Komisija podupire europski vinski sektor u suočavanju s novim izazovima
EU je svjetski predvodnik u proizvodnji i izvozu vina, a osim gospodarske važnosti vinskog sektora, vinogradi su dio europskih krajolika i kulturne baštine
Europska komisija predložila je niz mjera kako bi se osiguralo da europski sektor vina ostane konkurentan i otporan, kao i ključna gospodarska snaga u nadolazećim desetljećima. Europski vinski sektor suočava se s nekoliko izazova, kao što su promjena potrošačkih trendova, klimatske promjene i nesigurnosti na tržištu.
Prijedlogom Komisije uvode se ciljane mjere kako bi se sektoru pomoglo u upravljanju proizvodnim potencijalom, prilagodbi promjenjivim preferencijama potrošača i otvaranju novih tržišnih prilika. Tim će se mjerama pridonijeti i održavanju vitalnosti mnogih ruralnih područja koja ovise o radnim mjestima u vinskoj industriji te očuvati društvena važnost sektora vina EU-a.
Ključne promjene okvira politike za vino
Države članice EU-a bit će ovlaštene za poduzimanje mjera, kao što su krčenje – uklanjanje neželjene ili prekomjerne vinove loze, i zelena berba – uklanjanje nezrelog grožđa prije berbe, kako bi se spriječio višak proizvodnje, pomoglo u stabilizaciji tržišta i zaštitilo proizvođače od financijskog opterećenja.
Proizvođačima vina omogućit će se dodatna fleksibilnost sadnje u pogledu sustava odobrenja za ponovnu sadnju čime će im se pomoći da donesu odluku o ulaganju u trenutačnom promjenjivom kontekstu. Državama članicama EU-a omogućit će se i da odobrenja za sadnju bolje prilagode svojim nacionalnim i regionalnim potrebama.
Sektor će dobiti snažniju potporu kako bi postao otporniji na klimatske promjene. Države članice EU-a mogu povećati maksimalnu financijsku pomoć EU-a do 80 posto prihvatljivih troškova ulaganja za ulaganja usmjerena na ublažavanje i prilagodbu klimatskim promjenama.
Na jedinstvenom tržištu EU-a bit će jednostavnije stavljati na tržište inovativne proizvode s jasnijim pravilima i zajedničkim nazivima proizvoda vina i od vina s nižim udjelom alkohola.
Gospodarski subjekti imat će koristi od usklađenijeg pristupa označivanju vina, čime će se smanjiti troškovi i pojednostavniti trgovina preko granica EU-a, a potrošačima omogućiti jednostavan pristup informacijama.
Skupine proizvođača koje upravljaju vinom zaštićenim oznakama zemljopisnog podrijetla dobit će pomoć za razvoj turizma povezanog s vinom, čime će se potaknuti gospodarski razvoj u ruralnim područjima.
Promotivne kampanje za konsolidaciju tržišta u trećim zemljama koje financira EU produljit će se s tri na pet godina kako bi se osigurala bolja promidžba europskih vina.
Sektor vina u EU-u temelj je europske kulturne i gospodarske strukture
Europski vinski sektor predstavlja 60 posto svjetske proizvodnje vina i 60 posto svjetske vrijednosti izvezenog vina te ima ključnu ulogu u ruralnim gospodarstvima, usko je povezan s europskim tradicijama, gastronomijom i turizmom. Iako je politika EU-a u području vina bila vrlo uspješna u zaštiti kvaliteta i promicanju vina iz EU-a, trenutačne demografske promjene, promjenjivi obrasci potrošnje, klimatski izazovi i nesigurnosti na tržištu opterećuju taj sektor.
Kako bi se odgovorilo na te izazove, osnovana je Skupina na visokoj razini za politiku vina kako bi zajedno sa sektorom i državama članicama EU-a raspravljala o potrebama sektora i predlagala rješenja. Na sastanku Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj Europskog parlamenta 11. veljače 2025. povjerenik za poljoprivredu i hranu, Christophe Hansen, najavio je predstojeći prijedlog o vinu, osmišljen kako bi se preporuke Skupine na visokoj razini pretočile u konkretne zakonodavne mjere. Novim prijedlogom Europske komisije potvrđuje se ispunjenje te obveze.
Nakon što se donese, novi okvir omogućit će brzo djelovanje, čime će se osigurati više prilika za proizvođače i budućnost konkurentnog sektora vina u cijeloj Uniji, zaključuju u Europskoj komisiji.