Kraj Pašmana ulovljena otrovna vrsta ribe: „Konzumacija može biti fatalna!“

Ova vrsta ribe sadrži vrlo otrovni tetrodotoksin (TTX), ali i jaku čeljust s oštrim zubima

U moru blizu otoka Pašmana ulovljena je otrovna i invazivna vrsta ribe čija konzumacija može izazvati teške zdravstvene tegobe pa čak i smrt, izvijestio je splitski Institut za oceanografiju i ribarstvo.

  • Srebrenopruga napuhača (Lagocephalus sceleratus) © Institut za oceanografiju i ribarstvo

Objavu Instituta za oceanografiju i ribarstvo prenosimo u cijelosti:

„Prije koji dan kod otočića Košara pored Pašmana ulovljena je otrovna i invazivna srebrenopruga napuhača (Lagocephalus sceleratus). Ova vrsta sadrži iznimno potentan otrov tetrodotoxin koji uslijed konzumacije ribe može izazvati teške zdravstvene tegobe, ponekad i smrt. Ukoliko je ulovite, rukujte s njom pažljivo, po mogućnosti izbjegnite direktan kontakt.

Osim otrova, ova vrsta ima jaku čeljust s oštrim zubima pa i njen ugriz može uzrokovati ozbiljne ozljede.

Ponavljamo - konzumacija može biti fatalna!

  • Srebrenopruga napuhača (Lagocephalus sceleratus) © Juraj Jurićev

Za sada se, nasreću, još uvijek radi o rijetkom posjetitelju našeg mora, no edukacija o opasnostima koje neke vrste napuhača donose sa sobom, vrlo je važna.

Zahvaljujemo Juraju Jurićevu na ovoj dojavi i molimo Vas da nas obavijestite o svakom susretu s ovom ribom zbog važnosti praćenja njene pojavnosti u Jadranu“, stoji u objavi na Facebook stranici Instituta za oceanografiju i ribarstvo

Ekovjesnik

  • Fotografije: Juraj Jurićev i Institut za oceanografiju i ribarstvo

VEZANE VIJESTI

Preporuke Udruge Sunce za jačanje sustava zaštite zaštićenih područja

Zaštićena područja čine temelj očuvanja biološke raznolikosti, ali njihova zaštita i upravljanje često su neujednačeni, posebice kada je riječ o morskim ekosustavima. Iako mora i oceani pokrivaju više od 70 posto Zemljine površine te predstavljaju ključnu podršku ljudskom društvu, zdravlju i gospodarstvu, njihova zaštita zaostaje za onom na kopnu.

Pomoću aplikacije RebrashNET jednostavno pošaljite dojavu o uočenim rebrašima i meduzama

Institut za oceanografiju i ribarstvo u Splitu provodi projekt „Praćenje dinamike i utjecaja invazivne vrste rebraša Mnemiopsis leidyi na ribolovnim područjima sjevernog Jadrana“. U okviru projekta razvijena je aplikacija RebrashNET putem koje se na jednostavan način šalju dojave o lokaciji i brojnosti rebraša M. leidyi, ali i ostalih želatinoznih vrsta.

Institut za oceanografiju i ribarstvo: Invazija vatrenjače na Jadran se nastavlja

Poznata kao vatrenjača, riba lav ili riba paun (Pterois miles) je invazivna indo-pacifička vrsta koja je poznata po štetnosti za lokalne ekosustave. Ozloglašena je zbog svoje izdašne ishrane autohtonim ribljim vrstama te brzog širenja na koloniziranim područjima Sredozemlja, izvijestili su iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER