Inovativna zaštita od buke u Beču spaja prirodu i tehnologiju

Projekt je realiziran u suradnji s Gradom Bečom i poduzećem Wien Energie

Stanovnici 12. bečkog okruga Meidling i njihov gradski vrt dobili su nove, inovativne bukobrane koji ne samo da smanjuju buku s obližnje prometnice, nego i proizvode klimatski prihvatljivu solarnu energiju.

Buka je sastavni dio naše svakodnevice, ali može negativno utjecati na kvalitetu života kao i na okoliš. Velegradovi poput Beča svakodnevno su suočeni s izazovima kako sniziti razinu buke za svoje sugrađane, posebno u gusto naseljenim područjima.

Tako su se stanovnici 12. bečkog okruga Meidling koji koriste gradske vrtove obratili Gradu Beču za pomoć u pronalaženju rješenja za smanjivanje buke s obližnje glavne ceste. Na lokaciji „Esparsette“ na kojoj se nalaze parcele nije bilo moguće postaviti klasičan bukobran jer bio on odvojio obližnju livadu od parcela, prepriječio prolaz dnevnom svjetlu te stvorio skučen prostor. Umjesto toga, primijenjeno je inovativno rješenje: otvoreni, modularni bukobrani izgrađeni od drvobetona i aluminija, koji omogućuju prolaz ljudima i životinjama, a istovremeno smanjuju buku za šest decibela. Primjera radi, reduciranje prometa na cestama za 50 posto donijelo bi smanjenje buke za tri decibela.

Solarna energija iz bukobrana

Bukobrani su postavljeni na površini od oko 300 metara kvadratnih, a sastoje se od 14 inovativnih ploča dužine 40 metara. Osim što smanjuju buku, bukobrani proizvode električnu energiju. Na vrhu ploča na nagnutim elementima postavljeno je 70 fotonaponskih ćelija ukupne snage 19 kWp. Projekt su sa 402.000 eura financirali Grad Beč i bečko energetsko poduzeće Wien Energie.

„Na našem putu prema klimatskoj neutralnosti do 2040. godine kao grad ulažemo u kreativne i održive projekte koji život u našem gradu čine još boljim“, ističe član bečkog poglavarstva za okoliš Jürgen Czernohorszky. „S otvorenim bukobranom razvili smo revolucionaran koncept koji objedinjuje zaštitu od buke, proizvodnju zelene energije i zaštitu okoliša.“

Ovaj inovativan projekt služi kao pravi primjer održivog i ugodnog urbanog života.

City of Vienna | International Offices – Zagreb / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Bečka tržnica Karmelitermarkt je prva energetski samodostatna tržnica u Europi!

Zahvaljujući suradnji Magistratskog odjela za tržnice Grada Beča (MA 59) i energetskog poduzeća Wien Energie, stara tržnica Karmelitermarkt postala je prva energetski samodostatna tržnica na europskom kontinentu. Na krovu tržnice instaliran je fotonaponski sustav vršne snage 20 kWp, a korištenje sustava skladištenja energije omogućuje autonoman rad tržnice i u slučaju nestanka električne struje.

Groblja su mjesta žalosti, ali na njima se u isto vrijeme možete diviti raznolikosti života

Praška groblja pozvala su stanovnike glavnog češkog grada da tijekom ljetnih vrućina osvježenje potraže na jednom od gradskih groblja. U suprotnosti s uzavrelim gradskim asfaltom, na grobljima je znatno ugodnije zahvaljujući bujnoj vegetaciji i velikom broju stabala. U Beču se pak građani na grobljima upoznaju s važnostima očuvanja bioraznolikosti i zaštite klime, a na nekim gradskim grobljima stanuju i pčele.

Bečko energetsko poduzeće stvara preduvjete za recikliranje fosfora

Ovaj projekt, smješten uz bečki pročišćivač otpadnih voda, ističe se kao značajan korak prema kružnoj ekonomiji i smanjenju ovisnosti o uvozu fosfora. Recikliranje fosfora doprinosi zaštiti okoliša, očuvanju resursa i energetskoj sigurnosti.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER