Toplina će u bečke radijatore uskoro dolaziti s 3000 m dubine!

Istraživanja koja traju već nekoliko godina omogućila su današnji početak bušenja i korištenja geotermalne energije u Beču

Grad Beč već ima jednu od najboljih mreža daljinskog grijanja u Europi, a jučerašnji početak bušenja u Aspernu omogućit će korištenje tople vode s 3000 metara dubine i priključivanje prvih 20 000 bečkih kućanstava već 2028. godine. Do tada će se nastaviti s bušenjem i izgradnjom nadzemnog objekta prve bečke geotermalne toplane.

U sklopu zajedničkog projekta „deeep“, bečko energetsko poduzeće Wien Energie i tvrtka OMV ovog su ponedjeljka počeli s bušenjem za prvu geotermalnu toplanu u Beču koja predstavlja važnu prekretnicu na putu prema klimatski neutralnoj opskrbi Beča toplinom. Bušenja se provode u Aspernu, u 22. bečkom okrugu Donaustadt, i to na dubini od 3000 metara kako bi se podzemna topla voda koristila za klimatski neutralno daljinsko grijanje te već 2028. godine osigurala održiva toplina za 20 000 bečkih kućanstava.

Geotermalna toplana Aspern tako bi trebala početi s radom za tri godine, a OMV i Wien Energie procjenjuju da se korištenjem ove tehnologije može osigurati isporuka topline za oko 200 000 bečkih kućanstava. Prva geotermalna toplana služit će kao osnova za daljnje širenje mreže i postizanje klimatski neutralne opskrbe Beča toplinom do 2040. godine.

  • Bušenja se provode u Aspernu, u 22. bečkom okrugu Donaustadt, i to na dubini od 3000 metara © Johannes Zinner / Wien Energie

„Geotermalna energija važan je element naše Strategije 2030. kojom OMV pokreće svoju transformaciju u integriranu održivu tvrtku za kemikalije, goriva i energiju. Imamo jedinstveno znanje o geologiji Bečkog bazena koje uz naše dugogodišnje iskustvo u istraživanju i proizvodnji koristimo zajedno s tvrtkom Wien Energie u našem inovativnom projektu daljinskog grijanja za Beč. S projektom „deeep“ smanjujemo emisije CO2 i nudimo energetsko rješenje za održivu budućnost, sigurnost opskrbe i diverzifikaciju izvora energije“, izjavio je Berislav Gaso, član Izvršnog odbora OMV-a i izvršni potpredsjednik za energetiku.

„S ovom prvom geotermalnom toplanom činimo velik korak prema našem cilju upravljanja daljinskim grijanjem na klimatski neutralan način do 2040. Za samo nekoliko godina osigurat ćemo proizvodnju klimatski neutralne topline za 20 000 bečkih kućanstava, a današnjim početkom bušenja Wien Energie i OMV postavljaju temelj za korištenje geotermalne energije u Beču“, kazao je Peter Weinelt, generalni direktor bečkog gradskog koncerna Wiener Stadtwerke.

  • Prikaz rada geotermalne toplane © Wien Energie / deeep.at

Prirodna nalazišta tople vode pod Bečom

Prirodni izvor tople vode na dubini od oko 3000 metara ispod zemlje, takozvani „Aderklaaer Konglomerat“, nalazi se u vodonosnom sloju i na navedenoj dubini ima temperaturu od oko 100 stupnjeva Celzija.

„Beč ima posebnu sreću jer se nalazi na golemom toplinskom blagu, a nakon višegodišnjeg istraživanja i planiranja sada ćemo ga početi koristiti“, objasnili su direktori poduzeća Wien Energie, Michael Strebl i Karl Gruber. „S prvom bečkom geotermalnom toplanom osigurat ćemo klimatski neutralnije daljinsko grijanje te pridonijeti sigurnosti opskrbe i stabilnosti cijena s obzirom na to da postajemo manje ovisni o uvozu plina.“

  • © Wien Energie / APA - Auftragsgrafik

Obnovljivi ciklus

Kada postrojenje počne s radom, topla voda pumpat će se na površinu, a toplina će se izdvajati putem izmjenjivača topline i dovoditi u mrežu daljinskog grijanja. Ohlađena voda potom će se vraćati u dubinu, stvarajući tako zatvoreni krug. Jedna od prednosti tehnologije je ta što je ovaj obnovljivi izvor energije dostupan tijekom cijele godine.

Za rad prve geotermalne toplane u Aspernu bit će potrebne tri bušotine: pilot bušotina za istraživanje, održavanje i sigurnost, proizvodna bušotina i injekcijska bušotina kroz koju se voda vraća u dubinu.

Planirano je da bušenje bude završeno do sredine 2025. godine, a nakon toga uslijedit će proizvodna ispitivanja kojima će se provjeravati dostupnost, temperatura i kemijski sastav podzemne vode. Tek tada počet će se s izgradnjom nadzemnog objekta, a geotermalna toplana trebala bi početi s radom 2028. godine.

  • © Johannes Zinner / Wien Energie

Informacijski centar za građane

U području bušenja vrijede visoki sigurnosni standardi, a građani će se s projektom i tehnologijom moći upoznati u informacijskom centru od siječnja 2025. Centar će se nalaziti neposredno uz gradilište i omogućit će praćenje cijelog procesa bušenja i izgradnje u narednim godinama.

Projekt je vrijedan 90 milijuna eura, a financira se sredstvima austrijskog Saveznog ministarstva za zaštitu klime.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Bečka tržnica Karmelitermarkt je prva energetski samodostatna tržnica u Europi!

Zahvaljujući suradnji Magistratskog odjela za tržnice Grada Beča (MA 59) i energetskog poduzeća Wien Energie, stara tržnica Karmelitermarkt postala je prva energetski samodostatna tržnica na europskom kontinentu. Na krovu tržnice instaliran je fotonaponski sustav vršne snage 20 kWp, a korištenje sustava skladištenja energije omogućuje autonoman rad tržnice i u slučaju nestanka električne struje.

Počinju bušenja za prvu geotermalnu toplanu u Beču

Istraživanje zaliha tople vode ispod austrijske prijestolnice napreduje, a u budućnosti će se koristiti za proizvodnju toplinske energije koja ne emitira CO2. Bušenja započinju nazimu.

Beč će u budućnosti grijati voda s 3.000 metara dubine

Kako bi potpuno dekarbonizirao opskrbu toplinskom energijom do 2040. godine, Grad Beč je u potrazi za dodatnim obnovljivim izvorima energije. Geološka istraživanja pokazala su da se na 3.000 metara ispod glavnog grada Austrije pojavljuje vruća voda što predstavlja ogroman potencijal u korištenju geotermalne energije za opskrbu toplinom.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER