Predstavljanje priručnika za urbanu permakulturu namijenjenog profesorima srednjih škola
Udruga Permakultura Dalmacija priručnik će predstaviti na Danu urbane permakulture u utorak 20. kolovoza u Domu mladih Splitu
Udruga Permakultura Dalmacija nastavlja uspješnu suradnju sa školama s ciljem obogaćivanja nastavnih i izvannastavnih aktivnosti učenika temama iz ekologije i održivijih životnih praksi.
Ovog puta riječ je o suradnji sa Srednjom školom Braća Radić iz Kaštela, ali i partnerima iz Rumunjske i Srbije, s kojima je izrađen priručnik za urbanu permakulturu namijenjen profesorima srednjih škola. Pridružite im se na Danu urbane permakulture, saznajte što sve možete pronaći i kako koristiti priručnik u radu s djecom i mladima.
Dan urbane permakulture održat će se u utorak 20. kolovoza od 17:30 do 21:30 sati u Domu mladih Split. Događaj je namijenjen svim djelatnicima u obrazovanju koji se žele upoznati s permakulturom i uključiti permakulturni pristup i prakse u obrazovni program koji provode. Sudjelovanje je besplatno, ali je potrebno ispuniti prijavnicu putem sljedeće poveznice.
Na Danu urbane permakulture saznat ćete kako se teme dizajniranja, vrtlarstva, upravljanja vodom, tlom i otpadom, zadrugarstva, samoorganizacije i komunikacije mogu integrirati u nastavne programe obrazovnih institucije, a upoznat ćete se s mogućnostima buduće suradnje s udrugom Permakultura Dalmacija i to s ciljem pretvaranja teorijskih koncepata u raznovrsne praktične školske aktivnosti.
Završna tema događaja je predavanje o uzgoju rajčica na splitskim balkonima uz podjelu sjemena i upute kako bi što više naših sugrađana samostalno krenulo u vlastitu vrtlarsku avanturu.
Kako je sve počelo?
„Nakon prošlogodišnje objave priručnika za urbanu permakulturu na kojem smo tri godine radili s partnerima iz cijele Europe, uvidjeli smo potrebu za njegovu prilagodbu za primjenu u našem okruženju. Postojeći priručnik prilagodili smo za korištenje u redovnom srednjoškolskom obrazovanju u Hrvatskoj i drugim europskim zemljama, preveli smo ga na hrvatski jezik i jezik partnera te smo ga u digitalnom obliku učinili dostupnijim svim zainteresiranim profesorima.” – kazao je Marko Ban iz Permakulture Dalmacije.
„Uključivanje Srednje škole Braća Radić u izradu priručnika pokazalo se kao pun pogodak. Osim što smo od njih dobili kvalitetne smjernice za izradu priručnika oni su izrađene lekcije testirali u radu sa svojim učenicima i tako nam pomogli u izradi konačne verzije koju vam ovom prilikom predstavljamo. Zahvaljujemo i našim inozemnim partnerima udrugama Asociatia 4 Change iz Rumunjske i Centar za održivi razvoj Zeleno Doba iz Srbije. Uz njihovu pomoć priručnik je razvijan i testiran u tri zemlje i dostupan na čak 4 jezika.” – dodao je Marko Ban.
Podjela sjemenja i predavanje o balkonskim rajčicama
„Nakon što smo prethodni priručnik 'Uvod u urbanu u permakulturu' razvijali tijekom tri godine i objavili ga na engleskom jeziku, bio je priličan izazov u manje od godinu dana napraviti novi, prilagođeni priručnik, izraditi digitalne edukativne materijale te internetsku platformu na četiri europska jezika. Ali uz dobro posložen tim koji je radio na projektu i odlične partnere uspjeli smo i nadamo se da će se rezultati vrlo brzo vidjeti u našim školama. U ovaj priručnik utkano je iskustvo dugogodišnjeg rada članova naše udruge u provedbi edukativnih aktivnosti u dalmatinskim osnovnim i srednjim školama. Naš cilj je da se suradnje sa školama nastave i šire i nadograđuju novim temama, ali i da školski profesori dobiju ideje i materijale koji će im pomoći u samostalnom radu s učenicima.” – rekao je Marin Kanajet, permakuturni dizajner i urednik novog priručnika.
„Pozivam sve profesore i one koji rade u edukaciji da dođu na Dan urbane permakulture u Splitu i da se upoznaju s idejama predstavljenima u priručniku te mogućnostima suradnje s našom udrugom koja u svom djelovanju posebno njeguje rad sa školama i obrazovnim institucijama. Već danas preuzmite priručnik na našoj platformi https://urbanpermaculture.education/. Kako uvijek ističemo važnost urbanog vrtlarstva i ovog puta imamo poslasticu za sve urbane vrtlare koje će naša Marija Paro počastiti sjemenjem i predavanjem o balkonskim rajčicama.” – dodao je Kanajet.
Događaj je organiziran u sklopu projekta „Urban permaculture education in Europe’s school education” koji financira Europska unija iz Erasmus+ programa.