U nedjelju izmjereni novi travanjski temperaturni rekordi

U Karlovcu i Sisku izmjerena temperatura od 31,6 °C

Ove nedjelje, 14. travnja 2024., nisu zabilježene „samo“ rijetko, mjestimice čak i iznimno visoke vrijednosti temperature zraka za sredinu travnja, nego ponegdje čak i novi travanjski rekordi.

„Prema još neslužbenim podacima, koje klimatolozi DHMZ-a tek trebaju analizirati i potvrditi, najviše travanjske vrijednosti temperature zraka izmjerene su u Bednji 30,2 °C, Delnicama 25,2 °C, Karlovcu 31,6 °C, Krapini 30,4 °C, Malom Lošinju 27,1 °C, Ogulinu 29,5 °C, Požegi 30,5 °C, Sisku 31,6 °C i Velikoj Gorici (zagrebačkoj zračnoj luci), 30,6 °C, a na Pargu iznad Čabra 26,0 °C i zagrebačkome Griču 29,8 °C te u Kutini 31,0 °C i Maksimiru 30,5 °C izjednačeni su dosadašnji rekordi izmjereni u travnju. Kasnije službene i detaljne analize možda otkriju još poneku iznimno visoku vrijednost.“ – navodi Zoran Vakula.

„Nakon 1. travnja u osječkoj zračnoj luci te još ponegdje u unutrašnjosti nije se dogodio „samo“ prvi vruć dan - onaj s najvišom dnevnom temperaturom zraka 30,0 °C i višom - u ovoj godini, nego i prvi vruć uopće tako rano u godini! Primjerice, na meteorološkoj postaji DHMZ-a u Osijeku je do ove nedjelje 1. vruć dan u godini bio 19. travnja, i to 1920. godine, a u Maksimiru "tek" 29. travnja, i to 2012. godine.“, dodaje Vakula.

Iznadprosječno toplo bit će još u ponedjeljak pa i utorak, tijekom kojeg slijedi velika promjena vremena koja neće biti samo kratkotrajna.

Zoran Vakula | HRT / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Uz brošuru „Vrtovi koji zuje“ krenite u sadnju biljaka za oprašivače!

U brošuri se predstavljaju biljke za oprašivače koje možete saditi u vašem vrtu, objašnjava se važnost dostupnosti cvijeća kroz čitavu sezonu i kako odabirom biljaka možete pomoći oprašivačima da se nose s klimatskim promjenama. Također, navodi se i kako već ove jeseni sami možete sakupiti sjemenke divljeg cvijeća.

Na otvorenom moru kod Viškog kanala postavljena prva meteorološko-oceanografska plutača

Početkom lipnja dovršeno je sidrenje i počelo testiranje prve meteorološko-oceanografske plutače na otvorenom moru na lokaciji kod Viškog kanala, na dubini sidrenja 105 metara. Riječ je o prvoj od pet plutača koje Državni hidrometeorološki zavod postavlja na otvorenom moru u teritorijalnim vodama Republike Hrvatske kroz strukturni projekt METMONIC.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER