DHMZ u Istri postavio prvi mikrovalni radiometar
METMONIC - Projekt modernizacije meteorološke motriteljske mreže u Republici Hrvatskoj
Mikrovalni radiometar mjeri molekularnu emisiju vodene pare i kisika u vertikalnom profilu atmosfere, a uređajem se prikupljaju pouzdani podaci po visini o relativnoj vlažnosti i temperaturi zraka, sve do vrha troposfere, izvijestio je Državni hidrometeorološki zavod.
U južnom dijelu Istre, na lokaciji Monte Kope u blizini Pule, postavljen je novi sofisticirani uređaj za praćenje vremenskih uvjeta i klime – mikrovalni radiometar. Uređaj je nabavljen i postavljen u sklopu Projekta modernizacije meteorološke motriteljske mreže u RH – METMONIC koji provodi DHMZ.
Mikrovalni radiometar mjeri molekularnu emisiju vodene pare i kisika u vertikalnom profilu atmosfere. Uređajem se prikupljaju pouzdani podaci po visini o relativnoj vlažnosti i temperaturi zraka, sve do vrha troposfere, a često se koristi uz radiosondažna mjerenja. Jedna od razlika između ova dva načina prikupljanja podataka je učestalost mjerenja. Radiosondažna mjerenja se najčešće obavljaju dva puta dnevno u intervalima svakih 12 sati (00 UTC i 12 UTC), dok mikrovalni radiometar mjeri kontinuirano. Time se omogućava neprekidno praćenje vertikalnog profila atmosfere i izvan termina radiosondažnih mjerenja.
- Izvor: DHMZ
Mikrovalnim radiometrom se mjeri energija okoliša emitirana na valnim duljinama od milimetara do centimetra (frekvencije 1–1000 GHz). Riječ je o iznimno osjetljivom prijemniku dizajniranom za mjerenje toplinskoga elektromagnetskog zračenja koje emitiraju atmosferski plinovi (vodena para i kisik). Obično je opremljen s više prijemnih kanala kako bi se dobio karakterističan spektar emisije atmosfere. Mikrovalni radiometri koriste se u raznim okolišnim i inženjerskim primjenama, uključujući prognozu vremena, praćenje klime, radioastronomiju i studije širenja radiovalova.
Kako se ističe u priopćenju DHMZ-a, ukupna procijenjena vrijednost projekta METMONIC je 343.914.506,50 kuna (45.251.908,75 eura), od čega 85 % financira Europska unija sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj, a 15 % Republika Hrvatska kroz Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
DHMZ / Ekovjesnik