Građani Beča odabrali 23 klimatska projekta
Bečki klimatski tim (Wiener Klimateam) pokazao se kao učinkovit alat uključivanja građana u planiranje održivog razvoja na lokalnoj razini
U austrijskoj prijestolnici od 2022. postoji Bečki klimatski tim – participativni projekt Grada u okviru kojeg se predlažu ideje za zaštitu klime u određenom okrugu. Žiri je odlučio o provedbi 23 projekta koja će biti realizirana do 2027. godine.
U sklopu trećeg kruga participativnog projekta Grada Beča, stanovnici triju bečkih okruga Alsergrund, Meidling i Rudolfsheim-Fünfhaus aktivno su sudjelovali u oblikovanju klimatski održivijih okruga. Nakon sveobuhvatnog procesa savjetovanja i odabira, donesena je odluka o provedbi 23 konkretna klimatska projekta do 2027. godine.
Bečki klimatski tim (Wiener Klimateam), osnovan 2022. godine, pokazao se kao učinkovit alat uključivanja građana u planiranje održivog razvoja na lokalnoj razini. Kroz višestupanjski proces – od prikupljanja ideja, stručne evaluacije i zajedničkog razvoja prijedloga s građanima, stručnjacima i okruzima – nastali su konkretni projekti. Završnu odluku o odabiru donijeli su žiriji sastavljeni od nasumično izabranih građana.
- Mjere ozelenjivanja realizirane su i u sklopu projekta Wiener Wäldchen © Stadt Wien / Markus Wache
Tako će se u 9. okrugu Alsergrund realizirati sedam projekata, uključujući formiranje energetske zajednice koja će stanovnike opskrbljivati strujom, ozelenjivanje ulica i gradnju novih biciklističkih staza. U 12. okrugu Meidling fokus se stavlja na poticanje bioraznolikosti i kružnog gospodarstva, uključujući osnivanje besplatne samoposlužne radionice za popravak bicikala. Usto, 15. okrug Rudolfsheim-Fünfhaus provest će osam projekata, s naglaskom na društvenu koheziju i klimatsku prilagodbu urbanog prostora kao što je naprimjer pretvaranje ulice Friesgasse u zonu susreta i preuređenje trga ispred tamošnje crkve u prostor za odmor i rekreaciju.
Načelnici gradskih okruga izrazili su zadovoljstvo angažmanom građana i poručili kako se raduju zajedničkoj provedbi projekata u nadolazećim godinama. Bečki gradski vijećnik zadužen za klimu i demokraciju, Jürgen Czernohorszky, istaknuo je važnost aktivnog sudjelovanja: „Građani Beča ponovno su pokazali koliko su kreativni i posvećeni. Raznolikost projekata dokazuje ogroman potencijal građanske participacije u razvoju grada. Kao europska prijestolnica demokracije želimo još više ojačati mogućnosti sudjelovanja.“
>>> Pročitajte još >>> Bečki Julius-Tandler-Platz skida asfalt i oblači klimatski otporno ruho
- Dok se u Zagrebu „ozelenjivanje“ javnog prostora još uvijek svodi na pokoju žardinjeru, mačke na asfaltu i ostala tragikomična „klimatska“ rješenja bez prirodnog hlada, Beč na još jednom svom trgu provodi pravu transformaciju — onu koja se vidi, diše i osjeća. Julius-Tandler-Platz, u devetom bečkom okrugu Alsergrund © Stadt Wien | Christian Fürthner
Ujesen 2025. projekt se nastavlja u okruzima Josefstadt i Penzing. Svi građani Beča bez obzira na dob, status ili porijeklo ponovno će imati priliku prijaviti svoje ideje za klimatski otpornije gradske okruge. Uz dosadašnje formate, u sljedećem krugu posebna će se pažnja posvetiti skupinama koje se inače teže uključuju u participativne procese.
Kroz kombinaciju stručnosti i lokalnog znanja, Bečki klimatski tim nastavlja pokazivati kako suradnja građana i gradske uprave može dovesti do konkretnih i učinkovitih rješenja za klimatske izazove budućnosti.
City of Vienna | International Offices – Zagreb / Ekovjesnik