U Zagrebu počela ugradnja ranije nepoželjnih polupodzemnih spremnika
Sukladno najavi o preuzimanju troškova ugradnje polupodzemnih spremnika iz listopada 2023.
Nakon što je u listopadu 2023. kao jedna od sedam novih mjera za unaprjeđenje gospodarenja otpadom u Zagrebu najavljena i ugradnja polupodzemnih spremnika, ovog tjedna konačno su ugrađeni njihovi prvi setovi.
Prvi setovi polupodzemnih spremnika ugrađeni su na dvije lokacije u Zapruđu, u Lojenovom prilazu i Ulici Damira Tomljanovića Gavrana. Iz Grada Zagreba podsjećaju kako je tijekom 2024. mapiran cijeli grad i određeno 751 lokacija za ugradnju 2253 polupodzemna spremnika za papir, plastiku i staklo. Na obje od navedenih lokacija ugrađena su po tri polupodzemna spremnika.
„U siječnju se planira ugradnja polupodzemnih spremnika na 10 lokacija u gradskim četvrtima Maksimir, Novi Zagreb istok, Sesvete, Stenjevec, Trnje, Trešnjevka sjever i Trešnjevka jug, a ukupno je u 2025. godini u planu ugradnja 750 polupodzemnih spremnika na 250 lokacija. Cijena ugradnje iznosi prosječno oko 20.000,00 eura po lokaciji, a cjelokupni trošak ugradnje od oko 15 milijuna eura bit će financiran iz gradskog proračuna“, ističu u gradskoj upravi.
Gradonačelnik Tomašević najavljuje također kako će se „sljedeće godine napraviti još veći i vidljiviji iskorak u razvoju održivog sustava gospodarenja otpadom i unapređenju kvalitete života građana“.
Polupodzemni spremnici su djelomično ukopani ispod razine tla i služe za odlaganje otpada u višestambenim zgradama, a od dosadašnjih spremnika razlikuju se po tome što imaju manje zauzeće javne površine, veći volumen pa u njih stane više otpada, te će njihovo pražnjenje biti brže i tiše nego kod dosadašnjih spremnika.
Namijenjeni su odlaganju plastične i metalne, papirnate, kartonske te staklene ambalaže, a poklopac im je u boji otpada koji se u njega odlaže. Miješani komunalni otpad i biootpad, odlažu se kao i do sada u za njih predviđene spremnike, a sve druge vrste otpada na reciklažna dvorišta.
„Nakon prijelaznog razdoblja, u višestambenim zgradama kojima su spremnici dodijeljeni više neće biti spremnika za plastičnu i metalnu, papirnu i kartonsku ambalažu od 1100 litara, a uklonit će se i okolni zeleni otoci. U polupodzemne spremnike ugradit će se sustav za kontrolu korištenja spremnika putem kartice, odnosno aplikacije. Tada će ih moći koristiti ograničeni broj stanara višestambenih zgrada. No, u prvo vrijeme neće biti ograničenja za otvaranje spremnika, a kada dođe do promjene, pravovremeno ćemo obavijestiti javnost“, poručuju iz Grada Zagreba.