mileusnić.

Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Sve više pariških restorana i trgovina koristi višekratnu staklenu ambalažu

Grad Pariz je krajem lipnja 2021. godine pokrenuo novi zero waste projekt s ciljem rješavanja problema gomilanja ambalažnog otpada. Svakog dana u francuskoj metropoli prikupi se čak 15 tona ove vrste otpada, a zahvaljujući sve većem broju pariških restorana i trgovina koji se uključuju u projekt, sustav pologa na posude za hranu vraća se na velika vrata.

Tribina: O menstruaciji bez grča - uvjeti i ekologija

Zelena akcija (Zero Waste Croatia Network) i Udruga PaRiter organiziraju online tribinu naziva „O menstruaciji bez grča“, koja će se održati putem platforme Zoom u srijedu 10. ožujka, s početkom u 18:00 sati.

Grad Beč pokrenuo pilot-projekt s ciljem borbe protiv menstrualnog siromaštva

U okviru novog projekta glavni grad Austrije od listopada do siječnja 2022. besplatno dijeli higijenske uloške i tampone. Projekt je namijenjen prije svega ženama kojima kupovina higijenskih potrepština predstavlja financijsko opterećenje, a njime se ujedno želi detabuizirati tema menstrualnog siromaštva.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER