Voda za sve: Šibenik ovog ljeta bogatiji za deset novih tipskih fontana za piće
Dizajn visoke estetike i funkcionalnosti potpisuje šibenski dizajner Ante Filipović Grčić
Početkom srpnja Grad Šibenik postavio je deset novih tipskih fontana s besplatnom pitkom vodom na najfrekventnijim lokacijama u širem gradskom središtu, u Zatonu, na otoku Zlarinu i na plaži Rezalište u Brodarici.
„Ovaj naizgled jednostavan komunalni zahvat dio je mnogo opsežnijeg projekta, a riječ je o pažljivo promišljenom i dizajnerski oblikovanom potezu koji Šibenik još jednom ističe kao grad predan inovacijama, održivosti i visokom urbanističkom standardu“, ističu u šibenskoj gradskoj upravi.
I ne samo to! Dostupnost besplatne pitke u javnom prostoru predstavlja komunalni, javnozdravstveni i civilizacijski standard koji je u Šibeniku daleko veći u odnosu na „zeleni“ Zagreb.
Autor dizajna novih gradskih česmi je Ante Filipović Grčić iz studija 2FG, čiji je rad prepoznat i u svijetu. Ovaj šibenski dizajner potpisuje i dizajn gradskih info-totema CITY FRIEND na šibenskim autobusnim stajalištima, za koje je 2022. godine dobio prestižnu nagradu Big See Product Design Award u kategoriji „URBAN“.
Šibenik je i ovom inicijativom pokazao kako promišljenim dizajnom i pažnjom prema detaljima i „najobičniji“ elementi javnog prostora mogu postati dio identiteta grada.
- © 2FG Studio | Ante FIlipović Grčić | Radovani Photography
„Nova česma izrađena je od čeličnih industrijskih cijevi u tri različita promjera, spojenih zavarivanjem i vijcima u elegantno zakrivljenu formu. Estetski minimalistička, ali funkcionalno izuzetno bogata, česma omogućuje tri načina korištenja: za izravno pijenje vode, za punjenje boca te za utaživanje žeđi kućnih ljubimaca, za koje je osigurana zasebna dovodna cijev s čistom, svježom vodom“, objašnjavaju u Gradu Šibeniku.
„Time naš grad, ne samo da potvrđuje visoke higijenske i ekološke standarde, već na simboličan način nastavlja tradiciju izražavanja poštovanja prema životinjama, koju u gradskom tkivu evocira i povijesna Amor d’cani – kamena posuda za vodu u šibenskoj Kalelargi“, napominju u Upravnom odjelu za gospodarstvo, poduzetništvo i razvoj Grada Šibenika.
Projekt je uključivao znatno više od same izrade i postavljanja česmi. Na svakoj lokaciji izvedeni su građevinski radovi, uključujući izradu betonskih temelja s čeličnim potkonstrukcijama, sustavima ventila, rešetkama, pa čak i dodatnim drenažnim bunarima i šahtovima gdje je to bilo potrebno.
Posebna pažnja posvećena je zaštiti od vandalizma, kao i pristupačnosti – na mjestima gdje je konfiguracija terena to omogućavala, uređeni su prilazi prilagođeni osobama s invaliditetom.
- © 2FG Studio | Ante FIlipović Grčić | Radovani Photography
Šibenske javne česme nisu samo funkcionalni objekti, već i simbol novog pristupa javnom prostoru – gdje dizajn, ekologija, briga o zajednici i povijesna svijest stvaraju održivi urbani identitet. Šibenik se, na taj način, profilira kao primjer gradskog razvoja u kojem forma i sadržaj idu ruku pod ruku.
Projekt je u sklopu provedbe mjera prilagodbe klimatskim promjenama s 80 posto sredstava sufinancirao Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU), a ukupne je vrijednost 334.295,57 eura.
Nove šibenske javne česme postavljene su na ukupno deset lokacija: na Baldekinu, Šubićevcu, na Rezalištu u Brodarici, ispred crkve Gospe vanka grada, kod Azimuta, u Crnici, na Zlarinu, u Zatonu i dvije u Rasadniku na Vidicima. Podsjetimo, prototip prve javne česme postavljen je početkom prošlog ljeta na Baldekinu.
Šibenik je po uzoru na mnogo veće europske gradove pokrenuo i inicijativu za dostupnost, promociju i zaštitu pitke vode Šibensko-kninske županije pod nazivom Voda Malih Divova. Inicijativom se promiče korištenje višekratnih boca za vodu, ponuda pitke vode od strane lokalnih ugostitelja te javno dostupna pitka voda, a lokalna zajednica umrežuje i donosi konkretne, pozitivne promjene u ponašanju i usvajanje održivih navika.
Grad Šibenik | Ekovjesnik