Beč će ovog proljeća dobiti svoj vlastiti Zakon o klimi
Zaštita klime je zaštita čovjeka! | Grad Beč prva je austrijska savezna zemlja koja će usvojiti Zakon o klimi (Wiener Klimagesetz) čime će osigurati pravnu sigurnost i kvalitetu života za nadolazeće generacije
Beč će uskoro postati prva austrijska savezna zemlja koja će donijeti vlastiti klimatski zakon. Nakon završetka višemjesečnog pročišćavanja, konačni tekst Zakona o klimi ovog će proljeća biti predstavljen zemaljskom parlamentu, a njegovim usvajanjem Beč će napraviti još jedan važan korak prema zelenijoj budućnosti, naglašeno je na konferenciji bečke gradske uprave u utorak 11. veljače.
Prošla 2024. nije bila dobra godina za klimu: ne samo da je bila najtoplija u povijesti meteoroloških mjerenja, već je prosječna godišnja temperatura prvi put premašila 1,5 stupnjeva Celzija iznad predindustrijskih razina. Klimatske promjene također uvelike utječu na stanovništvo Austrije i njegovog glavnog grada.
„Savezna vlada na odlasku nije uspjela predstaviti čak niti nacrt hitno potrebnog klimatskog zakona tijekom posljednjeg zakonodavnog razdoblja. Plavo-crni pregovori o sastavljanju nove vlade također nam ukazuju da prije možemo očekivati nazadovanje nego napredak“, kazao je bečki gradonačelnik Michael Ludwig.
„Ovo je loša vijest, posebno za ljude kojima je potrebna zaštita jer zaštitom klime štitimo naše stanovništvo i stoga je neizostavno potrebna za sve nas“, dodao je bečki gradski vijećnik za klimu Jürgen Czernohorszky.
Unatoč ovim sumornim očekivanjima na nacionalnoj razini, bečki čelnici uvjeravaju da Grad Beč ostaje predan svom cilju postizanja klimatske neutralnosti do 2040. godine. Bečki Zakon o klimi (Wiener Klimagesetz) jamčit će da klimatski ciljevi grada ostaju važeći, a njime se „protivimo rezovima u zaštiti klime na saveznoj razini i poduzimamo važan korak za očuvanje kvalitete života unatoč klimatskoj krizi i stvaramo pravnu sigurnost za grad i tvrtke“, dodao je Czernohorszky. „Beč je prva i jedina savezna zemlja u Austriji koja se do sada zakonski obvezala na postizanje naših klimatskih ciljeva. Time ćemo osigurati našu visoku kvalitetu života za buduće generacije.“
„Bečki Zakon o klimi predstavlja prekretnicu za zaštitu klime i buduću sigurnost. Naša gradska uprava provodi brojne mjere, poput napuštanja korištenja plina u okviru bečke energetske tranzicije, ofenzive solarne energije i donošenja klimatskog zakona za postizanje klimatske neutralnosti do 2040. godine. Ovaj klimatski zakon još je jedna potvrda da dosljedno radimo u interesu građana Beča i budućih generacija. Odgovornom klimatskom politikom stvaramo održive uvjete koji Beč čine pogodnim za život budućih generacija. Zaštita klime nije kratkoročni projekt, već temeljna odgovornost prema društvu”, rekao je dogradonačelnik Beča Christoph Wiederkehr.
Beč je austrijski predvodnik u smanjenju emisija CO₂
Klimatski plan Beča utire put u budućnost koja je prihvatljiva za klimu, pokriva sva područja djelovanja i usmjeren je na provedbu više od stotinu mjera. „Da naše mjere već donose rezultate pokazuje pad emisija stakleničkih plinova za punih 12 posto u 2023. godini ili dvostruko više od austrijskog prosjeka“, podsjetio je gradonačelnik Ludwig.
Mjere uključuju program „Raus aus Gas“ kojim se potiče napuštanje korištenja plina i ugradnja velikih dizalica topline, velika ofenziva solarne energije, ulaganje u širenje zelenih površina i parkova, sadnju drveća i projekte renaturalizacije te poticanje klimatski prihvatljive urbane mobilnosti velikim ulaganjima u unaprjeđenje i proširenje mreže javnog prijevoza i izgradnju rekordnog broja novih biciklističkih staza. Bečki Zakon o klimi ima potencijal dodatno ojačati ove pozitivne pomake.
- Slijeva nadesno: gradski vijećnik za klimu Jürgen Czernohorszky, gradonačelnik Beča Michael Ludwig i zamjenik gradonačelnika Christoph Wiederkehr © Stadt Wien | Martin Votava
Zakon će imati snažan učinak na sve građane
„Bečki Zakon o klimi imat će veliki pozitivan učinak na sve građane Beča jer gradsku upravu ne obvezuje samo na ispunjavanje zacrtanih klimatskih ciljeva, već i na njihov daljnji razvoj. Naš glavni cilj je održavanje visoke kvalitete života u Beču, a ovu obvezu shvaćamo vrlo ozbiljno“, uvjerava bečki gradonačelnik Michael Ludwig.
„Zakonom jamčimo da zaštita klime ostane živa i fleksibilna jer se učinci klimatskih promjena mogu pojačati ili promijeniti“, dodao je vijećnik za klimu Jürgen Czernohorszky. „Zaštita klime stoga ne smije biti kruta, već mora ostati fleksibilna i dinamična. Bečki Zakon o klimi sa svojim raznolikim mjerama osigurat će upravo to.“
„Bečki Zakon o klimi stvara jasnoću, sigurnost planiranja i otvara nove perspektive za tvrtke, istraživanje i inovacije. Tvrtkama daje pouzdanu osnovu za klimatski prihvatljiva ulaganja i tako utire put klimatskoj neutralnosti do 2040. godine. Beč time dokazuje da zaštita klime i konkurentnost nisu u suprotnosti, već su međusobno ovisni. Klimatskim savezima jačamo suradnju između grada i poduzeća, stvaramo nove prilike za održive inovacije, a bečki klimatski model činimo najboljim europskim primjerom.“ – naglasio je glasnogovornik NEOS-a za energiju i klimu Stefan Gara.
Zaštita klime, prilagodba klimatskim promjenama i kružno gospodarstvo
Bečki Zakon o klimi sadrži ciljeve za postizanje klimatske neutralnosti i klimatski neutralne gradske uprave do 2040. te se nadovezuje na tri „K“ stupa Grada Beča: zaštita klime (Klimaschutz), prilagodba klimatskim promjenama (Klimaanpassung) i kružno gospodarstvo (Kreislaufwirtschaft).
Zakonom se istodobno, međutim, daje prednost socijalnom dizajnu mjera i zajedničkoj suradnji svih uključenih. U tom smislu posebno je naglašeno podizanje svijesti javnosti te suradnja znanstvenih institucija, organizacija civilnog društva, gospodarstva i lokalnih vlasti.
Kontrolu provedbe bečkog Zakona o klimi koordinirat će tri tijela: upravljačka skupina kojom predsjedava gradonačelnik Michael Ludwig, a sastoji se od svih aktualnih gradskih vijećnika, Vijeće za klimu koje savjetuje upravljačku skupinu te ured za koordinaciju svih magistratskih odjela Grada Beča.
Stjepan Felber | Ekovjesnik