Kvaliteta zraka nastavlja se poboljšavati, ali standardi EU-a još nisu u potpunosti postignuti
AIR QUALITY STATUS REPORT 2025 | Objavljeno najnovije izvješće Europske agencije za okoliš (EEA) o kvaliteti zraka
Unatoč postupnom smanjenju, onečišćenje zraka u Europi i dalje ostaje najveći zdravstveni rizik. Krajem 2024. na snagu je stupila nova EU Direktiva o kvaliteti zraka i čišćem zraku za Europu kako bi se smanjili rizici uzrokovani onečišćenjem zraka, a Europska agencija za okoliš (EEA) upravo je objavila analizu najnovijih službeno prijavljenih koncentracija za 2023. i 2024. u odnosu na trenutačne i buduće (2030.) granične vrijednosti EU-a, kao i strože razine smjernica SZO-a.
Kvaliteta zraka stalno se poboljšava diljem Europe, a na većini stanica za praćenje onečišćenja zraka dostižu se trenutačna godišnja ograničenja EU-a za neke od najštetnijih onečišćivača zraka. Međutim, potrebne su dodatne mjere za poboljšanje kvalitete zraka, posebice u gradovima, kako bi se u potpunosti ispunili sadašnji standardi EU-a, kao i nedavno dogovoreni budući standardi kvalitete zraka do 2030. godine, navodi se u najnovijem izvješću Europske agencije za okoliš (EEA) o kvaliteti zraka za 2023. i 2024. godinu, objavljenom 9. travnja 2025.
Najnoviji podaci pokazuju da su standardi EU-a uglavnom ispunjeni za lebdeće čestice PM2.5 (na 99 posto mjernih postaja) i za dušikov dioksid NO2 (na 98 posto postaja) – dva vrlo štetna onečišćivača zraka. Unatoč tome, razine smjernica Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) nisu široko zadovoljene u Europi, a onečišćenje zraka ostaje najveći okolišni rizik za zdravlje, uzrokujući bolesti, smanjujući kvalitetu života i dovodeći do preuranjenih smrtnih slučajeva koji se mogu spriječiti.
Stroži standardi za čišći zrak
Izvješće EEA-e o stanju kvalitete zraka za 2025. donosi najnovije službene podatke o razinama ključnih onečišćivača zraka u Europi za posljednje dvije godine (2023. i 2024.) i uspoređuje ih s trenutačnim standardima kvalitete zraka i standardima kvalitete zraka EU-a za 2030. te razinama smjernica Svjetske zdravstvene organizacije.
Revidirana EU Direktiva o kvaliteti zraka i čišćem zraku za Europu značajno pooštrava standarde kvalitete zraka, usklađujući ih s preporukama Svjetske zdravstvene organizacije (SZO). Ovogodišnje izvješće Europske agencije za okoliš također uključuje analizu najnovijih podataka u odnosu na strože EU standarde koji moraju biti ispunjeni do 2030., a preliminarna analiza služi kao pokazatelj trenutačne udaljenosti do cilja i ne predstavlja procjenu usklađenosti.
>>> Pročitajte još >>> Na snagu stupila nova EU Direktiva o kvaliteti zraka i čišćem zraku za Europu
- © Europska agencija za okoliš (EEA)
Rizik za zdravlje
Unatoč značajnom poboljšanju kvalitete zraka u Europi, diljem EU-a još uvijek postoje lokacije s koncentracijama onečišćujućih tvari koje premašuju trenutačne standarde EU-a i iznad su strožih vrijednosti smjernica Svjetske zdravstvene organizacije.
Najznačajniji od ovih zagađivača su lebdeće čestice PM2.5. Od 2011. sve zemlje smanjile su izloženost svog urbanog stanovništva PM2.5 česticama – najštetnijem zagađivaču s najvećim negativnim utjecajem na zdravlje. No, velika većina (94 posto) gradskog stanovništva EU-a i dalje je izložena koncentracijama PM2.5 čestica iznad vrijednosti smjernica SZO-a, čime se naglašava potreba za dodatnim mjerama za smanjenje povezanih zdravstvenih rizika.
U odnosu na smjernice SZO-a, broj postaja za praćenje onečišćenja zraka u 2023. na kojima se kvaliteta zraka pokazala sigurnom za zdravlje bio je relativno nizak, posebno za PM2.5 i ozon. Rizik od utjecaja na zdravlje povezan s ovim onečišćivačima uključuje respiratorne i kardiovaskularne bolesti.
Postizanje nedavno revidiranih ograničenja EU-a pomoći će u smanjenju ovih utjecaja na zdravlje i približiti razine kvalitete zraka vrijednostima smjernica Svjetske zdravstvene organizacije u narednim godinama, navodi se u izvješću Europske agencije za okoliš.
Napredak prema strožim pravilima EU-a 2030.
Mjereći koliko je EU s trenutačnim podacima daleko od postizanja cilja graničnih vrijednosti za 2030., EEA zaključuje kako je značajan udio postaja za praćenje onečišćenja zraka u 2023. već u skladu s pooštrenim standardima za 2030. i to za sve onečišćivače – posebice za dušikov dioksid (NO2). Naime, više od 70 posto mjernih postaja zabilježilo je koncentracije ispod standarda koji se trebaju ispuniti do 2030.
Manji broj mjernih postaja zabilježio je koncentracije PM2.5 čestica ispod godišnje granične vrijednosti za 2030. godinu. Kako bi se ovi standardi posvuda ispunili, temeljem već postignutog napretka, vjerojatno će biti potrebne dodatne mjere za poboljšanje kvalitete zraka, posebice u gradovima.
Kasnije ove godine, EEA će objaviti dopunjena izvješća o emisijama onečišćujućih tvari u zrak i utjecajima onečišćenja zraka na ljudsko zdravlje – s procjenama preuranjenih smrtnih slučajeva i lošeg zdravlja koje se mogu pripisati lošoj kvaliteti zraka.
>>> Pročitajte još >>> U Hrvatskoj, Italiji i Poljskoj 2022. izmjerene koncentracije finih čestica više od granične vrijednosti EU-a
Europski indeks kvalitete zraka pruža najnovije informacije o kvaliteti zraka diljem Europe i omogućuje javnosti da provjeri razine onečišćenja zraka u svojoj regiji u gotovo stvarnom vremenu.
Stjepan Felber | Ekovjesnik