Predstavljena umjetnička instalacija „Tekstilni paradoks“ kiparice Mirne Savić
Otkrijte skulpturu koja razotkriva paradoks potrošačkog društva – odbačena moda postala umjetnost
Umjetničku instalaciju „Tekstilni paradoks“, predstavljenu na Future Tense powered by Lürssen konferenciji, kreirala je magistra kiparstva Mirna Savić u suradnji s online trgovinom Answear, a svoj doprinos dali su i magistra slikarstva Franciska Topolovec te magistra kiparstva Andriana Maroka. Pri izradi ovog djela upotrijebili su 50 kilograma odbačene odjeće.
Skulptura ljudskog lika simbolizira opsjednutost društva kupovinom nove odjeće, progovarajući o posljedicama prekomjerne potrošnje i zagađenju okoliša. Vješalice s novom odjećom postavljene oko skulpture dodatno ističu beskonačni ciklus kupovine.
Autorica ovog djela, magistra kiparstva Mirna Savić istaknula je: „Ovim radom želimo potaknuti na razmišljanje o vlastitim potrošačkim navikama i ekološkim posljedicama istih te potaknuti posjetitelje na odgovornu potrošnju i očuvanje okoliša. Želim zahvaliti svojim kolegama koji su mi pomogli stvoriti ovu instalaciju u materijalu s kojim prvi put radim. Stvaralački proces je bio uzbudljiv, zajedno smo tražili kreativna rješenja. Inspiracija je dolazila spontano pa smo se u skladu s tim potrudili svaki odjevni predmet transformirati u nešto novo“.
„Prema nekim istraživanjima godišnje se proizvede 92 milijuna tona tekstila, a predviđa se da će do 2030. ta brojka porasti na 145 milijuna tona. U Europskoj uniji svake godine odbaci se 5,8 milijuna tona tekstilnih proizvoda, što je 11 kg po osobi. Kamion pun tekstilnih proizvoda odloži se ili spali negdje u svijetu svake sekunde. U Answearu smo svjesni razine štetnosti koju modna industrija ima na okoliš te smo odlučili prilagoditi naše poslovanje održivim; kroz ekološka pakiranja, upotrebu solarne energije, praćenje ugljičnog otiska, ali i pokretanje programa recikliranja odjeće – wear&share. Budući da se 95 % odjeće može ponovno upotrijebiti ili reciklirati, putem ovog programa, korisnici mogu potpuno besplatno i u svega par klikova zbrinuti tekstilni otpad koji više ne upotrebljavaju.“ – objasnila je Sandra Gašparić iz Answeara.
Skulpturu „Tekstilni paradoks“ umjetnici su kreirali u suradnji s online modnom trgovinom Answear.hr koja nudi proizvode poznatih svjetskih modnih marki, a modu vidi i kao prostor za pokretanje brojnih društveno odgovornih tema i akcija. Za odlaganje odjeće putem wear&share programa potrebno je registrirati se na portalu wearshare.answear.hr te zatim napraviti nalog za dostavljača, koji dolazi na vaša vrata i potpuno besplatno preuzima paket s opranom i zapakiranom odjećom.
Odjeća se zatim dostavlja u Poljsku u sortirni centar Answearovog partnera, 3R Recycling Solutions Spółka, gdje se reciklira na jedan od tri načina: jedan je da se pretvori u primjerice, krpe za čišćenje, ručnike, visokokvalitetni papir ili pak nešto sasvim drugo. Drugi način je da se stara odjeća ponovno iskoristiti za proizvodnju zvučno-izolacijskih i izolacijskih materijala, koji se koriste u automobilskoj industriji. Treći način je uvođenje sekundarne odjeće koja je još uvijek dobra, može se nositi i time izbjeći kupnju nove odjeće.
U Answearu navode kako će se prikupljena sredstva koristiti u svrhu pošumljavanja Hrvatske, odnosno za kupovinu sadnica drveća, koje će udruga Argonauta zasaditi na otoku Murteru ili širem području.
>>> Pročitajte još >>> Pistolettova „Venera od krpa“: Simbol generacije i regeneracije Napulja
- „Venera od krpa“ („Venere degli stracci“) Michelangela Pistoletta izložena na napuljskom trgu Piazza Municipio © Comune di Napoli