DHMZ: Najsuvremeniji meteorološki radar instaliran i u Istri

Projekt METMONIC prvenstveno će doprinijeti unapređenju sustava pravovremenih upozorenja na prirodne nepogode i katastrofe te time osnažiti podršku DHMZ-a u očuvanju ljudskih života i imovine

Nakon Debeljaka kod Zadra i u Istru je stigao najsuvremeniji meteorološki radar zahvaljujući strukturnom projektu METMONIC kojeg provodi Državni hidrometeorološki zavod. Meteorološkim radarom dodatno će se povećati kvaliteta praćenja opasnih meteoroloških pojava na sjevernom Jadranu, izvijestili su iz Državnog hidrometeorološkog zavoda.

Instalacija drugog od ukupno tri dvostruko polarizirana Doppler radara na Jadranu počela je u ponedjeljak 9. svibnja 2022. na lokaciji Goli kod Labina. Njegova instalacija omogućit će kvalitetnije praćenje pojava u atmosferi te poboljšanje rane najave i identifikacije olujnih pojava nad Jadranom i kopnom. Time će se značajno unaprijediti kvaliteta upozorenja na izvanredne i opasne vremenske pojave te omogućiti preciznije prognoze vremena, ističe se u priopćenju Državnog hidrometeorološkog zavoda.

U Istri je već instalirana nova visinska postaja na lokaciji Monte Kope kod Pule, a sada se uspostavlja novi radarski centar kod Labina. Sve navedeno su aktivnosti opsežnog Projekta modernizacije meteorološke motriteljske mreže u RH-METMONIC kojeg od 2017. provodi DHMZ. Ovom modernizacijom prvi put u povijesti cijeli teritorij Hrvatske bit će pokriven radarskim mjerenjima, a prvi put će i neke lokacije u Hrvatskoj dobiti automatsku meteorološku postaju. Realizacijom projekta povećat će se količina i kvaliteta podataka o vremenu, klimi, stanju voda i kvaliteti zraka, a time i bolje praćenje klime i pripremljenost na posljedice klimatskih promjena u cijeloj Hrvatskoj.

„DHMZ u svom 75-godišnjem postojanju nikada nije imao tako opsežna ulaganja u modernizaciju svoje motriteljske mreže kao ovim projektom METMONIC. Ukupna vrijednost projekta METMONIC je oko 350 milijuna kuna, od čega 85 % financiraju Strukturni fondovi Europske unije, a 15 % Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Vrijednost METMONIC-a je vrijednost gotovo četverogodišnjeg proračuna DHMZ-a. Uspostavom suvremenog meteorološkog motriteljskog sustava očekujemo kvalitetnije, prostorno i vremenski gušće podatke motrenja vremena, klime i mora. Podaci će biti raspoloživi našim građanima online, u realnom vremenu, što će značajno pridonijeti i poboljšanju naših usluga, kvaliteti klimatskih analiza, vremenskih analiza, ali isto tako i prognoza“, istaknula je glavna ravnateljica DHMZ-a dr. sc. Branka Ivančan-Picek.

>>> Pročitajte još >>> Svjetska meteorološka organizacija upozorava na važnost ranih upozorenja i djelovanja

Projektom METMONIC modernizirat će se i prizemne meteorološke postaje na području sjevernog Jadrana (glavne, klimatološke i kišomjerne postaje) čime će podaci biti dostupni svega nekoliko minuta nakon mjerenja dok će se za dio lokacija povećati i broj meteoroloških parametara koji će se pratiti. Modernizacija donosi i povećanje učestalosti mjerenja na postajama. U odnosu na sadašnja mjerenja na klimatološkim postajama koja se vrše tri puta dnevno, modernizirane postaje meteorološke pokazatelje mjerit će svakih 10 minuta.

„U travnju su postali dostupni podaci meteorološkog radara Debeljak kod Zadra, a danas, 9. svibnja, počinje instalacija meteorološkog radara na lokaciji Goli iznad Labina. Planirano je da područje Istre i Hrvatskog primorja pred kraj svibnja 2022. godine bude pokriveno meteorološkim radarskim mjerenjima s navedene dvije lokacije intervalom mjerenja od svakih pet minuta. Isto tako jedna od 5 meteorološko-oceanografskih plutača bit će usidrena na sjevernom Jadranu, a sve navedeno se odvija u Projektu modernizacije meteorološke motriteljske mreže u RH-METMONIC“, poručio je voditelj projekta, mr. sc. Stjepan Ivatek-Šahdan.

Planirano trajanje projekta je do 2023. godine te će se njegovim završetkom dodatno unaprijediti kvaliteta izvršenja nekih od ključnih zadaća DHMZ-a. Realizacija projekta METMONIC prvenstveno će doprinijeti unapređenju sustava pravovremenih upozorenja na prirodne nepogode i katastrofe te time osnažiti podršku DHMZ-a u očuvanju ljudskih života i imovine. METMONIC će omogućiti i bolje razumijevanje klimatskih promjena te tako poboljšati podatke, analize i prognoze DHMZ-a koje se koriste kao podloge za donošenje odgovarajućih mjera i politika održivog razvoja i prilagodbe klimatskim promjenama.

Projekt METMONIC se provodi uz podršku Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstva regionalnog razvoja i projekata Europske unije te Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Ukupna procijenjena vrijednost Projekta modernizacije meteorološke motriteljske mreže u RH – METMONIC iznosi 343.914.506,50 kuna, od čega 85 % financira Europska unija sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj, a 15 % Republika Hrvatska kroz Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

 

 

VEZANE VIJESTI

Uz brošuru „Vrtovi koji zuje“ krenite u sadnju biljaka za oprašivače!

U brošuri se predstavljaju biljke za oprašivače koje možete saditi u vašem vrtu, objašnjava se važnost dostupnosti cvijeća kroz čitavu sezonu i kako odabirom biljaka možete pomoći oprašivačima da se nose s klimatskim promjenama. Također, navodi se i kako već ove jeseni sami možete sakupiti sjemenke divljeg cvijeća.

DHMZ počeo s instalacijom prvog od tri planirana meteorološka radara na Jadranu

U ponedjeljak je u Debeljaku u Općini Sukošan kod Zadra počela instalacija prvog od tri suvremena C-band Doppler meteorološka radara kojima će po prvi puta u povijesti hrvatski dio Jadranske obale biti pokriven radarskim mjerenjima čime će se povećati sigurnost ljudi i dobara na moru i uz more, izvijestili su iz Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ).

DHMZ u Istri postavio prvi mikrovalni radiometar

Mikrovalni radiometar mjeri molekularnu emisiju vodene pare i kisika u vertikalnom profilu atmosfere, a uređajem se prikupljaju pouzdani podaci po visini o relativnoj vlažnosti i temperaturi zraka, sve do vrha troposfere, izvijestio je Državni hidrometeorološki zavod.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER