Njemački Next2Sun dovršio novi projekt agro-fotonaponskog sustava

Projekt agro-fotonaponskog (APV) sustava s vertikalno postavljenim dvostranim modulima priključuje se na mrežu u ponedjeljak 12. listopada

Njemačka tvrtka Next2Sun dovršila je solarnu elektranu snage 4,1 MW s oko 11.000 instaliranih dvostranih fotonaponskih modula kineskog proizvođača Jolywood

Njemački developer solarnih projekata Next2Sun početkom sljedećeg tjedna pušta u pogon svoj novi projekt agro-fotonaponskog sustava pokraj Donaueschingen-Aasena u južnoj njemačkoj pokrajini Baden-Württemberg.

Solarna elektrana snage 4,1 MW prostire se na površini od oko 14 hektara, a sastoji se od približno 11.000 dvostranih solarnih modula (PERT tip-N, snage 380 W) kineskog proizvođača Jolywood, vertikalno instaliranih na 5.800 stalaka tijekom posljednjih nekoliko mjeseci.

Zahvaljujući razvijenom rješenju za vertikalnu instalaciju dvostranih panela, Next2Sun omogućuje isporuku maksimalne energije kako u ranim jutarnjim satima, tako i u sumrak. Tvrtka se uglavnom specijalizirala za agro-fotonaponske projekte koji imaju dvije glavne prednosti: ovi sustavi isporučuju više energije u određeno doba dana u usporedbi s manje učinkovitim konvencionalnim fotonaponskim postrojenjima te omogućuju poljoprivrednu proizvodnju na istom zemljištu i to uz značajno povećanje produktivnosti.

  • Novi projekt agro-fotonaponskog sustava pokraj Donaueschingen-Aasena (Baden-Württemberg) / Fotografije: Next2Sun

„Zbog prednosti u izvedbi, a posebno njihove veće učinkovitosti, u budućim projektima očekujemo veću upotrebu HIT solarnih ćelija, kakve od sljedeće godine u Njemačkoj planira proizvoditi Meyer Burger“, rekao je za njemački PV magazin direktor tvrtke Next2Sun Sascha Krause-Tünker.

Naime, Meyer Burger trenutno gradi pogon za proizvodnju HIT solarnih ćelija (heterospoj s ultratankim slojem bez primjesa) u Bitterfeldu, kao i pogon za proizvodnju solarnih modula u bivšoj tvornici Solarworld u Freibergu. Prvi moduli trebali bi biti proizvedeni već sredinom sljedeće godine.

U tvrtki Next2Sun očekuju proizvodnju električne energije od oko 4.850 MWh godišnje koja će se isporučivati u mrežu te plaćati po prosječnoj cijeni od 0,06 centi po kilovatsatu. Tvrtka sa svojim partnerima planira i druge agro-fotonaponske projekte u okviru državnih subvencija za obnovljive izvore energije čija je objava planirana u trećem kvartalu 2021. godine.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Na novoj platformi Zapadnog kolodvora instalirat će se najveći bečki fotonaponski sustav

Suvremeniji, udobniji i ekološki prihvatljiviji bečki Zapadni kolodvor (Westbahnhof) dobit će nove perone prekrivene svijetlim i prozračnim krovom ukupne površine od oko 25 500 m², koji će se koristiti za proizvodnju zelene električne energije. Početak izgradnje planiran je za 2028. godinu, dovršetak krova očekuje se 2030., a nakon toga će se instalirati fotonaponski sustav.

Solarna energija i poljoprivreda idu ruku pod ruku

Njemački institut Fraunhofer ISE bio je jedan od prvih koji je provodio testiranja kombinirajući solarnu energiju i poljoprivrednu proizvodnju na istom zemljištu. Tako je ranijim istraživanjima već otkrivena mogućnost značajnog povećanja produktivnosti poljoprivredne proizvodnje i to do 60 % ili čak još više u određenim slučajevima. To otkriće sada dodatno potvrđuju novija istraživanja u SAD-u.

Neoen će u Poličniku kraj Zadra graditi još jednu sunčanu elektranu

U Općini Poličnik će od 23. siječnja do 21. veljače 2023. biti otvorena javna rasprava o ekološkoj prihvatljivosti Sunčane elektrane Poličnik, koja se planira izgraditi u tamošnjoj Poslovnoj zoni Grabi, izvijestio je portal 057info.hr.

Neoen namjerava izgraditi prvu agrosolarnu elektranu u Dragaliću

Kako izgledaju agrosolarna postrojenja, koje su sve prednosti i mogućnosti ovog inovativnog rješenja za poljoprivrednike te kako iskoristiti njihov golemi potencijal tek su dio korisnih informacija koje donosi prvi priručnik o agrosolarstvu u Hrvatskoj. Također, Neoen je u četvrtak najavio plan izgradnje prve hrvatske agrosolarne elektrane u Dragaliću snage 10 MW.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER