Beč dobiva prvi Park bioraznolikosti!

Park der Artenvielfalt: Zaštita i očuvanje vrsta te poticanje urbane bioraznolikosti bit će u fokusu bečkog novog parka

Cilj Grada Beča je poboljšati kvalitetu postojećih parkova te do 2025. godine urediti 400.000 četvornih metara zelenih površina. U okviru zelene ofenzive austrijskog glavnog grada tako je najavljen plan uređenja „Parka bioraznolikosti“ u neposrednoj blizini novih stambenih zgrada u 22. bečkom okrugu Donaustadt.

Novi park istočno od kupališta Hirschstetten gradit će se na površini od čak 110.000 m² čime će otprilike biti iste veličine kao i Bečki gradski park (Wiener Stadtpark), ali značajno veći od Parka Helmuta Zilka u bečkoj četvrti Sonnwendviertel, koji je sa svojih 70 000 m² bio najveći novi bečki park još od 1970-ih godina.

„Na Zemlji je ugroženo oko dva milijuna vrsta, dok u Europi petini svih životinjskih i biljnih vrsta prijeti izumiranje. Diljem svijeta sve je više projekata i inicijativa koji imaju za cilj zaustaviti uništavanje prirode i prekomjerno korištenje resursa, odnosno stabilizirati i po mogućnosti spriječiti gubitak bioraznolikosti te obnoviti ekosustave. Mi u Beču tom cilju pridonosimo našim intenzivnim širenjem zelenih površina i brojnim projektima održivog gospodarenja šumama i livadama, kao i renaturalizacijom gradskih vodotoka.“ – objašnjava Jürgen Czernohorszky, gradski vijećnik zadužen za zaštitu klime.

„Prijetnja vrstama i gubitak bioraznolikosti imaju velik utjecaj na kvalitetu života svih ljudi, a naša gradska uprava tome se nastoji suprotstaviti i time osigurati da Beč ostane grad s najvišom kvalitetom života na svijetu i to ne samo za nas ljude, već i za cjelokupnu floru i faunu grada“, dodaje Czernohorszky.

Park bioraznolikosti (Park der Artenvielfalt) služit će za rekreaciju, ali i za očuvanje i razvoj autohtonih vrsta. Osim šetnica i odmorišta, ovdje će se urediti cvjetne livade i sigurna staništa za brojne životinjske vrste, posebice oprašivače i druge kukce te mikroorganizme.

Radovi na uređenju novog parka započet će već ovog ljeta, a preko 70 posto njegove ukupne površine bit će završeno do 2025. godine. Parkom bioraznolikosti premašit će se plan uređenja 400 000 m² novih zelenih površina, a Beč će dobiti veliku zelenu oazu koja će biti na korist svih živih bića.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Livade i travnjaci Parka Helmuta Zilka važan su izvor bioraznolikosti i izuzetno vrijedna staništa pčela

Projekti planiranja urbanog razvoja u uskoj su vezi sa zaštitom vrsta jer su gradske zelene površine, parkovi i šume vrijedna staništa za biljke, životinje i ljude. Podizanje udjela zelenih površina i uklanjanje asfalta u urbanom okruženju uz sadnju raznolikog drveća i bilja pomaže u rješavanju problema gubitka bioraznolikosti, a pritom je važna i najmanja zelena površina koja potiče suživot ljudi s biljkama i životinjama.

Stupila na snagu izmjena bečkog Zakona o zaštiti drveća

Beč je jedna od najzelenijih svjetskih metropola, a gradsko poduzeće Bečki gradski vrtovi (Wiener Stadtgärten) brine o više od pola milijuna stabala te oko tisuću parkova i zelenih površina. Izmjenom Zakona o zaštiti drveća, koja je stupila na snagu u utorak 16. travnja, Grad Beč želi povećati razinu brige o svojim stablima.

Novi bečki Tangentenpark otvara se dvodnevnim svečanostima 28. i 29. lipnja

Dana 18. rujna 2023. počeli su radovi na prenamjeni bivšeg izlaza s autoceste A23 (Südosttangente) i njegovoj transformaciji u golemu rekreacijsku zonu. Završetak radova i otvaranje novog parka očekivalo se krajem ovog ljeta, ali Tangentenpark je spreman upravo u vrijeme završetka nastavne godine.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER