Kolosalna vjetroturbina snage 20 MW trenutačno je najveća na svijetu

Ambiciozni projekti poput ovog važni su ne samo kako bi se povećala proizvodnja čiste energije, već i kako bi se takvi napori učinili isplativijima

U svom prošlotjednom priopćenju tvrtka Mingyang Smart Energy navodi da je instalirala „najveću svjetsku priobalnu vjetroturbinu“ u okviru projekta na najvećem kineskom otoku Hainanu, najmanjoj i najjužnijoj provinciji NR Kine. Ova golema vjetroturbina izlazne snage do 20 MW time nadmašuje prethodni model od 18 MW iz 2023. godine.

Prema Mingyangu, vjetroturbina MySE18.X-20MW dizajnirana je kao „lagana, modularna i vrlo pouzdana“. Sa svojim masivnim rotorom promjera od 260-292 m ima maksimalno područje zahvata vjetra od gotovo 67 tisuća četvornih metara. Uz godišnju prosječnu brzinu vjetra od 8,5 m/s, nova vjetroturbina može proizvesti 80 milijuna kWh električne energije, što je navodno dovoljno za napajanje 96 000 stanovnika godišnje.

Unatoč tako velikom rotoru, u tvrtki Mingyang navode da će izdržati ekstremne vremenske uvjete pa tako i tajfune razine 17 pri brzinama vjetra do 79,8 m/s (288 km/h). Kako bi što bolje izdržala tajfune i jake vjetrove, vjetroturbina je opremljena s tisuću senzora koji će omogućiti prilagodbu vremenskim uvjetima, čime se unapređuje njena efikasnost i izdržljivost.

Veličina je ipak bitna

U najnovijem izvještaju Međunarodne agencije za obnovljivu energiju (IRENA) navodi se da je globalni ponderirani prosjek niveliranog troška električne energije (Levelized cost of Electricity – LcoE) pučinskog vjetra, koji je 2010. godine bio više nego dvostruko skuplji od najjeftinije alternative fosilnim gorivima, bio samo 17 posto skuplji 2022. godine. Tijekom tog razdoblja, cijena je pala s 0,197 USD/kWh na 0,081 USD/kWh.

U ovom izvještaju također se navodi kako je LCoE iz pučinskog vjetra još uvijek visok u usporedbi s drugim obnovljivim izvorima energije poput energije Sunca, hidroenergije i geotermalne energije. Prema tome, potrebno je još puno toga postići kako bi energija iz priobalnih vjetroelektrana postala dostupnija diljem svijeta.

Međutim, potencijal energije vjetra je golem, a zahvaljujući jakim vjetrovima na morima, ove turbine mogu proizvoditi energiju pouzdanije i učinkovitije od kopnenih vjetroturbina. Također, velike tornjeve i lopatice lakše je transportirati brodovima nego cestom, a s većim turbinama proizvodi se i više energije.

  • Mingyang također radi na još većoj offshore turbini snage 22 MW, a njezina instalacija predviđena je sljedeće godine. © Mingyang Smart Energy

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Najavljena izgradnja vjetroelektrane Ljubovo snage 120 MW

Tvrtka DRI u sastavu ukrajinske DTEK Grupe najavljuje izgradnju druge vjetroelektrane i svoj treći projekt obnovljivih izvora energije u Hrvatskoj. Kopnena vjetroelektrana Ljubovo bit će smještena na području Ličko-senjske županije.

U Rotterdamu najavljeno testiranje najveće svjetske vjetroturbine

Francuska tvrtka GE Renewable Energy u svom nastojanju ubrzanja energetske tranzicije, najavila je za ovo ljeto instalaciju najveće vjetroturbine na svijetu – Haliade-X 12 MW, čiji će prototip, iako projektiran kao priobalna vjetroturbina, biti instaliran na kopnu radi lakšeg testiranja. S godišnjom proizvodnjom od 67 GWh električne energije, sama vjetroturbina moći će energijom opskrbljivati čak 16.000 europskih kućanstava.

U Francuskoj puštena u rad prva plutajuća vjetroturbina

Smještena 20 km od mjesta Croisic (Loire-Atlantique), plutajuća vjetroturbina visoka 60 metara omogućit će opskrbu električnom energijom za oko 5.000 stanovnika. U Francuskoj se planira više priobalnih vjetroelektrana, no njihova je izgradnja trenutačno blokirana zbog sudskih sporova.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER