Objavljen plan za spašavanje kosog tornja Garisenda u Bologni
Sprječavanje urušavanja tornja Garisenda riješit će se korištenjem čeličnih pilona koji su ranije korišteni za zaustavljanje naginjanja tornja u Pisi
Zbog visokog rizika od urušavanja tornja Garisenda u Bologni, za njegovu zaštitu koristit će se čelični piloni koji su već spriječili naginjanje poznatijeg kosog tornja u Pisi. Ovo rješenje skratit će vrijeme i troškove obnove i osiguranja, a radovi će se odvijati u tri faze.
Toranj Garisenda (Torre Garisenda) na trgu Piazza di Porta Ravegnana u Bologni drugi je najpoznatiji kosi toranj u Italiji, a zbog opasnosti od urušavanja pokrenut je hitan projekt zaštite i to pomoću čeličnih pilona koji su se ranije koristili za zaustavljanje naginjanja tornja u Pisi. Uz odgovarajuću preinaku, piloni će omogućiti skraćivanje vremena potrebnog za osiguranje i smanjiti troškove obnove koji bi mogli trajati čak 10 godina.
Toranj je visok 48 metara, izgrađen je u 12. stoljeću, a dva stoljeća kasnije već se počeo naginjati. Trenutačno je nagnut pod kutom od četiri stupnja, tek malo više od nagiba tornja u Pisi od 3,9 stupnjeva. Izvorno je bio visok 60 metara, ali je skraćen zbog strukturalnih oštećenja, koji su također uzrokovali naginjanje i učinili ga neupotrebljivim u vojne svrhe. Zatvoren je za posjetitelje iz sigurnosnih razloga, kao i njegov viši „brat“ – toranj Asinelli (Torre degli Asinelli) visok 97,2 m i manjeg nagiba od 1,3 stupnja, koji je između 1109. i 1119. godine izgradila istoimena obitelj. Najviši toranj u Bologni donedavno je bio otvoren za svakoga tko je spreman uspeti se na vrh preko njegovih 498 stepenica, a s kojeg se pruža najljepši pogled na grad i njegovu okolicu. Toranj Asinelli nekoliko su puta pogodile munje, a prvi gromobran dobio je 1824. godine. Izdržao je velik broj požara, kao i bombardiranje Bologne u Drugom svjetskom ratu.
- Tornjevi Garisenda i Asinelli © Ekovjesnik
Postavljanje pilona tijekom sljedećih šest mjeseci
Stručni tim koji čine Nunziante Squeglia, Stefano Podestà, Massimo Majowiecki i arhitekt Francisco Giordano, u suradnji s Gradom Bolognom i inženjerom Gilbertom Dallavalleom, projektantom zaduženim za prve sigurnosne intervencije, unaprijedili su rješenje za sprječavanje urušavanja tornja nakon pažljivog razmatranja različitih mogućnosti njegove zaštite.
Gradonačelnik Bologne, Matteo Lepore, najavio je u srijedu da će piloni koji su prethodno bili korišteni za spašavanje tornja u Pisi biti postavljeni zajedno s prilagođenim čeličnim skelama kako bi se spriječilo njegovo urušavanje. „To će omogućiti osiguranje tornja, ali i eventualno ponovno otvaranje tornja Asinelli. Tijekom 2025. i 2026. godine nastavit ćemo s radovima na stabilizaciji i obnovi tornja, koje tek treba isplanirati“, kazao je gradonačelnik Lepore.
Gradonačelnik Lepore rekao je da bi postavljanje pilona trebalo trajati oko šest mjeseci, a cjelokupna vrijednost radova mogla bi doseći 20 milijuna eura.
Nakon što se podignu i prilagode dvije konstrukcije čeličnih pilona, počet će radovi na učvršćenju zidova, uključujući injektiranje mješavine morta na bazi vapna koja je kompatibilna s onom koja je korištena za izvornu konstrukciju tornja.
Po završetku potrebnih provjera, u trećoj fazi zategnut će se čelični kablovi koji povezuju pilone sa skelom pričvršćenom na toranj, čime će se smanjiti razina stresa u podnožju tornja, kao njegovom najkritičnijem dijelu. Ovom posljednjom fazom trebalo bi se postići poboljšanje razine sigurnosti tornja Garisenda.
Rješenje ima nekoliko prednosti
Uspjehu projekta svakako će pridonijeti stručnjaci koji su sudjelovali u zaustavljanju naginjanja tornja u Pisi, a piloni su redovito održavani i u dobrom su stanju. Iskustva iz Pise tako će se primijeniti u Bologni, a položaj pilona trebao biti takav da se suprotstavi pomacima u smjeru istok-zapad i sjever-jug. Udaljenost između tornja i pilona u Bologni će biti ipak manja te će iznositi nekoliko desetaka metara, dok su u Pisi piloni bili postavljeni na udaljenosti od 103 metra.
Ovo rješenje omogućit će korištenje strukture čije su funkcioniranje i učinkovitost već ispitani. Također, za realizaciju projekta bit će potrebno znatno manje vremena jer nije potrebno izrađivati novi projekt, već samo prilagoditi postojeću opremu. Naposljetku, njezinom ponovnom upotrebom ostvarit će se i velike financijske uštede. Procjenjuje se da će se sustav pilona u području tornja Garisenda instalirati najkasnije do kraja 2024. godine.
- Tornjevi Asinelli i Garisenda © Ekovjesnik
Iako manje poznat od tornja u Pisi, toranj Garisenda jedna je od najvećih turističkih atrakcija u Bologni, a njegov nagib priskrbio mu je spomen i u „Božanstvenoj komediji“ Dantea Alighierija.
Stjepan Felber | Ekovjesnik