Čistom energijom iz solarne elektrane opskrbljuje se još jedna stanica bečkog metroa
Na krovovima stanica i garaža bečkog javnog prijevoza u funkciji je već 20 fotonaponskih sustava
Puštena je u rad nova solarna elektrana na krovu stanice podzemne željeznice U6 Michelbeuern-AKH u blizini Sveučilišne bolnice AKH Beč i Medicinskog sveučilišta u Beču (MedUni Wien). Riječ je o dvadesetoj solarnoj elektrani na krovovima bečkih stanica podzemne željeznice, autobusnih garaža i radionica.
Fotonaponski sustav sastoji se od 843 modula koji postižu izlaznu snagu od 362 kWp. Novi FN sustav tijekom sunčanih dana proizvodi više električne energije nego što je stanici Michelbeuern-AKH potrebno za pogon dizala, pokretnih stepenica i rasvjetu pa se višak energije predaje u javnu mrežu.
19 kilometara fotonaponskih modula
U suradnji s gradskim energetskim poduzećem Wien Energie, bečki javni prijevoznik Wiener Linien od 2021. sve se više oslanja na solarnu energiju. Prvi solarni sustav instaliran je na stanici U3 Ottakring, a od tada je sve više krovova stanica javnog prijevoza opremljeno fotonaponskim sustavima. Ove godine fotonaponski sustavi instalirat će se na još deset lokacija, a postojeći trenutačno isporučuju ukupnu snagu od 4753 kWp. To je dovoljno zelene električne energije za godišnju opskrbu oko 2400 bečkih kućanstava, a moduli na krovovima stanica protežu se u ukupnoj dužini od 19 kilometara – dužoj od cijele linije U4 od Heiligenstadta do Hütteldorfa.
„Posvećeni smo održivosti u svakom pogledu i ispitujemo izvedivost fotonaponskih sustava u svim građevinskim projektima. U 2025. nastavit ćemo s ugradnjom novih fotonaponskih sustava zajedno s tvrtkom Wien Energie i pustiti u pogon oko deset dodatnih solarnih elektrana. Time će bečki javni prijevoz postati još održiviji.“ – izjavila je Gudrun Senk, tehnička direktorica poduzeća Wiener Linien.
- Generalni direktor poduzeća Wien Energie Karl Gruber i Gudrun Senk, tehnička direktorica poduzeća Wiener Linien na krovu stanice U6 Michelbeuern-AKH © Wiener Linien | Max Döringer
„Gradske krovove pretvaramo u elektrane zelene energije. U bliskom partnerstvu s poduzećem Wiener Linien proizvodimo čistu električnu energiju na prethodno neiskorištenim područjima – upravo tamo gdje je potrebna. Korak po korak i krov po krov, inovativna rješenja osiguravaju klimatski neutralnu opskrbu energijom koja predstavlja sigurnu budućnost za naš grad.“ – kazao je Karl Gruber, generalni direktor poduzeća Wien Energie.
Zelena struja od Starog Dunava do Simmeringa
Jedan od prvih fotonaponskih sustava instaliran je na krovu stanice U1 Alte Donau, dok se najveći sustavi nalaze na krovu autobusne garaže Leopoldau i glavnog servisnog objekta u Simmeringu. Dvije najveće solarne elektrane zajedno ostvaruju više od trećine sadašnje ukupne proizvodnje.
Na lokacijama poduzeća Wiener Linien troši se gotovo sva električna energija proizvedena u solarnim elektranama – bilo na licu mjesta ili putem vlastite interne električne mreže. Viškovi, poput onih koji nastaju na stanici U6 Michelbeuern-AKH ili autobusnoj garaži Leopoldau, šalju se u javnu mrežu. Bečka podzemna željeznica napaja iz zasebne električne mreže, također koristeći zelenu struju.
Stjepan Felber | Ekovjesnik