Beč gradi solarnu elektranu na glavnom gradskom groblju

Već ovog proljeća čistom energijom napajat će oko 570 bečkih kućanstava

Glavni grad Austrije ima 28 solarnih elektrana u vlasništvu građana, a ovog proljeća trebalo bi se otvoriti još jedno takvo postrojenje na novoj i zanimljivoj lokaciji – gradskom groblju.

Prije deset godina bečko gradsko energetsko poduzeće Wien Energie pustilo je u rad prvu solarnu elektranu u vlasništvu građana. Građani sudjeluju u njezinom financiranju kupovinom udjela u obliku vaučera, a sve funkcionira po principu prodaje uz povratni najam – zainteresirani tako mogu kupiti solarne panele, a poduzeće ih potom od njih unajmljuje te im za to uplaćuje profit na godišnjoj bazi. Na području Beča i Donje Austrije danas postoji 28 takvih elektrana, a ove godine u glavnom gradu Austrije trebala bi biti otvorena još jedna koja će biti postavljena na glavnom gradskom groblju (Wiener Zentralfriedhof).

  • Wiener Zentralfriedhof / Pixabay

Snaga novog fotonaponskog postrojenja iznosit će 1,4 MW, a bit će to treće po veličini postrojenje bečkog gradskog energetskog poduzeća. Trebalo bi proizvoditi dovoljno električne energije za opskrbu oko 570 kućanstava, a bit će pušteno u rad ovog proljeća.

>>> Pročitajte još >>> 28 bečkih solarnih elektrana u vlasništvu su građana

  • Direktorica Bečkih gradskih groblja Renate Niklas (lijevo) i direktor poduzeća Wien Energie Karl Gruber (desno) povodom početka radova na novom postrojenju © Friedhöfe Wien / Harald Lachner

Postoji velik interes za kupovinu panela u ovakvim elektranama koji se najčešće rasprodaju vrlo brzo nakon puštanja u prodaju. Rekord i dalje drži prvo takvo postrojenje otvoreno 2012. s 2100 panela koji su rasprodani za svega 26 sati. Dosad je više od 10.000 građana na ovaj način sudjelovalo u financiranju elektrana, a pritom su uložili preko 38 milijuna eura.

Ukupna snaga 28 fotonaponskih postrojenja u vlasništvu građana iznosi 20,5 MW, a električnom energijom mogu opskrbiti oko 8.400 kućanstava. Puštanjem u pogon novog postrojenja na groblju te će se brojke povećati. Građani, koji nisu u mogućnosti postaviti vlastite solarne panele, zahvaljujući ovakvom modelu mogu dati svoj doprinos širenju obnovljivih izvora energije u glavnom gradu Austrije.

EurocommPR / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Wiener Stadthalle dobila novi fotonaponski sustav na krovu dvorane F

Wiener Stadthalle, tvrtka koja posluje u sklopu Bečkog holdinga, proširuje proizvodnju zelene električne energije završetkom instalacije novog fotonaponskog sustava na krovu dvorane F. Novih 925 fotonaponskih modula prekriva površinu od 1806 četvornih metara pa će se na krovu najveće bečke višenamjenske dvorane od ove jeseni proizvoditi još više solarne energije.

Beč otvara tridesetu solarnu elektranu u vlasništvu građana!

U austrijskoj prijestolnici otvara se 30. solarna elektrana u vlasništvu građana pa se tim povodom u prodaju puštaju solarni paketi koje mogu kupiti stanovnici Beča. Investicijama se doprinosi zaštiti okoliša, a kupci dobivaju bonove za plaćanje računa struje ili unajmljivanje javnih bicikla.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER