Čistoća upozorava: Ako u spremniku nije biootpad, usluga pražnjenja neće biti pružena!

Zagrebačka Čistoća građanima uputila apel za pravilno odvajanje otpada i korištenje smeđih spremnika za biootpad

Zagrebačka Čistoća ponovno apelira na građane da pravilno odvajaju otpad, a ovaj put problem predstavljaju spremnici za biootpad u koje građani odlažu „nepropisanu vrstu otpada“. Jasno je da ima i takvih slučajeva, i ne opravdavamo ih, no jesu li baš za sve probleme sa smećem u nikad prljavijem Zagrebu krivi isključivo njegovi građani?

Iz zagrebačke Čistoće stiglo je upozorenje da više neće odvoziti biootpad građanima koji u smeđe spremnike bacaju neku drugu „nepropisanu“ vrstu otpada.

„U zadnje vrijeme primijetili smo veće količine raznog nepripadajućeg otpada u smeđim spremnicima za biootpad. Ovim putem pozivamo na pravilno odvajanje otpada te molimo da se u smeđe spremnike odlaže samo ona vrsta otpada koja je propisana. Ukoliko se utvrdi kako u spremniku nije odložen isključivo propisani biootpad, usluga pražnjenja neće biti pružena.“ - stoji u priopćenju Zagrebačkog holdinga - podružnice Čistoće.

U priopćenju se navodi koje se vrste otpada mogu odlagati u smeđe spremnike, i to korištenjem isključivo smeđih biorazgradivih ili papirnatih vrećica:

  • kuhinjski otpad (ostaci i kora voća i povrća, ljuske jaja, talog od kave, vrećice od čaja, ostatci kruha, listovi salate, blitve, kelja i sl.) ,
  • vrtni ili zeleni otpad (uvelo cvijeće, granje, otpalo lišće, otkos trave i živice, zemlja iz lončanica, ostaci voća i povrća i sl.),
  • male količine ostalog biootpada (kora drveta, kosa i dlaka, piljevina, papirnate maramice, borove iglice, male količine papira u koje su bili zamotani kuhinjski otpaci).

Također, Čistoća navodi kako smeđi spremnici nisu predviđeni za odlaganje sljedećih vrsta otpada:

  • ostaci termički obrađene hrane,
  • meso, riba, kosti, koža,
  • mliječni proizvodi, ulja i masti,
  • pepeo, ambalaža (kartonska, staklena, plastična), guma, opasni otpad,
  • obojeni i lakirani drveni otpad, odjeća, cigarete i dr.

„Odgovornim pristupom prema odvajanju biootpada razvijamo zdrave ekološke navike, proizvodimo korisni kompost za zelene površine, smanjujemo količine otpada na odlagalištu, smanjujemo emisije stakleničkih plinova i štitimo okoliš.“ – zaključuje se u priopćenju zagrebačke Čistoće.

  • Plastični otpad odlaže se u žutim vrećicama u predviđenim spremnicima koji najčešće izgledaju kao ovaj na našoj fotografiji.

 

 

I dalje vrlo niska stopa odvojenog sakupljanja komunalnog otpada u Zagrebu

Ovog tjedna Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja priopćilo je kako je u 2019. godini postignut dosad najveći porast odvojenoga sakupljanja komunalnog otpada. Naime, stopa odvojenog sakupljanja komunalnog otpada je u prošloj godini na nacionalnoj razini iznosila oko 37 % što je povećanje za 6 % u odnosu na 2018. godinu kada je iznosila 31 %.

Također, iz ministarstva je priopćeno kako je stopa oporabe za ukupni komunalni otpad u 2019. godini za Republiku Hrvatsku iznosila 30 %, isto kao i stopa recikliranja za ukupni komunalni otpad, što je povećanje od 5 % u odnosu na 2018. godinu. Konačni podaci o odvojenom sakupljanju komunalnog otpada u sklopu javne usluge i usluge povezane s javnom uslugom za sve hrvatske jedinice lokalne samouprave za 2019. godinu dostupni su na sljedećoj poveznici.

  • Česti prizori „gospodarenja otpadom“ na zagrebačim ulicama / Ekovjesnik

Kao što smo već ranije izvijestili temeljem preliminarnih podataka o odvajanju otpada u Republici Hrvatskoj za 2019. godinu, Međimurje je i dalje najuspješnije u odvojenom sakupljanju otpada, a Grad Prelog je sa stopom od 66,69 % apsolutni hrvatski šampion.

Određeni napredak u odvojenom sakupljanju otpada postignut je i u Gradu Zagrebu. Dok se „Europska prijestolnica smeća“ u 2018. godini približila stopi od gotovo 11 %, prošle je godine stopa odvojenog sakupljanja komunalnog otpada iznosila 16,98 %.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Grad Zagreb: „Stavi pravu stvar na pravo mjesto!“

U srijedu su u Zagrebačkom holdingu predstavljene edukativno-informativne aktivnosti koje će se, s ciljem edukacije građanki i građana Zagreba o važnosti i načinima odvojenog sakupljanja otpada te povećanja razine svjesnosti o potrebi njihovog osobnog doprinosa, provoditi u sklopu projekta „Stavi pravu stvar na pravo mjesto!“.

Građan(k)e Zagreba dočekala upozorenja Čistoće na punim spremnicima za biootpad

„Prilikom redovnog odvoza biootopada spremnik za biootpad nije ispražnjen iz razloga što je provjerom utvrđeno kako u spremnik niste odložili isključivo propisani biootpad.“ – poruka je koja je dočekala građan(k)e Zagreba uz upozorenje da do sljedećeg redovnog odvoza uklone nepripadajući otpad iz spremnika. U nekim dijelovima Zagreba spremnici za biootpad su i uklonjeni.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER