U rad pušten novi fotonaponski sustav na autocesti A 10 Tauern
2200 fotonaponskih panela osigurava zelenu električnu energiju za tunel
Nad tunelom autoceste A 10 Tauern pokraj koruškog gradića Trebesinga u rad je pušten novi fotonaponski sustav s 2200 panela. Sustav je izgrađen u suradnji s Općinom Trebesing, a godišnje će osiguravati više od milijun kilovatsati električne energije za tunel.
Austrijski ASFINAG (Autobahn and Schnellstraßen-Finanz-Aktiengesellschaft), društvo za planiranje, izgradnju, upravljanje i naplatu cestarine mreže austrijskih autocesta i brzih cesta, sada upravlja s ukupno 46 sustava obnovljive energije što ga približava cilju ostvarenja energetske samodostatnosti do 2030. godine.
„S izgradnjom smo počeli krajem ožujka, a jedan od naših najvećih fotonaponskih sustava odnedavno na autocesti A 10 Tauern proizvodi tisuću MWh električne energije. Sustav na krovu tunela izgrađen je u suradnji s Općinom Trebesing, a sa svojih 2200 solarnih panela tunel sada opskrbljuje zelenom električnom energijom. S količinom većom od milijun kilovatsati energije proizvedenom fotonaponskim sustavom u budućnosti bi se moglo opskrbljivati oko 300 obiteljskih kuća ili 75 posto kućanstava Trebesinga.“ – ističe se u priopćenju društva ASFINAG.
„Fotonaponski sustav na portalima tunela posebno je učinkovit“, istaknuli su direktori tvrtke ASFINAG-Baumanagement GmbH Alexander Walcher i Andreas Fromm. „Naravno, sustav najviše energije proizvodi tijekom sunčanog vremena, ali je i potreba za energijom u tunelu znatno veća zbog svjetlije ulazne osvijetljenosti. S ovim sustavom vrijednim gotovo dva milijuna eura, ASFINAG također poduzima još jedan veliki korak prema svom cilju da bude energetski samodostatan do 2030.“
Zeleni okoliš postao je još „zeleniji“
Ograda uz autocestu u Trebesingu prvenstveno služi kao zaštita od buke, ali ima višestruku namjenu. Na zelenoj površini iznad tunela nalazi se dječje igralište koje je Općina Trebesing ove jeseni obnovila i uredila. Dio površine koristi se za poljoprivredu, a moguća je i ispaša ovaca.
Fotonaponski sustav ne mijenja ništa jer je povišen, a u suradnji s Visokim tehničkim saveznim institutom za obrazovanje i istraživanje (HTL Villach) postavljena je informativna ploča na kojoj se izravno može pratiti rad sustava.
46 sustava diljem Austrije, solarni paneli i na bukobranima
ASFINAG je već implementirao brojne projekte obnovljivih izvora energije diljem Austrije. 46 sustava obnovljive energije na portalima tunela te krovnim i otvorenim prostorima, kao i dvije male hidroelektrane generiraju oko 4900 kilovata vršne snage za energetsku samodostatnost. Između ostalog, skladišta za održavanje štajerske autoceste Unterwald i Knittelfeld proizvode vlastitu zelenu električnu energiju, kao i lokacije Villach, Lieserhofen i Klagenfurt u Koruškoj, Inzersdorf u Beču, Ansfelden u Gornjoj Austriji te Salzburg-Liefering i Bruck/Leitha u Donjoj Austriji.
Na objektu u Klagenfurtu instalirano je dodatnih 756 modula pa ukupna snaga fotonaponskog sustava od ovog ljeta iznosi oko 500 kWp. Sustav na skladištu za održavanje autoceste u Villachu u budućnosti će se višestruko povećati sa sadašnjih 150 na 800 kWp, a do kraja 2024. godine bit će opremljen baterijskim sustavom za skladištenje energije.
Osim na tunelu Trebesing, fotonaponski sustavi instalirani su na tunelima Katschberg i Wolfsberg u Koruškoj, Manzenreith u Gornjoj Austriji, Rustenfeld u Donjoj Austriji/Beču, kao i na tunelu Herzogberg na južnoj autocesti A2, tunelu Bosruck na autocesti A9 (Pyhrnautobahn), a još 2013. godine i na tunelu Plabutsch kod Graza.
Stjepan Felber | Ekovjesnik