U Osijeku predstavljen pilot projekt „Smanji otpad od hrane, kuhaj za svoje goste”

Osim što ima negativan utjecaj na okoliš, bacanje hrane je i ogroman socijalni problem s obzirom na porast broja gladnih i siromašnih u svijetu

U Osijeku je u petak održano predstavljanje pilot projekta Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pod nazivom „Smanji otpad od hrane, kuhaj za svoje goste”, koji je pokrenut s ciljem provođenja radnih metoda u hotelskim kuhinjama, zahvaljujući kojima bi se smanjio otpad od hrane.

Na predstavljanju pilot projekta u osječkom Hotelu Osijek sudjelovali su direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Siniša Kukić, župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka Vladimir Ham, ravnatelj Uprave za održivi razvoj i konkurentnost turističke destinacije pri Ministarstvu turizma Slavko Štefičar, direktorica  hotela Osijek Sandra Đurđević te ostali predstavnici hotelske kuće Osijek, Fonda i lokalne i regionalne samouprave. 

„Izuzetno mi je drago što se Fond u sklopu mnogobrojnih aktivnosti vezanih za gospodarenje otpadom dotakao i ove teme. Ona doista predstavlja ironiju modernog svijeta. Na jednoj strani postoje ljudi koji nemaju što jesti, dok na drugoj moderno društvo stvara ogromne viškove i hrana umjesto potrebe postaje problem, a time i otpad od hrane koji se stvara. Zato je jako je važno hranom upravljati planski, kako u vlastitom kućanstvu, tako i u hotelskom smještaju.“ rekao je direktor Fonda Siniša Kukić na predstavljanju projekta u Osijeku.

Predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka Vladimir Ham smatra kako problem bacanja hrane i stvaranje biootpada muči razvijeni dio svijeta, stvarajući i nepravdu, ali i ekološki problem. „Osijek se u proteklih par godina prometnuo u predvodnika i razdvajanja i brige o otpadu i to moram s ponosom priznati da smo daleko dogurali i kad je u pitanju odvajanje biootpada u domaćinstvima. Vjerujem da ćemo kroz ovakve projekte te količine uspjeti upravo kod onih koji su najveći generatori – dakle, naš turizam,  smanjiti na minimium.“ zaključio je Vladimir Ham.

Stavi na tanjur koliko možeš pojesti

„Hrvatski turizam svoj razvoj planira temeljiti na održivosti, a ovakve aktivnosti samo doprinose takvim ciljevima.“ rekao je ravnatelj Uprave za održivi razvoj i konkurentnost turističke destinacije pri Ministarstvu turizma Slavko Štefičar. Dodao je pritom da i naši gosti sve više pažnje poklanjaju detaljima kojima se neka destinacija pokazuje kao održiva, a smještaj ekološki usmjeren.

„Hotelski gosti su važni dionici ovog pilot projekta jer bez njihovog doprinosa kroz promjenu prehrambenih navika prilikom uzimanja hrane – ciljevi koje želimo postići ne bi bili ostvarivi. U komunikaciji prema gostima želimo nenametljivo ukazati, osvijestiti ih kako se pravilno ponašati prilikom uzimanja ponuđene hrane na tanjur. Ne želimo da itko ostane gladan, već želimo da ne uzimaju više od onog što su spremni pojesti jer je taj višak osuđen na bacanje. Hoteli diljem svijeta koji su proveli strategiju sprječavanja nastanka otpada od hrane smanjili su njegove količine za oko 30 posto, smanjili negativan utjecaj na okoliš i ostvarili velike financijske uštede. Jedan od važnih ciljeva projekta je smanjiti udio biorazgradivog otpada koji se odlaže na odlagalište“, istaknula je načelnica sektora za EU fondove Maja Feketić iz Fonda.

Suvremeni turisti cijene zeleno poslovanje hotela

„Ono što sa sigurnošću možemo reći je da sve više gostiju danas traži hotele koji primjenjuju zeleno poslovanje. Novi trendovi u turizmu predstavljaju priliku kvalitativnog preoblikovanja hrvatske smještajne ponude radi očuvanja okoliša, privlačenja zahtjevnijih turista, ali i produženja turističke sezone i turističke valorizacije cijelog prostora Hrvatske. Riječ je o globalnoj priči koja je puno šira od naših nacionalnih okvira, jer već postoji trend ekološki osviještenih gostiju koji traže ekološki usmjerene hotele koji su spremni platiti i dodatak na cijenu kako bi odsjeli u hotelu koji ne narušava okoliš“, rekla je voditeljica Službe za provedbu EU projekta i koordinatorica pilot projekta Vesna Cetin Krnjević iz Fonda.

Pilot projekt „Smanji otpad od hrane, kuhaj za svoje goste“ pokrenut je u dva hotela u Hrvatskoj – u Osijeku i Puli, s ciljem provođenja radnih metoda u hotelskim kuhinjama zahvaljujući kojima bi se smanjio otpad od hrane. Predstavljanju projekta u Osijeku prethodile su radionice za hotelske djelatnike, na kojima su upoznati s primjerima hotela koji već posluju prema principu planskog upravljanja hranom, pravilnog čuvanja namirnica i procjenama realnih količina obroka. U suradnji s osobljem hotela u tijeku su mjerenja koja će trajati do rujna i čiji rezultati će se predstaviti najesen u Osijeku i Puli.

Podsjetimo, pilot projekt je 7. srpnja predstavljen u pulskom hotelu Park Plaza Histria, a Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost provodi ga u suradnji s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstvom turizma i sporta te Geotehničkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu. Pogledajte prilog Televizije Slavonije i Baranje o prezentaciji ovog pilot projekta.

 

FZOEU / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Firenca je još jedan talijanski grad koji se u borbi s prekomjernim turizmom okreće održivijim rješenjima

S obzirom na svoju veličinu i urbanu strukturu, Firenca je sa svojih 10,5 milijuna registriranih gostiju godišnje u Italiji najviše izložena pritisku prekomjernog turizma. Gradska uprava na čelu s novom gradonačelnicom Sarom Funaro upravo je donijela plan koji ima za cilj poboljšati kvalitetu života stanovnika Firence i postaviti temelje za model održivog turizma.

Biljana Borzan: EU mora hitno smanjiti bacanje hrane

Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Biljana Borzan oštro je reagirala na najnovije podatke Eurostata o količini otpada od hrane te pozvala na odlučne mjere u borbi protiv bacanja hrane.

Djeca Osijeka bit će mali ambasadori FAO-a u borbi protiv bacanja hrane

U četrdeset i šest osnovnih škola i vrtića grada Osijeka djeca počinju učiti o vrijednosti hrane, što je potrebno da hrana od polja dođe do stola, koliko se troši resursa i koliko truda moraju uložiti poljoprivrednici da je proizvedu. Sve s ciljem da se nauče kako čuvati hranu i smanjiti njeno nepotrebno bacanje.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER