Čišća tehnologija izgaranja ugljena kraći je put do prelaska na OIE

Ugljen je moguće koristiti na okolišu puno prihvatljiviji način

Daljnji razvoj metoda za dobivanje električne energije iz ugljena bez onečišćenja sada je doveo do poboljšanja, točnije do duljeg razdoblja kontinuiranog provođenja procesa u laboratoriju, što bi u praksi bilo i tehnički i ekonomski isplativije. Ova tehnologija bi mogla biti vrijedno privremeno sredstvo korištenja ugljena dok se ne usavrše tehnologije koje koriste obnovljive izvore energije.

Nova čišća tehnologija

Istraživači s Državnog sveučilišta Ohio osmislili su način proizvodnje električne energije iz ugljena i biomase bez emisija ugljikovog dioksida u procesu.

Tim istraživača pod vodstvom Liang-Shih Fana, profesora kemijskog i biomolekularnog inženjerstva, pozabavio se procesom pod nazivom „kemijska petlja“ („chemical looping“) u kojem su hvatali ugljikov dioksid nastao spaljivanjem fosilnih goriva. To je postignuto zamjenom kisika potrebnog za izgaranje fosilnih goriva s česticama metalnih oksida u visokotlačnim reaktorima.

Spaljivanje ugljena na ovaj način stvara toplinu koja se može koristiti za pokretanje turbina i proizvodnju električne energije, dok se visoko koncentrirana struja ugljikovog dioksida nastala izgaranjem sakuplja i kao takva se može koristiti u industrijske svrhe bez ispuštanja u atmosferu.

Kako je kemijska petlja relativno nova, ali dobro uhodana tehnologija, tim je uspješno riješio jedan od njenih glavnim izazova: kako spriječiti relativno brzo trošenje čestica metalnog oksida. Prije pet godina, čestice metalnih oksida trajale bi 100 ciklusa ili osam dana neprekinutog vođenja procesa. Danas su istraživači razvili novu izvedbu koja traje otprilike osam mjeseci.

„Obnovljivi izvori energije su budućnost“, izjavio je profesor Fan. „Trebamo most koji nam omogućuje kreiranje čiste energije, dok dođemo do potpunog prelaska na obnovljive izvore - nešto pristupačno što možemo koristiti sljedećih 30 godina ili više, dok tehnologije iskorištavanja energije vjetra i Sunca ne postanu prevladavajuće.“

Utrka obnovljivih izvora s fosilnim gorivima

Na razvoj ove tehnologije gleda se kao na moguće privremeno rješenje dok se tehnologije korištenja obnovljivih izvora energije nastavljaju razvijati. Iskorištavanje solarne energije i energije vjetra ubrzano postaje jeftiniji način proizvodnje električne energije, ali će i dalje biti potrebno neko vrijeme prije nego li će se moći natjecati s  fosilnim gorivima.

Upotreba ugljena u svrhu proizvodnje električne energije morat će se brzo ukinuti ili eventualno smanjiti što je više moguće ako želimo izbjeći najgore moguće posljedice klimatskih promjena. Neki analitičari smatraju kako je tehnologija „čistog ugljena“ dio odgovora na Pariški sporazum. Prema Međunarodnoj agenciji za energiju, od 2000. godine  najviše se energije dobiva iz fosilnih goriva, od kojih ugljen značajno vodi s 45 posto.

Daljnja ulaganja u inovacije tehnologija dobivanja energije iz obnovljivih izvora nastavit će smanjivati troškove dok oslanjanje na ugljen ne postane financijski nepovoljno. Bolje skladištenje energije također će olakšati ovaj prijelaz. Korist masivnih baterija, na primjer, aktualni je novitet u Australiji gdje je jedna takva baterija spasila električnu mrežu od nestašice električne energije zbog pada postrojenja na ugljen, a u planu je i izgradnja još jedne.

Svijet treba potpuni prelazak na čiste izvore energije što je prije moguće. No do tada, moramo se pomiriti s činjenicom da će ugljen biti u upotrebi aktualan izvor energije još neko duže vrijeme, osobito u zemljama u razvoju. I koliko god pojam „čisti ugljen“ zvuči kao oksimoron, možda je ta tehnologija sve što imamo kako bismo izašli na kraj s trenutnom situacijom.

B.K.

VEZANE VIJESTI

Bečka tržnica Karmelitermarkt je prva energetski samodostatna tržnica u Europi!

Zahvaljujući suradnji Magistratskog odjela za tržnice Grada Beča (MA 59) i energetskog poduzeća Wien Energie, stara tržnica Karmelitermarkt postala je prva energetski samodostatna tržnica na europskom kontinentu. Na krovu tržnice instaliran je fotonaponski sustav vršne snage 20 kWp, a korištenje sustava skladištenja energije omogućuje autonoman rad tržnice i u slučaju nestanka električne struje.

I „crveni“ Teksas postaje „zelen“

Iako fosilna goriva čine veliki udio teksaške ekonomije, novo istraživanje pokazuje kako ova američka savezna država ima dovoljno prirodnih resursa da u cijelosti napusti korištenje ugljena i još uvijek zadovolji svoje potrebe za električnom energijom.

Obnovljivi izvori u Europi 2017. premašili ugljen

U Europi je po prvi put godišnja količina električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora energije nadmašila električnu energiju proizvedenu iz konvencionalnog fosilnog goriva ugljena. Proizvodnja električne energije u termoelektranama na ugljen širom EU-a u 2017. godini pala je za 7 %, čemu je najzaslužnije napuštanje takvih elektrana u Njemačkoj, Velikoj Britaniji i Nizozemskoj. 

Zatvorena posljednja austrijska elektrana na ugljen!

Austrijski elektroenergetski gigant Verbund zatvorio je u petak svoju termoelektranu na ugljen u Štajerskoj. Proizvodnja električne energije iz ugljena sada je u Austriji stvar povijesti, što otvara put za prijelaz na 100-postotnu obnovljivu energiju do 2030.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER