Novi pariški spremnici za biootpad peru se nakon svakog pražnjenja
Prazne se nekoliko puta tjedno, a od prikupljenog biootpada proizvodi se bioplin
Tijekom 2024. godine u svim pariškim arondismanima postavljeno je ukupno 600 novih spremnika za odlaganje biootpada. Većini građana dostupni su na samo tri minute hoda od mjesta stanovanja.
Odvojeno prikupljanje biootpada u francuskim kućanstvima obvezno je od 1. siječnja 2024. i to prema Zakonu br. 2020-105 iz veljače 2020. koji se odnosi na borbu protiv otpada i poticanje kružnog gospodarstva (La loi anti-gaspillage pour une économie circulaire – loi AGEC). Zakon AGEC francuskim gradovima i općinama također određuje obvezu da svojim stanovnicima osiguraju rješenja za razvrstavanje i odlaganje otpada od hrane.
Zbog nedostatka prostora u Parizu gotovo svaka peta stambena zgrada ne raspolaže žutim i/ili bijelim spremnikom za odvojeno prikupljanje otpada. Međutim, svaka lokacija Trilib' spremnika velike zapremnine godišnje omogućuje prikupljanje nekoliko tona vrijednog reciklabilnog otpada – staklene, plastične i metalne ambalaže, papira, kartona, a od ove godine i otpada od hrane.
Novi spremnici za biootpad postavljeni su na javnim površinama i tržnicama, a prikupljeni biootpad odvozi se nekoliko puta tjedno. Spremnici se peru nakon svakog pražnjenja.
Otpad od hrane može se odlagati u rasutom stanju, u biorazgradivoj vrećici za kompostiranje ili u kraft papiru, ali nikako u plastičnoj vrećici. Prikupljeni otpad od hrane odvozi se u postrojenja za proizvodnju bioplina koji pokreće pariške autobuse i kamione, dok se digestat – anaerobno razgrađen supstrat bogat makro i mikro-nutrijentima koji preostaje nakon procesa proizvodnje bioplina, koristi kao visokovrijedno organsko gnojivo. Građani Pariza jednostavnim razvrstavanjem biootpada tako pridonose zaštiti okoliša.
Osim toga, trenutačno više od trećine voznog parka pariške komunalne tvrtke Propreté de Paris čine električna vozila, a cilj je povećati njihov broj za 50 posto do kraja 2025. godine. Ova vozila s nultom emisijom tiša su i poboljšavaju radne uvjete zaposlenika, a pariški komunalci sve su bliži postizanju cilja 100-postotnog električnog voznog parka.
Borba protiv bacanja hrane
Otpad od hrane u Francuskoj još uvijek predstavlja velik problem. Prema najnovijim podacima objavljenim u svibnju ove godine, u Francuskoj se godišnje baci 10 milijuna tona hrane u vrijednosti od 16 milijardi eura. Problem je tim veći jer utječe i na emisije stakleničkih plinova u kojima otpad od hrane sudjeluje s tri posto svih nacionalnih emisija. To je također otpad koji se može izbjeći, čime se mogu smanjiti povezani troškovi gospodarenja otpadom.
Istraživanje francuske Agencije za upravljanje okolišem i energijom (L'Agence de l'Environnement et de la Maitrise de l'Energie – ADEME) pokazuje da 32 posto otpada od hrane nastaje u fazi proizvodnje, 21 posto u fazi prerade, 14 posto u fazi distribucije, a najviše ili 33 posto u fazi potrošnje. Francuska kućanstva tako značajno doprinose bacanju hrane i proizvode goleme količine otpada, odnosno 30 kg po osobi godišnje, uključujući sedam kilograma hrane koja je još uvijek pakirana!
Zakon AGEC donio je niz novih mjera i pojačao odredbe uvedene za borbu protiv bacanja hrane. Njime je, u odnosu na razinu iz 2015. godine, postavljen cilj smanjenja bacanja hrane za 50 posto u područjima distribucije hrane i kolektivne prehrane do 2025. godine te za 50 posto u područjima potrošnje, proizvodnje, prerade i ugostiteljstva do 2030. godine. Zakon je pojačao mjere za borbu protiv bacanja hrane pa veletrgovci s godišnjim prometom većim od 50 milijuna eura ne smiju bacati neprodanu hranu, već je moraju donirati dobrotvornim organizacijama.
Stjepan Felber | Ekovjesnik