Stigao novi toplinski val, najavljene temperature preko 38°C

Prošli je mjesec u većem dijelu Hrvatske bio ekstremno topao i sušan

Ljeto i vrućina, a u četvrtak vrhunac toplinskog vala, upozorava Državni hidrometeorološki zavod. Tijekom najtoplijeg dijela dana preporučuje se držanje hlada, a osvježenje je ujutro i predvečer najbolje potražiti u moru!

U srijedu nas očekuje daljnji porast temperature i početak novog toplinskog vala, za što je izdano i upozorenje DHMZ-a. Kako je izvijestio HRT, val vrućine s temperaturom mjestimice i preko 38 °C ovog će petka prekinuti dolazak manje toplog i manje stabilnog zraka. Kratki lokalni pljuskovi katkad s grmljavinom nekima će donositi olakšanje, a drugima samo sparinu jer će i dalje biti vruće - samo primjerenije srpnju. Manje vrući dani izgledni su i na Jadranu od petka, ali jutarnja se temperatura neće bitnije mijenjati. Kao ni većinom slab do umjeren sjeverozapadni i jugozapadni vjetar. U subotu na sjevernom dijelu nakratko bura, u petak i četvrtak povremeno više oblaka, no ipak će prevladavati sunčano, piše HRT.

Najviše izmjerene temperature zraka u Hrvatskoj od početka mjerenja

Državni hidrometeorološki zavod objavio je podatke o najvišim izmjerenim temperaturama zraka na području Hrvatske za razdoblje od kada postoje mjerenja. Do sada apsolutno najviša temperatura zraka u Hrvatskoj, izmjerena u hladu meteorološke kućice i prema standardima Svjetske meteorološke organizacije (WMO), zabilježena je dana 4. kolovoza 1981. u Pločama i iznosila je 42,8 °C.

Vrijednosti s apsolutno najvišim temperaturama zraka (apsolutnim maksimumom) izmjerene na meteorološkim postajama, ovisno o početku mjerenja i uz navedene datume pojave svakog pojedinog maksimuma, možete pronaći ovdje. Apsolutni maksimumi svrstani su u četiri kategorije i to apsolutni maksimum za Hrvatsku, temperature više od 40 °C, temperature od 30 °C do 40 °C i temperature ispod 30°C.

Gotovo svi navedeni apsolutni maksimumi izmjereni su očekivano tijekom dva najtoplija ljetna mjeseca, u srpnju i kolovozu, navodi DHMZ, uz izuzetak Virovitice gdje je apsolutni maksimum od 39,5 °C izmjeren 27. lipnja 1965. Najviše maksimuma izmjereno je tijekom kolovoza 2012. godine, iako se navodi kako je većina meteoroloških postaja počela s radom od sredine prošlog stoljeća. Na postajama s duljim nizom mjerenja - od 19. stoljeća, DHMZ ističe postaju u Crikvenici gdje je apsolutni maksimum od 39,0 °C izmjeren 17. srpnja 1928. godine.

Inače, druga najviša temperatura zraka izmjerena je u Starigradu-Paklenici (42,7 °C dana 10. kolovoza 2017.), slijede Karlovac s 42,4 °C (5. srpnja 1950.), Knin s 42,3 °C (10. kolovoza 2017.) i Split Kaštela s 42,2 °C (22. kolovoza 2017.).

U Zagrebu se ističu maksimalne temperature izmjerene dana 5. srpnja 1950. godine i to 40,4 °C na postaji u Maksimiru te 40,3 °C na Griču (mjerenja od 1881.). U Osijeku se mjerenja vrše od 1899. godine, a temperatura od 40,3 °C zabilježena je 1. srpnja 1950. i 24. kolovoza 2012. godine. Riječki apsolutni maksimum od 40,0 °C izmjeren je 19. srpnja 2007. godine, a ista je temperatura zabilježena u Zadru (ZL Zemunik) dana 5. kolovoza 2017.

  • Odstupanje srednje mjesečne temperature zraka i količine oborine za lipanj 2021. / DHMZ

Lipanj 2021. u većem dijelu Hrvatske ekstremno topao i sušan

Kako navodi DHMZ, odstupanja srednje mjesečne temperature zraka za lipanj 2021. u odnosu na razdoblje od 1981.–2010. kreću se u rasponu od 1,8 °C (Makarska i Hvar) do 4,0 °C (Bilogora, Puntijarka i Parg). Posebno se ističe podatak da je na svim meteorološkim postajama temperatura zraka bila značajno viša od prosječne.

DHMZ lipanj 2021. godine ocjenjuje toplim u okolici Makarske te vrlo toplim u široj okolici Slavonskog Broda, većem dijelu Istre, najjužnijem dijelu gorske Hrvatske i južnom Hrvatskom primorju. Ekstremno toplo bilo je u istočnoj Hrvatskoj, osim u okolici Slavonskog Broda, središnjoj i gorskoj Hrvatskoj, sjevernom Hrvatskom primorju te na obali Istre i u Kninu.

Odstupanja količine oborine u lipnju 2021. godine u odnosu na razdoblje od 1981.–2010. kretala su se od 0,2 % višegodišnjeg prosjeka u Šibeniku gdje je oborine bilo tek u tragovima (0,1 mm), do 38 % u Lastovu (13,1 mm), navodi DHMZ. Kao što su u lipnju 2021. zabilježena znatna odstupanja temperature zraka, tako su i količine oborine na svim meteorološkim postajama bile znatno ispod prosjeka.

Tako je lipanj 2021. ekstremno sušan bio u široj okolici Slavonskog Broda, središnjoj Hrvatskoj, gorskoj Hrvatskoj osim u gospićkom području, Istri, sjevernom Hrvatskom primorju i okolici Šibenika. Vrlo sušan bio je u istočnoj Hrvatskoj (osim u okolici Slavonskog Broda), okolici Raba i Gospića, sjevernoj Dalmaciji, sjevernom kopnenom dijelu srednje Dalmacije i na Visu, dok je sušno bilo u srednjoj Dalmaciji (izuzev sjevernog kopnenog dijela i Visa) te južnoj Dalmaciji, zaključuje DHMZ.

Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Zieglergasse postaje prva bečka ulica prilagođena klimatskim promjenama

S ciljem smanjenja utjecaja efekta toplinskih otoka gradska uprava austrijskog glavnog grada odlučila je provesti pilot projekt u jednoj od ulica sedmog bečkog okruga kako bi tamošnjem stanovništvu olakšala život u vrućim ljetnim mjesecima. Bečka ulica Zieglergasse postat će tako prva ulica s mogućnošću regulacije temperature zraka čime će se značajno povećati kvaliteta života lokalnih stanara.

Pred nama je pakleni tjedan s vrlo visokim temperaturama zraka

Sa službenim početkom ljeta, Hrvatska se suočava s prvim ovogodišnjim toplinskim valom. Temperature će idućih dana još više rasti, zbog čega će ovaj tjedan obilježiti vrući i vrlo vrući dani te tople noći i jutra. Toplinski val će najvjerojatnije potrajati do petka ili do kraja ovog tjedna, stoga budite oprezni, pratite upozorenja i slijedite preporuke DHMZ-a.

DHMZ objavio klimatsku ocjenu za lipanj 2019.

Analiza temperaturnih anomalija za lipanj 2019. godine pokazuje da je na svim analiziranim postajama srednja mjesečna temperatura zraka nadmašila višegodišnji prosjek (1981. – 2010.) u rasponu od 2,0 °C (Komiža) do 4,7 °C (Parg i Zavižan), uz istovremeno odstupanje količine oborina od 3 % višegodišnjeg prosjeka u Lastovu (0,9 mm) do 137 % tog prosjeka u Slavonskom Brodu (121,0 mm), objavio je DHMZ.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER