Performans na ledenoj gromadi kao upozorenje na klimatske promjene

Umjetnički performans izvodi se na 2,7 tona teškoj ledenoj gromadi iznad Sydneyske luke s ciljem podizanja svijesti o klimatskim promjenama

Samo dan nakon ponovno zabilježenog temperaturnog rekorda u Australiji, na golemom komadu leda obješenom iznad Sydneyske luke izveden je performans kako bi se skrenula pozornost na opasnosti od klimatske krize.

Ledena gromada teška 2,7 tone obješena je iznad luke u Sydneyju, svega nekoliko metara od čuvene Sydneyske opere (eng. Sydney Opera House), i to kao dio performansa „Thaw“ izvedenog 14. siječnja u sklopu Sydneyskog festivala. Tijekom tri dana na njoj nastupaju umjetnice Vicki Van Hout, Jenni Large i Isabel Estrella, a nastupi se mogu pratiti putem live streama na YouTube kanalu Sydneyske opere.

„Nastupi na ljetnom suncu su izrazito naporni, ali i opasni jer se izvode u zraku na komadu leda koji se topi“, kazao je za 9News Joshua Thomson, umjetnički direktor australskog fizičkog kazališta „Legs on the Wall“. Osnovano 1984. godine u Sydneyu, kazalište u svojim predstavama na otvorenom kombinira akrobacije s plesom i cirkuskim vještinama.

Kako vrući ljetni dani budu odmicali, ledena gromada će se topiti, a performansom se namjerava potaknuti razmišljanje o otapanju ledenjaka diljem svijeta. „Na komadu leda je žena koja se bori kako bi ga zaštitila. Koliko dugo će izdržati? Koliko nam preostaje do kolapsa cijelog sustava? Njezina budućnost visi o koncu, baš kao i naša“, navodi se u opisu performansa.

Podsjetimo, dana 13. siječnja u Zapadnoj Australiji izmjerena je temperatura od nevjerojatnih 50,7 stupnjeva Celzijevih, čime je ponovno dosegnut temperaturni rekord iz 1962. godine kada je ista vrijednost izmjerena na jugu Australije. Temperatura je izmjerena u obalnom gradu Onslow u australskoj državi Zapadna Australija (eng. Western Australia), a lokalni meteorolozi potvrdili su da je rekord od 50,7 °C (123 °F) izjednačen u 14:26 sati po lokalnom vremenu. 

Inače, znanstvenici sa Sveučilišta u Melbourneu su 2014. godine pronašli značajnu vezu između spolnog i okolišnog identiteta pokazujući kako se žene puno više bore za zaštitu okoliša. Ovo istraživanje je u skladu s ranijom studijom, objavljenom 1996. godine u časopisu Environment and Behavior, kojom se analiziralo pet hipoteza koje objašnjavaju zašto su žene ekološki svjesnije od muškaraca. Žene su očito ekološki svjesnije od muškaraca i više se bore za zaštitu okoliša, a izvođenjem ovog performansa u Sydneyu dokazale su da im pritom ne manjka ni hrabrosti.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Klimatska kriza: Na Antarktici izmjereno rekordnih 18,3 °C

Strah od porasta razine mora uslijed ubrzanog otapanja antarktičke ledene ploče potaknut je najnovijom potvrdom Svjetske meteorološke organizacije (WMO) da je na Antarktici u četvrtak zabilježen novi temperaturni rekord od 18,3 ° C.

Znanost je potvrdila: klimatska kriza nema prirodni uzrok!

Planet se trenutno zagrijava brže nego ikada u povijesti. Već i ptice na grani znaju da se ne radi o uobičajenom prirodnom ciklusu, dapače klimatske promjene itekako osjećaju na svom perju, no znanstvenici su ovom novom studijom to konačno i potvrdili.

Ekstremni porast razine mora doživjet ćemo znatno prije 2050.

Ekstremno podizanje razine mora, koje se dosad događalo jednom u stotinu godina, ubuduće bi se moglo ponavljati svake godine i to najkasnije do 2050. godine. U najnovijem izvještaju Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC) stoji kako će time biti ugrožene mnoge svjetske obale i to bez obzira na to hoće li se ograničiti globalno zatopljenje i emisije stakleničkih plinova ili ne.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER