Ekološke nedjelje za smanjenje onečišćenja zraka

Tijekom nekoliko zimskih nedjelja bez automobilskog prometa u zoni rimskog zelenog pojasa

Gradsko vijeće dalo je suglasnost za potpunu zabranu automobilskog prometa u rimskoj zoni zelenog pojasa (ZTL Fascia verde) i to tijekom pet nedjelja između studenog 2024. i ožujka 2025. Rimske gradske vlasti ovom zabranom žele smanjiti onečišćenje zraka.

Nakon 10. studenog i 1. prosinca 2024., zabrana vrijedi i za nedjelje 26. siječnja, 16. veljače i 23. ožujka 2025. i to od 7:30-12:30 i od 16:30-20:30 sati.

Ekološkim nedjeljama (domeniche ecologiche) želi se utjecati na smanjenje onečišćenja zraka, a  popraćene su javnim događanjima za informiranje i podizanje svijesti o problemima zaštite okoliša.

Sve specifikacije koje se odnose na ekološku klasu uključenih vozila, sva izuzeća i eventualne promjene voznog reda bit će objavljene u pojedinačnim pravilnicima koji se odnose na svaki datum. Od zabrane su izuzeta vozila policije, hitne medicinske pomoći te vatrogasna i komunalna vozila, kao i električni automobili te novija vozila koja znatno manje zagađuju okoliš.

Međutim, povijesna vozila i motocikli stariji od 30 godina s potvrdom o povijesnoj važnosti također ne podliježu ovoj zabrani i to zahvaljujući nedavnim sudskim presudama nakon žalbe Automotoclub Storico Italiano (ASI). Ovo izuzeće priznato je i izmijenjenim zakonom o sigurnosti prometa na cestama.

Podsjetimo, Rim je uveo nova ograničenja unutar svog zelenog pojasa, odnosno zone ograničenog prometa (ZTL Fascia verde), ograničavajući prometovanje vozila koja više zagađuju okoliš. Propisi koji su na snazi ​​do 31. listopada 2025. ograničavaju korištenje starijih automobila kao što su vozila na benzinski pogon kategorije Euro 1 i Euro 2 te dizelska vozila kategorije Euro 1, Euro 2 i Euro 3, kao i motocikli na benzin i dizel kategorije Euro 1. Od 1. studenog 2024., od ponedjeljka do subote (osim na državne praznike), navedene kategorije vozila ne mogu pristupiti, voziti ili parkirati u zoni ograničenog prometa.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Školske ulice smanjile onečišćenje dušikovim dioksidom u prosjeku do 30 posto

Eksperimentalno pokrenut u sklopu provedbe mjera fizičkog distanciranja tijekom pandemije koronavirusa i s ciljem smanjenja onečišćenja zraka, program „Školske ulice“ („Rues aux écoles“) postiže izvrsne rezultate. Osim osiguranja sigurnog kretanja i boravka djece u prostoru ispred škola i dječjih vrtića te dodatnog ozelenjivanja javnog prostora, programom je postignut velik napredak u smanjenju onečišćenja zraka.

Kako se samo tijekom jednog dana bez automobila u Parizu poboljšala kvaliteta zraka?

Onečišćenje zraka je globalni problem, a lebdeće čestice, dušikov dioksid i prizemni ozon smatraju se tvarima koje najviše utječu na ljudsko zdravlje te osim narušavanja respiratornog sustava dovode do prerane smrti. Velika većina stanovnika europskih gradova izložena je štetnim koncentracijama, a procjenjuje se da sitne lebdeće čestice (PM2.5) u zraku skraćuju očekivano trajanje života u EU-u za više od osam mjeseci.

Bloombergova zaklada i Grad Pariz zajedno protiv ultrafinih čestica

Stanovnici regije Île-de-France izloženi su koncentracijama ozona i lebdećih čestica PM2,5 koje prelaze ograničenja određena novim smjernicama WHO-a. Čak devet od 10 stanovnika središnje francuske regije izloženo je štetnim koncentracijama dušikovog dioksida, a tri od četiri ugroženo je lebdećim česticama PM10. Unatoč napretku koji je postignut tijekom proteklih 20 godina, navedene činjenice ilustriraju važnost još bržeg rješavanja problema onečišćenja zraka.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER