„It’s not water, it’s more“: S plaže Pantan uklonjeno 180 kilograma otpada

Na Pantanu organizirana tradicionalna akcija čišćenja Sunca i Biotherma

Na Europski dan ekološke mreže Natura 2000, Sunce i Biotherm su u okviru svoje tradicionalne kampanje „It's not water it's more“ proveli akciju čišćenja plaže Pantan. U istoimenom posebnom rezervatu i važnom ornitološkom staništu uklonili su 180 kilograma otpada iz prirode.

„Stalni pritisak na prirodu postaje sve veći, a jedna od najvećih prijetnji je otpad koji završava u moru. Preko 80 posto otpada u Jadranskom moru, većinom plastike, potječe s kopna kao posljedica ljudskih aktivnosti. Moramo razumjeti da povremeno čišćenje plaža i mora nije dovoljno. Ako ne identificiramo i riješimo uzroke, problem će se stalno ponavljati. Na novom međunarodnom projektu „WASTEREDUCE“ s Talijanima radimo na inovativnim tehnološkim praćenjima izvora i vrste otpada te jednom kada stavimo u praksu inovativna rješenja, nadamo se da ćemo više znati o nastanku, nakupljanju i vrsti otpada.“ – rekla je Dalka Zanki iz Sunca.

„Važno je osvijestiti da sve ono što ljudi ostave u prirodi, ostavljaju ne samo budućim generacijama, nego i sebi do kraja života. Ovakvim ponašanjem sebi kao čovječanstvu smanjujemo prirodne prostore na koje možemo doći, uživati i provoditi vrijeme u prirodi.“  – smatra Ivana Piljić iz Biotherma.

It's not water, it's more u podizanju ekološke svijesti

Ujedinjeni pod geslom „It's not water it's more“ Udruga Sunce, Biotherm i njihovi influenceri, djelatnici Javne ustanove „More i krš”, učenici Ekonomske i upravne škole Split te učenici Marco Polo Liceo Artistico iz Venecije odoljevali su naletima juga čisteći plažu Pantan nadomak Trogira. Morske struje i vjetar na plažu su izbacili nevjerojatnu količinu raznog otpada, a prevladavala je plastika.

U sklopu akcije čišćenja, Matea Taraš iz Sunca provela je s prisutnima interaktivnu vježbuo prijetnjama bioraznolikosti. Prema rezultatima, većina smatra kako nepravilno odlaganje otpada, prekomjerna izgradnja i betoniranje, ribarstvo, sidrenje i nautički turizam predstavljanju najveće prijetnje bioraznolikosti, dok turističkim djelatnostima pridaju nešto manji stupanj utjecaja na bioraznolikost. Kao najmanju prijetnju bioraznolikosti naveli su biciklizam, pješačenje, ronjenje i kulturni turizam.

„Trebamo uvijek kretati od sebe i navika svakog pojedinaca.“ – rekla je Petra Mikšik.

Opstanak Pantana

„Osim što je Pantan ornitološko-ihtiološki rezervat, ono predstavlja područje jedinstvenih fizičkih odnosno bioloških obilježja. Ipak, Pantan je ugrožen različitim ljudskim aktivnostima s obzirom na svoj nepovoljan položaj u kontekstu blizine prometnica, zračne luke, plovnog područja i gusto naseljene populacije. Prekomjerna izgradnja, betoniranje i kanaliziranje područja i vodotoka, odlaganje građevinskog otpada, ilegalni lov i ribolov, samo su neki od značajnijih problema s kojima se suočava ovo iznimno područje“. – napomenula je Matea Taraš iz Udruge Sunce.

„Naša stručna i čuvarska služba provodi redoviti monitoring na području Pantana. Otpad koji nalazimo na ovom području posljedica je čovjekovog djelovanja i nanosa mora. Javna ustanova planira pripremu projektno tehničke dokumentacije za revitalizaciju lagune Pantan, nakon čega će se krenuti u prijavu i provedbu ostalih projekata na ovom području.“ –rekao je Dujo Vlastelica, predstavnik JU „More i krš“.

Uvođenje okolišnih tema u obrazovni sustav

Akciji čišćenja uvelike su doprinijeli i učenici Ekonomske i upravne škole Split te učenici talijanske srednje škole Marco Polo Liceo Artistico koji se u sklopu ML – FREE projekta bave prekograničnim izazovom otpada iz mora.

„Sad vidim da se vi ovdje suočavate sa sličnim problemima otpada iz mora kao i mi u Veneciji.“ – rekao je Luca Paul Gradara, učenik iz Venecije.

„Ključno je aktivno uključiti mlade u rješavanje ovog izazova jer njihova energija, kreativnost i angažman mogu biti ključni u pronalaženju održivih rješenja za problem otpada u moru. Osim toga, važno je integrirati teme o zaštiti okoliša i održivosti u obrazovni sustav kako bismo osigurali da mladi stječu svijest o važnosti očuvanja morskog ekosustava i razvijaju vještine potrebne za aktivno sudjelovanje u tom procesu.“  – naglasila je Tea Kuzmičić Rosadnić, voditeljica projekta u Suncu.

Rezultati i primjeri dobre prakse ML-FREE projekta bit će predstavljeni na interdisciplinarnoj konferenciji „Marine Litter-Free Tides of Change” koja će se održati u Splitu od 4. do 6.  studenog 2024.

Sinergija projekata i usluga koje Sunce provodi u polju gospodarenja otpadom i sprječavanja nastanka otpada iz mora već polučuje impresivne rezultate i utječe na razne dionike nacionalnog, ali i prekograničnog područja.

VEZANE VIJESTI

Predstavljanje rezultata akcija prikupljanja morskog otpada

Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce iz Splita je krajem svibnja ove godine započela s akcijama čišćenja plaža i podmorja u sedam hrvatskih obalnih županija u sklopu usluga za Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja RH.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER