Čistoća upozorava: Ako u spremniku nije biootpad, usluga pražnjenja neće biti pružena!
Zagrebačka Čistoća građanima uputila apel za pravilno odvajanje otpada i korištenje smeđih spremnika za biootpad
Zagrebačka Čistoća ponovno apelira na građane da pravilno odvajaju otpad, a ovaj put problem predstavljaju spremnici za biootpad u koje građani odlažu „nepropisanu vrstu otpada“. Jasno je da ima i takvih slučajeva, i ne opravdavamo ih, no jesu li baš za sve probleme sa smećem u nikad prljavijem Zagrebu krivi isključivo njegovi građani?
Iz zagrebačke Čistoće stiglo je upozorenje da više neće odvoziti biootpad građanima koji u smeđe spremnike bacaju neku drugu „nepropisanu“ vrstu otpada.
„U zadnje vrijeme primijetili smo veće količine raznog nepripadajućeg otpada u smeđim spremnicima za biootpad. Ovim putem pozivamo na pravilno odvajanje otpada te molimo da se u smeđe spremnike odlaže samo ona vrsta otpada koja je propisana. Ukoliko se utvrdi kako u spremniku nije odložen isključivo propisani biootpad, usluga pražnjenja neće biti pružena.“ - stoji u priopćenju Zagrebačkog holdinga - podružnice Čistoće.
U priopćenju se navodi koje se vrste otpada mogu odlagati u smeđe spremnike, i to korištenjem isključivo smeđih biorazgradivih ili papirnatih vrećica:
- kuhinjski otpad (ostaci i kora voća i povrća, ljuske jaja, talog od kave, vrećice od čaja, ostatci kruha, listovi salate, blitve, kelja i sl.) ,
- vrtni ili zeleni otpad (uvelo cvijeće, granje, otpalo lišće, otkos trave i živice, zemlja iz lončanica, ostaci voća i povrća i sl.),
- male količine ostalog biootpada (kora drveta, kosa i dlaka, piljevina, papirnate maramice, borove iglice, male količine papira u koje su bili zamotani kuhinjski otpaci).
Također, Čistoća navodi kako smeđi spremnici nisu predviđeni za odlaganje sljedećih vrsta otpada:
- ostaci termički obrađene hrane,
- meso, riba, kosti, koža,
- mliječni proizvodi, ulja i masti,
- pepeo, ambalaža (kartonska, staklena, plastična), guma, opasni otpad,
- obojeni i lakirani drveni otpad, odjeća, cigarete i dr.
„Odgovornim pristupom prema odvajanju biootpada razvijamo zdrave ekološke navike, proizvodimo korisni kompost za zelene površine, smanjujemo količine otpada na odlagalištu, smanjujemo emisije stakleničkih plinova i štitimo okoliš.“ – zaključuje se u priopćenju zagrebačke Čistoće.
- Plastični otpad odlaže se u žutim vrećicama u predviđenim spremnicima koji najčešće izgledaju kao ovaj na našoj fotografiji.
I dalje vrlo niska stopa odvojenog sakupljanja komunalnog otpada u Zagrebu
Ovog tjedna Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja priopćilo je kako je u 2019. godini postignut dosad najveći porast odvojenoga sakupljanja komunalnog otpada. Naime, stopa odvojenog sakupljanja komunalnog otpada je u prošloj godini na nacionalnoj razini iznosila oko 37 % što je povećanje za 6 % u odnosu na 2018. godinu kada je iznosila 31 %.
Također, iz ministarstva je priopćeno kako je stopa oporabe za ukupni komunalni otpad u 2019. godini za Republiku Hrvatsku iznosila 30 %, isto kao i stopa recikliranja za ukupni komunalni otpad, što je povećanje od 5 % u odnosu na 2018. godinu. Konačni podaci o odvojenom sakupljanju komunalnog otpada u sklopu javne usluge i usluge povezane s javnom uslugom za sve hrvatske jedinice lokalne samouprave za 2019. godinu dostupni su na sljedećoj poveznici.
- Česti prizori „gospodarenja otpadom“ na zagrebačim ulicama / Ekovjesnik
Kao što smo već ranije izvijestili temeljem preliminarnih podataka o odvajanju otpada u Republici Hrvatskoj za 2019. godinu, Međimurje je i dalje najuspješnije u odvojenom sakupljanju otpada, a Grad Prelog je sa stopom od 66,69 % apsolutni hrvatski šampion.
Određeni napredak u odvojenom sakupljanju otpada postignut je i u Gradu Zagrebu. Dok se „Europska prijestolnica smeća“ u 2018. godini približila stopi od gotovo 11 %, prošle je godine stopa odvojenog sakupljanja komunalnog otpada iznosila 16,98 %.
Ekovjesnik