Niskoenergetska kuća solarnom energijom kompenzira potrošnju energije

Savršeno uklopljena u okoliš

Kuća na Ancaster Creeku predstavlja međugeneracijski spoj vrhunske arhitekture, a svoje energetske potrebe smanjuje korištenjem solarnih panela i dnevnog svjetla.

Ovu lijepu i skladnu kuću u kanadskom gradu Hamilton (Ontario) na lokaciji Ancaster Creek projektirala je arhitektonska tvrtka Williamson Williamson sa sjedištem u Torontonu. Kuća se sastoji od dvije međusobno povezane stambene jedinice – jedne za naručiteljevu obitelj i druge za njegove roditelje. Ova niskoenergetska kuća na taj način predstavlja i međugeneracijski spoj vrhunske arhitekture, a svoje energetske potrebe smanjuje korištenjem solarnih panela i dnevnog svjetla.

Foto: Ben Rahn / A-Frame Inc.

Kuća na Ancaster Creeku kombinira funkcije dvaju zasebnih domova spojenih u jednu cjelinu u obliku slova L. Kako bi zadovoljili sva eventualna buduća ograničenja mobilnosti naručiteljevih roditelja, arhitekti su njihov stan smjestili u prizemlju, koje je s katom povezano zajedničkim prostorom. U prizemnom stanu se također pažjivo planirao raspored prostorija, a kako bi ovaj stambeni prostor u potpunosti bio prilagođen starijim osobama, mislilo se čak i na ugradnju glavne sklopke kojom se odmah mogu isključiti sva svjetla ili električni uređaji koji su ostali uključeni zbog zaboravnosti tipične za starije osobe.

Foto: Ben Rahn / A-Frame Inc.

U glavni stan na katu ulazi se preko zadivljujućeg drvenog spiralnog stepeništa, koje se uzdiže iz prizemnog dnevnog boravka, smještenog u središtu donjeg stana. Kroz velike staklene površine stana na katu pruža se lijep pogled na zeleni krajolik Ancaster Creeka i potok koji teče uz kuću. Iako se visoko ostakljenje koristilo na cijeloj kući kako bi se omogućila što veća povezanost s okolišem, koju dodatno naglašavaju i korišteni materijali, prizemlje kuće obloženo je lokalnim vapnenačkim kamenom Algonquin, debljine 9 cm. Drvo se pak u velikoj mjeri koristilo za uređenje cijele kuće, posebice stana na katu.

Foto: Ben Rahn / A-Frame Inc.

Bez obzira na obilno ostakljenje, ova kuća uspijeva održati minimalne zahtjeve za potrošnjom energije zahvaljujući izvrsnoj izolaciji i visokoučinkovitim trostruko ostakljenim prozorima s drvenim okvirima. Sustavom ventilacije s povratom topline postižu se dodatne uštede potrošnje energije, čemu pridonose i LED rasvjeta te ugrađene niskonaponske sklopke i prekidači. Također, na dva ravna krova kuće instaliran je modularni fotonaponski sustav snage 9.8 kW.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Bečka tržnica Karmelitermarkt je prva energetski samodostatna tržnica u Europi!

Zahvaljujući suradnji Magistratskog odjela za tržnice Grada Beča (MA 59) i energetskog poduzeća Wien Energie, stara tržnica Karmelitermarkt postala je prva energetski samodostatna tržnica na europskom kontinentu. Na krovu tržnice instaliran je fotonaponski sustav vršne snage 20 kWp, a korištenje sustava skladištenja energije omogućuje autonoman rad tržnice i u slučaju nestanka električne struje.

Vlasnici kuća u Italiji sada mogu besplatno instalirati fotonaponske sustave

Talijanska vlada je povećala potpore za energetsku obnovu zgrada i projekte nadogradnje obnovljivih izvora energije, uključujući fotonaponske sustave i sustave za pohranu energije za koje će se umjesto dosadašnjih 50 od sada financirati 110 posto troškova! To je tek dio nove uredbe talijanske vlade koja je prošlog tjedna izglasala paket mjera za oživljavanje gospodarstva kao odgovor na krizu COVID-19.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER