Talijanski parlament usvojio prijedlog zakona o eko vandalima

Talijanski ministar kulture Gennaro Sangiuliano: „Tko ošteti spomenike, platit će njihovu obnovu iz vlastitog džepa!”

„Nije u redu da talijanski građani plaćaju, u nekim slučajevima, i do 200 tisuća eura troškova obnove spomenika“, istaknuo je talijanski ministar kulture Gennaro Sangiuliano. Eko vandalima odsad u Italiji prijete novčane kazne u visini od 10 do 60 tisuća eura, ali i do pet godina zatvora u najtežim slučajevima oštećivanja talijanske kulturne baštine.

Nakon niza prosvjeda klimatskih aktivista tijekom kojih su napadnuti kulturni spomenici i umjetnička djela, kao i najave talijanske vlade u travnju prošle godine, u talijanskom je parlamentu 18. siječnja sa 138 glasova usvojen prijedlog zakona o eko vandalima. „Tko ošteti, nagrdi ili bojom zalije spomenik, troškove obnove plaća iz svog džepa. Zahvaljujem parlamentu, vladi i brojnim građanima koji su me podržali u ovoj civilizacijskoj borbi“, izjavio je talijanski ministar kulture Gennaro Sangiuliano.

Zakon predviđa pooštravanje sankcija protiv osoba koji uzrokuju štetu na kulturnim dobrima, a usmjeren je protiv „klimatskih“ skupina poput Posljednje generacije (Last Generation / Ultima Generazione) i Extinction Rebellion koje su tijekom svojih prosvjeda bacale boju na spomenike i slike.

 

  • Pravovremenim djelovanjem lokalne policije izlijevanje tekućine u rimsku fontanu Barcaccia je zaustavljeno, a zahvaljujući stalnom nadzoru šteta ograničena. / Fotografije: Roberto Gualtieri / Facebook

Podsjetimo, prošle su godine dvojica „klimatskih aktivista“ Posljednje generacije bojom zalili zid gradske vijećnice Palazzo Vecchio u Firenci, a crna tekućina izlivena je u rimske fontane Fontana della Barcaccia i Fontana di Trevi. U nizu sličnih vandalskih činova „klimatski“ aktivisti su s ciljem podizanja svijesti o klimatskim promjenama blokirali prometnice, bojom zalili talijanski Senat i spomenike u Milanu te brašnom zasuli sportski automobil koji je obojio američki umjetnik Andy Warhol, a koji je u studenom 2022. bio izložen u milanskom kulturnom centru Fabbrica del Vapore.

Također, u srpnju 2022. godine članovi Posljednje generacije zalijepili su se na zaštitno staklo na Botticellijevoj slici „Primavera“ u Galeriji Uffizi u Firenci, dok su u Rimu u studenom poznatu sliku Vincenta Van Gogha „Sijač“ zalili juhom od graška. Krajem prošle godine aktivisti Posljednje generacije narančastom bojom zalili su Guccijevo božićno drvce u luksuznoj milanskoj Galeriji Vittorio Emanuele II.

  • Gradonačelnik Firence Dario Nardella sudjelovao je u uklanjanju narančaste boje sa zida Palazzo Vecchio nakon što je u vandalskom činu zaustavio jednog aktivista Posljednje generacije. Foto: Facebook | Dario Nardella

Gradonačelnik Firence Dario Nardella aktiviste je nazvao „barbarima“ i poručio kako se „napad na umjetnost, kulturu i ljepotu nikad ne može opravdati borbom protiv klimatskih promjena“. Gradonačelnik Rima Roberto Gualtieri kazao je da se Grad Rim zalaže za borbu protiv klimatskih promjena, kao i za zaštitu kulturne baštine, dodavši kako „napad na spomenike nema nikakve veze s borbom protiv klimatskih promjena ili zaštitom okoliša, već se time riskira njihovo uništenje“.

„Nije u redu da talijanski građani plaćaju, u nekim slučajevima, i do 200 tisuća eura troškova obnove spomenika“, istaknuo je ministar Sangiuliano dodavši kako nije istina da upotreba biljnih tvari ne ostavlja tragove na spomenicima. Ministar se, između ostalog, osvrnuo i na upotrebu tvari koja se zove fluorescein za koju aktivisti tvrde da ne predstavlja opasnost za ljude te floru i faunu.

„Zaštita okoliša i klime gorući su problemi koji zahtijevaju odlučne klimatske akcije, ali sigurno ih nećemo riješiti s eko narcisima“, poručio je ministar Sangiuliano.

„Problem klimatskih promjena sigurno nećemo riješiti s eko narcisima“, poručio je ministar Gennaro Sangiuliano.

Prihod od novčanih kazni ide za obnovu oštećenih spomenika

Počinitelje od sada očekuju visoke novčane kazne, i to od 10 do 60 tisuća eura, ali i do pet godina kazne zatvora u najtežim slučajevima oštećenja kulturnih dobara.

„Novčanom kaznom od 20 000 do 60 000 eura kaznit će se svatko tko oštećuje i uništava kulturna dobra i zaštićene kulturne krajolike te na njima uzrokuje djelomičnu ili potpunu štetu. U slučaju počinjenja štete koja prijeti očuvanju ili cjelovitosti tih dobara i njihovoj povijesnoj ili umjetničkoj vrijednosti, novčana kazna može iznositi od 10 000 do 40 000 eura“, propisuje se odredbama novog zakona, dok nadležna tijela počinitelje trebaju obavijestiti u roku od 120 dana od počinjenja kaznenog djela.

Sukladno novom zakonu, prihod od novčanih kazni dodijelit će se Ministarstvu kulture i koristiti za čišćenje i restauraciju oštećenih spomenika. U slučaju podmirenja u roku od 30 dana od primitka obavijesti, novčana kazna će biti smanjena, izvijestila je talijanska nacionalna televizija RAI.

Kazna zatvora

Mijenjaju se i dva članka talijanskog kaznenog zakona (635. i 639.), prema kojima će odsad svakome tko tijekom javnih prosvjeda ošteti, uništi ili učini neuporabljivim pokretno ili nepokretno kulturno dobro, u cijelosti ili djelomično, prijetiti kazna zatvora u trajanju od jedne do pet godina. Osim kazne zatvora počiniteljima se nameće i obveza plaćanja novčane kazne do 10 000 eura.

Ako pak šteta nastane u muzejima ili umjetničkim galerijama, počiniteljima se može izreći kazna zatvora u trajanju od jednog do šest mjeseci, uz plaćanje novčane kazne u visini od 300 do 1 000 eura.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Studio Labics pobijedio na međunarodnom natječaju za redizajn područja carskih foruma u Rimu

Trajanova tržnica - Muzej carskih foruma (Mercati di Traiano - Museo dei Fori Imperiali) bio je idealan prostor za predstavljanje pobjedničkog idejnog rješenja za reorganizaciju središnjeg rimskog arheološkog područja i stvaranje nove arheološke šetnice na području carskih foruma. Na natječaju raspisanom početkom listopada prošle godine pobijedio je rad rimske arhitektonske tvrtke Studio Labics koju vode Maria Claudia Clemente i Francesco Isidori.

Italija kreće u obračun s „eko-vandalima“

Talijanska vlada je u utorak predstavila mjere za suzbijanje vandalskih oštećenja kulturnih spomenika i umjetničkih djela te u tu svrhu za prekršitelje predložila uvođenje novčanih kazni u visini od 10 000 do 60 000 eura.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER